גנץ: "נתניהו מוביל קמפיין טרור תודעתי על אזרחי ישראל"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס לפרסום לפיו הליכוד הפעיל רשת חשבונות מזוייפים שהפיצו ידיעות שקריות • אשכנזי בתגובה להקלטות שנחשפו בחדשות 13: "עומד מאחורי גנץ"

יו"ר "כחול לבן", בני גנץ, התייחס היום (שני) לפרסום "ידיעות אחרונות" וה-"ניו יורק טיימס" לפיו מפלגת הליכוד הפעילה רשת חשבונות מזוייפים בטוויטר, שהפיצו ידיעות שקריות נגד מתחריו של נתניהו. "התחקירים שפורסמו הבוקר מגלים כי נתניהו מוביל קמפיין של טרור תודעתי על אזרחי מדינת ישראל", אמר גנץ בכנס המפלגה בתל אביב לצד יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. "אזרחי ישראל מוצפים בחודשים האחרונים במסרי פייק ניוז ברשת הדיגיטלית. נתניהו לא בוחל בשקרים ובמניפולציות, ההדלפות הביטחוניות בקבינטים השונים מצטרפות לפרסום של היום והם כולם שקר אחד גדול". כמו כן, אשכנזי התייחס להקלטות שפורסמו בחדשות 13, והדגיש כי הוא עומד מאחורי גנץ.

"מי שמדליף מדיונים סודיים לא יהסס לקדם מערך של פייק ניוז מפלצתי שרק קצה הקרחון שלו נחשף היום", טען גנץ. "יש כאן מערך שלם בכסף גדול על מנת לגנוב את הבחירות. הדבר הזה מחייב חקירה".

"בפעם הראשונה זאת אולי טעות שמפרסמים סרטון עם קברי חללי צה"ל, בפעם השנייה שפוגעים באמנון אברמוביץ' ופצועי צה"ל טוענים שזאת שטות. בפעם החמישית, השישית והאלף זו נהיית שיטה של שקרים", המשיך הרמטכ"ל לשעבר לתקוף את ראש הממשלה. "נתניהו פוחד מהאמת שתתגלה בפרשת הצוללות, לכן מה שנותר לו זה להפיץ שקרים ורעל. בית הקלפים של נתניהו הולך וקורס. מסתבר שאחרי 13 שנות שלטון נתניהו מתברבר, יורד עמוק, אין לו שום גבולות".

 
מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון
 

מפלגת "כחול לבן" בסיור בצפון ( החדשות 13)

 

גנץ התייחס להקלטות שלו שפורסמו בחדשות 13, בהן הוא נשמע מותח ביקורת על חברו למפלגה גבי אשכנזי: "חומרים יוצאים החוצה, החברים פה נמצאים, הם אמרו עליי דברים ואני עליהם, אנחנו יודעים לדבר אחד עם השני ולבקר אחד את השני. אני מזמין אתכם כל יום לשיחת ועידה שאנחנו עושים ותראו שלמרות הכול אנחנו יודעים לסדר חילוקי דעות בינינו בצורה טובה".

אשכנזי התייחס גם הוא להקלטות: "מדובר על חומר לפני כמעט חודש, בני ואני שוחחנו על הריאיון עם דנה, דיברנו על זה בינינו. בכלל, אני אמרתי דברים על בני בעבר, אבל רב המשותף על המפריד, אנחנו עובדים ביחד ולא הייתי מצטרף לולא הייתי חושב שבני הוא האיש שראוי להיות ראש ממשלה ואני עומד לגמרי מאחוריו. אם עוסקים בהקלטות, אני מציע שנחשוב על הקלטות של בני ליד ההקלטות של ראש הממשלה. ההקלטות של בני הראו כמה דברים שאולי מראים תסכול, אבל מהקלטות של ראש הממשלה יצאו כתבי אישום. אני בוחר בקלטות של בני ובבני".

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, כתב היום בחשבון הטוויטר שלו: "פניתי הבוקר לוועדת הבחירות המרכזית, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבדוק בדחיפות את הניסיון להטיית מערכת הבחירות בישראל. מדובר בניסיון מכוון לחתור תחת יסודות שיטת הבחירות והמשטר של מדינת ישראל - ועל כל הנוגעים בדבר לפעול לאלתר".

מוקדם יותר היום, הגיש ח"כ מיקי לוי בשם מפלגת כחול לבן, תלונה במשטרה בגין הפעלת רשת להפצת מידע כוזב בניסיון להשפיע על הציבור לקראת הבחירות. "על פי החשד העולה מהפרסומים, בעל אינטרס פוליטי מנסה 'לגנוב' את הבחירות, לא באמצעות הצגת עמדות, מצע, ושכנוע, אלא על ידי השפעה באמצעות הפצת כזבים, וחמור מכך - ניסיון להדהד את השקרים עד שיחדרו לתקשורת הממוסדת", נכתב בהודעת המפלגה לתקשורת. "אם דברים אלו אכן יתבררו כנכונים, מדובר בפשעים פליליים, ועל משטרת ישראל לחקור את הפרשה".

כאמור, הבוקר דווח ב"ידיעות אחרונות" וב"ניו יורק טיימס" כי קמפיין הבחירות של "הליכוד" מפעיל מערך רחב ידיים של חשבונות מזוייפים בטוויטר, על מנת להפיץ ידיעות שקריות. על פי הדיווח, אותרו למעלה מ-130 אלף מסרים מזוייפים, המשבחים את נתניהו ומשמיצים את יריביו. כ-2.5 מיליון בני אדם נחשפו למסרים אלו.

על פי הערכות מפעילי "פרויקט הבוטים הגדול", הפעילות של מערך המשתמשים גדלה פי ארבעה וחצי מאז הכרזת נתניהו על הקדמת הבחירות בחודש דצמבר האחרון. המידע שנחשף מעלה לכאורה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות ועוד. עם זאת, יש לציין כי הדיווח לא כלל ראיות לקשר ישיר בין הליכוד או עובדיו לבין מערך המשתמשים המזוייפים.

ראש הממשלה נתניהו
 

ראש הממשלה נתניהו (החדשות 13)

 

בתחקיר נמצא כי חברי הרשת משתמשים בשורת ביטויים הנראים כלקוחים מתוך דף המסרים של הליכוד באופן מתואם. כך לדוגמה, לאחר הפרסום על פריצה איראנית לטלפון הנייד של גנץ, החלו מפעילי החשבונות המזויפים לפרסם מסרים לפיהם גנץ נתון לסחיטה וקראו לו לפרוש.

הדוח נכתב על ידי מייסדי "פרויקט הבוטים הגדול", נעם רותם ויובל אדם, העוסקים בחשיפת ניסיונות לעשות שימוש לרעה ברשת החברתית, בשיתוף עם ארגון "הברית הישראלית".

מהליכוד נמסר בתגובה לידיעה: "לליכוד לא קשור בשום צורה לרשת אליה התייחסתם. בכלל, הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אוואטרים, פרופילים מזויפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה".

מכחול לבן נמסר: "נתניהו מנסה לגנוב את הבחירות. התחקיר מגלה שמערכת ההשמצות המכוערת בתולדות ישראל מופעלת ישירות על ידי נתניהו. אנחנו קוראים לפתיחה מיידית של חקירת משטרה אחרי מקורות המימון של הקמפיין".