שקד בכנס סגור: "אבטל את המהפכה החוקתית של אהרן ברק"

שרת המשפטים אמרה כי התנאי של מפלגת הימין החדש לכניסה לקואליציה יהיה מנדט מוחלט לביצוע רפורמות משפטיות, וכן התחייבות שהממשלה תתמוך בכל רפורמה

שרת המשפטים וראשת מפלגת "הימין החדש", איילת שקד, אמרה היום (שני) כי מטרת מפלגתה לכנסת ה-21 תהיה לבטל את מהפכת החקיקה של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק. "בארבע השנים האחרונות קידמתי מהפיכת נגד באמצעות מינוי שופטים מרוסנים הרבה יותר - וכעת, הגיע הזמן להשלים את המלאכה", אמרה. 

"בממשלה הבאה נדרוש בהסכמים הקואליציוניים שכל המפלגות יתמכו ביוזמות שלי בתחום המשפטי, בדיוק כפי שנתניהו קיבל בקדנציה האחרונה בתחום התקשורת", הוסיפה שקד את תנאי כניסת "הימין החדש" לממשלה ה-21. "על כן, אני אומרת כאן בצורה ברורה: בארבע השנים הבאות שלי כשרת המשפטים, אבטל את המהפכה החוקתית של אהרון ברק. הממשלה תחזור למשול, השופטים יחזרו לשפוט, ומדינת ישראל תחזור לנצח".

לפני כשלושה שבועות הציגה שרת המשפטים איילת שקד את "תוכנית מאה הימים" שהתוותה על מנת להביא, לדבריה, למהפכה במערכת המשפט, ובתוך כך התבטאה בחריפות כלפי בג"ץ: "בג"ץ התנהל בשיטת 'חבר מביא חבר'". את הדברים אמרה שקד בכנס כלכלת ישראל 2050.

 איילת שקד ונפתלי בנט בהצהרה לתקשורת
 

איילת שקד ונפתלי בנט בהצהרה לתקשורת (רויטרס )

 

בנאומה, הצהירה שקד כי "בית המשפט העליון הפך לפוסק עליון בענייני מדיניות. במקביל, באופן טבעי, התעצם כוחם של היועצים המשפטיים. במקביל, באופן בלתי נמנע, וכפי שצפו רבים וביניהם נשיא בית המשפט העליון השופט משה לנדוי – חלה ירידה דרמטית באמון הציבור בבית המשפט העליון".

"את רצון העם המתבטא בתוצאות הבחירות החליף המושג העמום, חסר המשמעות – הציבור הנאור", הוסיפה שקד. "ומיהו הציבור הנאור? ציבור שבאופן מפתיע, ערכיו תאמו בדיוק את ערכיהם של השופטים. השקפתו – השקפתם". עוד טענה השרה כי "הוועדה לבחירת שופטים הפכה לכלי רב עוצמה בהטמעת המהפכה. היה זה פרופסור מני מאוטנר שהגדיר זאת במדויק – 'חבר מביא חבר'. מועמד שלא תאם את האג'נדה, אביר זכויות אדם ככל שיהיה, איבד את סיכוייו להיכנס להיכל. האמת צריכה להיאמר - המחנה הלאומי, משך כל שנות שלטונו, לא נקף אצבע אל מול המהפכה".

בין היתר, כוללת התוכנית שהציעה שינוי שיטת בחירת שופטים לבית המשפט העליון. על פי הצעת שקד, תבוטל הוועדה למינוי שופטים, ובמקומה בחירת שופטים לבית המשפט העליון תיעשה בהחלטת ממשלה על פי הצעת שר המשפטים, ובאישור הכנסת. המהלך השני שהציעה שקד הוא עיגון פסקת ההתגברות – "כך שבית המשפט העליון לא יתפס יותר כשחקן פעיל במגרש הפוליטי, שלו שמורה המילה האחרונה".

גם יו"ר מפלגת הימין החדש, נפתלי בנט התייחס לנושא מינוי השופטים באירוע מפלגות במכללה למנהל. "שופטי בג"ץ ימונו לא על ידי שופטים, אלא על ידי המלצה של שרת המשפטים ואישור של הממשלה והכנסת כמו בכל שאר העולם", אמר בנט. "אין מקום בעולם בו שופטים ממנים שופטים, בארצות הברית הנשיא מגיש מועמדות – והסנאט מאשר, בגרמניה זה באחריות הבונדסטג. רק במדינת ישראל יש את העיוות הזה. אנחנו נבטל את הוועדה למינוי שופטים – ונעביר את הנושא עם שימוע ציבורי".