דיווח: הליכוד הפעיל רשת חשבונות מזוייפים בטוויטר

על פי פרסום "ניו יורק טיימס" ו-"ידיעות אחרונות", כ-2.5 מיליון בני אדם נחשפו להשמצות שקריות נגד יריבי נתניהו. מפלגת כחול לבן קראה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית

קמפיין הבחירות של "הליכוד" מפעיל מערך רחב ידיים של חשבונות מזוייפים בטוויטר, על מנת להפיץ ידיעות שקריות - כך דווח הבוקר (שני) בפרויקט משותף של "ידיעות אחרונות" וה-"ניו יורק טיימס". על פי הדיווח, אותרו למעלה מ-130 אלף מסרים מזוייפים, המשבחים את נתניהו ומשמיצים את יריביו. כ-2.5 מיליון בני אדם נחשפו למסרים אלו.

על פי הערכות מפעילי "פרויקט הבוטים הגדול", הפעילות של מערך המשתמשים גדלה פי ארבעה וחצי מאז הכרזת נתניהו על הקדמת הבחירות בחודש דצמבר האחרון. המידע שנחשף מעלה לכאורה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות ועוד. עם זאת, יש לציין כי הדיווח לא כלל ראיות לקשר ישיר בין הליכוד או עובדיו לבין מערך המשתמשים המזוייפים.

בתחקיר נמצא כי חברי הרשת משתמשים בשורת ביטויים הנראים כלקוחים מתוך דף המסרים של הליכוד באופן מתואם. כך לדוגמה, לאחר הפרסום על פריצה איראנית לטלפון הנייד של יו"ר כחול לבן בני גנץ, החלו מפעילי החשבונות המזויפים לפרסם מסרים לפיהם גנץ נתון לסחיטה וקראו לו לפרוש.

נתניהו לאחר פגישתו עם פומפאו
 

נתניהו לאחר פגישתו עם פומפאו ( החדשות 13)

 

הדוח נכתב על ידי מייסדי "פרויקט הבוטים הגדול", נעם רותם ויובל אדם, העוסקים בחשיפת ניסיונות לעשות שימוש לרעה ברשת החברתית, בשיתוף עם ארגון "הברית הישראלית".

מהליכוד נמסר בתגובה לידיעה: "לליכוד לא קשור בשום צורה לרשת אליה התייחסתם. בכלל, הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אוואטרים, פרופילים מזויפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה".

מכחול לבן נמסר: "נתניהו מנסה לגנוב את הבחירות. התחקיר מגלה שמערכת ההשמצות המכוערת בתולדות ישראל מופעלת ישירות על ידי נתניהו. אנחנו קוראים לפתיחה מיידית של חקירת משטרה אחרי מקורות המימון של הקמפיין".

 גנץ בהצהרה לתקשורת
 

גנץ בהצהרה לתקשורת ( החדשות 13)

 

יו"ר המפלגה, בני גנץ, כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "אנחנו קוראים לשופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות, להורות בהקדם על עצירת קמפיין הפייק ניוז המכוער הזה. אחרי 13 שנות שלטון, נתניהו איבד את הרסן. אחרי שהבין שהוא עומד להפסיד בבחירות, הוא מנסה לנצח במירמה. אם זה יצליח לו, ישראל תפסיק להיות דמוקרטיה", גנץ הוסיף: "אזרחי ישראל צריכים לדעת הבוקר שהליכוד שופך תקציבי עתק מתקציב המדינה על תעשיית שקרים והכפשות נגד הרמטכ"ל ה-20 של המדינה. כל אזרח הגון בישראל, מימין או משמאל, צריך להתייצב נגד הנסיון להרוס את היסודות הדמוקרטיים שלנו".