הקלטות גנץ: לא שולל ישיבה בממשלת נתניהו, גם סמוך להגשת אישום

בלעדי: יו"ר כחול לבן תקף בחריפות את ראש הממשלה, אך הדגיש שאם האחרון ינצח בבחירות, הוא עשוי להציב תנאים לישיבה בממשלתו. על לפיד ויעלון: "באף אחד אני לא בטוח"

  • פורסם ב:
  • 31/03/2019 19:48
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/04/2019 00:34
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: לאורך מערכת הבחירות, הצהיר פעמים רבות יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כי לא יישב בממשלתו של נתניהו. עם זאת, בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 13 נשמע הרמטכ"ל לשעבר נותן את דעתו על ישיבה לצד נתניהו. 

"יהיה לו שימוע ביולי והשימוע הזה הולך לכתב אישום. אני לא יכול לשבת איתו אחרי שיש לו כתב אישום אחרי שימוע, זה יהיה מטורף לחלוטין", נשמע גנץ בהקלטות. "נגיד שהוא ינצח את הבחירות, שבוע אחרי זה טראמפ שם תכנית ועם ישראל מסתכל על בני גנץ ואומר 'בוא נאתרג את הנתניהו הזה' כי אחרת סמוטריץ' יהרוג לנו את האופציה האחרונה לעשות משהו. אז כשאני אגיע לרגע הזה, אני צריך לראות. ואז אני אגיד לנתניהו 'סליחה, זה בלי סמוטריץ', זה בלי זה, זה בלי זה, זה כחול לבן-ליכוד, בוא נדבר. ממשלת אחדות בין כחול לבן לבין ליכוד. אתה, מהיום שמתחיל המשפט שלך, נכנס לנבצרות של חודשיים עד שהמשפט שלך נגמר, לא יודע בדיוק מה, נוציא איזשהו סידור".

בהקלטה, נשמע גנץ גם מתייחס לפרשת הצוללות. רוח הדברים של גנץ בראיונות הפומביים שנתן בימים האחרונים, ובהתייעצויות הפנימיות המצומצמות – דומה. אבל בחדרי חדרים הוא מרשה לעצמו להיות הרבה יותר בוטה והרבה פחות מנומס: "אלו צוללות שאף אחד לא צריך אותן. (נתניהו) אישר למצרים צוללות שאף אחד לא צריך אותן", תוקף נתניהו. "הדוד שלו מוכר פלדה והוא מקבל מזה עמלות, הוא מעלה את המחיר. הוא ימכור את הביטחון שלנו. הוא פשוט מכר את המדינה".

מפלגת כחול לבן
 

מפלגת כחול לבן (רויטרס)

 

"מי שלא חקר את הצוללת השישית, לא יכול לפתוח את הצוללת השביעית, שמינית, תשיעית", המשיך ותהה על חלקו של מנדלבליט בחקירה. "מי שלא חקר את ספינות המגן, לא ימצא את הסיפור הזה. אני חושב שגם מנדלבליט פחד לחקור את זה, ואם הוא היה חוקר את ביבי על הסיפור הזה, מדינת ישראל לא הייתה מקבלת את הצוללות. הוא פוחד שיגידו שזה פגע בביטחון המדינה וסיפורים ועניינים".

שלושה חודשים אחרי שנכנס בסערה לפוליטיקה, ותשעה ימים לפני הבחירות – נדמה שבני גנץ כבר למד כמה אמיתות בסיסיות על הביצה הפוליטית שאליה קפץ: "באף אחד אני לא בטוח. באף אחד מהשלושה (לפיד, יעלון ואשכנזי) אני לא בטוח. אני לא בטוח באף אחד".

בהקלטה נוספת שהגיעה לידי חדשות 13, גנץ מתייחס למי שהחליף בלשכת הרמטכ"ל, והפך מספר ארבע ברשימתו, גבי אשכנזי. בריאיון שהעניק אשכנזי לחדשות 12 נמנע מלענות על השאלה מי מבין ארבעת המועמדים המובילים ברשימת "כחול לבן" ראוי ביותר לכהן כראש הממשלה. "מה שיש לי להגיד לו – אני אגיד לו בארבע עיניים", אמר גנץ בהקלטה. "אני חושב שהוא לא היה בסדר, הוא היה צריך להגיד 'בני יהיה ראש ממשלה מצוין. הוא בתוך הסיפור הזה. כבר שנה וחצי הוא נערך לסיפור הזה. אני הצטרפתי אליו לאחרונה, אני אחריו. הוא יותר מתאים ממני בשלב הזה להיות ראש ממשלה ואחר כך נראה'".

גנץ התייחס אמש (ראשון) לפרסום ההקלטות במסיבת עיתונאים של המפלגה. "יש לי חברים טובים להנהגה תחשבו איזה דרך עברנו לפני השתחברנו אחד לשני איו שיחות היינו צריכים לקיים", אמר. "איזה דרך אני צריך לעבור כמנהיג מפלגה שלוקח לידי אנשים עוצמתיים לפחות במידה שלי ומתמודד עם זה בחברות ובצורה טובה איתם. אני לא נרגש יותר מדי מההדלפות או מההקלטות שמתפרסמות. זה לא באמת נעים".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "בני גנץ נכנע. בני גנץ מתכוון לשבת עם נתניהו. מי שמצטרף לנתניהו לא יעשה שינוי. שוב מוכח שכחול לבן זו מפלגת ימין שרוצה לשבת תחת נתניהו - מי שמצביע לכחול לבן מקים במו ידיו את ממשלת נתניהו הבאה". 

 גבי אשכנזי במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

גבי אשכנזי במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה ( החדשות 13)

 

בשבוע שעבר התפרסמו בחדשות 13 הקלטות בהן יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מתבטא באופן חריג נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואף לא פסל אפשרות לפיה נתניהו הפעיל את הרוסים כדי שיפרצו למכשירו הסלולרי.

"אם הייתה לו (לנתניהו) דרך שאני אפגע, שיהרגו אותי, הוא היה עושה את זה", אמר גנץ, שנפגע מחשיפת דבר הפריצה לטלפון הנייד שלו ומהרמיזות של נתניהו באשר לתוכנן. "אם בנימין נתניהו הבסיסי, שאני מכיר, היה רוצה שאני אפגע? התשובה היא לא. האם בנימין נתניהו של ערב הבחירות הזה מוכן שאני אפגע? כן, לצערי אני אומר את זה".

בהקלטות נשמע יו"ר כחול לבן כשהוא מביא בחשבון אפשרות שאיראן עומדת מאחורי מתקפת הסייבר. אבל, באותה נשימה, לא פוסל תרחיש של שיתוף פעולה בין נתניהו לבין הקרמלין במוסקבה נגדו. "אוקיי, (אם) זה לא האויבים - אז מי עושה את זה? זה היריבים. אם זה לא היריבים, איך הם עושים את זה? באחת משתי האפשרויות", מסביר גנץ. "אפשרות אחת, זה שהם לוקחים אנשים פרטיים שעושים פעולות סייבר כאלה ואחרות. "אפשרות שנייה שהיא מתאימה לביבי, אם כי אני לא נותן לה סיכוי גבוה, זה שהוא מפעיל את הרוסים בשביל להתערב בבחירות".

עוד עולה מן ההקלטות שלגנץ עמדה חד משמעית על הגורל שמצפה לראש הממשלה אחרי הבחירות: "האיש הזה יודע שהוא הולך לכלא, הוא יודע שהוא הולך לכלא. הוא יודע שהוא בכלא בכל דרך. אם הוא מסיים את תפקידו כראש הממשלה, הוא הולך לכלא. אם הוא לא הולך למשפט, הוא לא הולך לכלא והוא אצל שרה - הוא נשאר בכלא. המקום היחידי שהוא אדם חופשי בו זה שהוא במשרד".

 נתניהו עם עלייתו למטוס בארה"ב
 

נתניהו עם עלייתו למטוס בארה"ב (חדשות 13 )

 

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 13 לפני כשבועיים, מודה גנץ שבחר לשמור את האופציה לשבת עם נתניהו. "בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה, אלא היא תהיה סגורה, לא נעולה", אמר גנץ בהקלטות, במהלך התייעצות עם קומץ יועצים קרובים, "עכשיו כמו שראינו, החיים דינמיים, הסיטואציה יכולה להשתנות, טראמפ יגיש תוכנית, יקרו דברים, אני אנצח טראמפ יגיש תוכניות. טוב, מה עכשיו?". כאמור, לאחר הודעת היועמ"ש, גנץ כינס מסיבת עיתונאים במהלכה אמר: "הערב עם פרסום המלצות היועמ"ש ובנסיבות שנוצרו, ישיבה עם בנימין נתניהו איננה עומדת על הפרק".

בהקלטות, גנץ נשמע מעלה את האפשרות לשותפות עם המפלגות החרדיות: "על מה אנחנו מדברים? (נתניהו) פשוט מכר את המדינה! פשוט מכר את המדינה! עכשיו הוא יעשה חוק צרפתי (שאוסר להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן) אז אני עכשיו אשאר אדיש לסיפור הזה, ואני לא אמכור את נשמתי ולא אעשה קואליציה עם החרדים? אני שולח לכם (למפלגות החרדיות) דף ריק, חתום למטה 'בני גנץ'. שני שליש דף שלכם תמלאו מה שאתם רוצים, תשאירו לי שליש, אני אמלא מה שאני רוצה".