לאחר ביטול ישיבת הקבינט - בנט תוקף: "הפקרת תושבי הדרום"

יו"ר הימין החדש דרך ממנדלבליט להורות לראש הממשלה לכנס את הפורום המדיני-ביטחוני - אך בקשתו נדחתה. בנט: "נתניהו יודע שאתנגד לעסקה מבישה עם חמאס"

(בווידאו: בנט מבקש מהיועמ"ש להורות לנתניהו לכנס את הקבינט)

בחירות 2019: שר החינוך ויו"ר הימין החדשנפתלי בנט, תקף היום (ראשון) את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה ליום רביעי, ואמר: "ביטול הקבינט הביטחוני הוא הפקרת תושבי הדרום בשביל פוליטיקה. כשנופלים טילים על הדרום, תושבי הדרום וההגנה עליהם מפני רקטות לא יכולים להיות בני ערובה של קמפיין בחירות. נתניהו נמנע מכינוס הקבינט כי הוא יודע שבדיוק כמו במבצע להשמדת המנהרות בצוק איתן, אני אתנגד לעסקה מבישה עם חמאס ואוביל תכנית יצירתית להכרעת חמאס. יש לכנס מיד את הקבינט לקבל החלטה להכריע את ארגון הטרור חמאס״. 

מוקדם להודעת לשכת ראש הממשלה, בנט פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה כי יורה לנתניהו לכנס את הקבינט המדיני ביטחוני לדיון דחוף בהמשך המדיניות מול רצועת עזה, זאת על רקע המו"מ עם חמאס. שעות ספורות לאחר מכן קיבל שר החינוך הודעה ממשרדו של היועץ המשפטי על דחיית בקשתו.

"על פי דיווחים, ישראל מנהלת מגעים לקידום הסדרה מול חמאס", נכתב בפניית בנט. לטענתו, "לא סביר כי ניהול אירועים ביטחוניים מהותיים יתבצע על ידי ראש הממשלה ומערכת הביטחון מבלי ששרי הקבינט המדיני-ביטחוני יעסקו בכך". במקביל, לשכת ראש הממשלה הודיעה על ביטול ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה ליום רביעי.

 שר החינוך נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט ( החדשות 13)

 

הבוקר נפתחו מעברי ארז וכרם שלום למעבר סחורות, למרות הירי הלילה של חמש רקטות ליישובי עוטף עזה ולאחר שהמעברים היו סגורים מאז ירי הרקטה לעבר מושב משמרת בשבוע שעבר. המהלך בוצע בעקבות ההבנות בין ישראל לחמאס בתיווך המשלחת המצרית, לפיהן, בתמורה לצעדים הישראליים, הארגון אמור להפסיק את האלימות במהלך ההפגנות על גדר המערכת, אך הן יימשכו, וכך גם פעולות המחאה הליליות והפרחת הבלונים. הדברים מגיעים בתום "צעדת המיליון" לציון יום האדמה שנערכה אתמול בגבול הרצועה, ורמת האלימות בה הייתה נמוכה. 

סאלח אל עארורי, סגנו של איסמאעיל הנייה בחמאס, אמר בתום ההפגנות: "קיימת אפשרות טובה להגיע להבנות בימים הקרובים, אבל אנחנו לא מחויבים לאומית או בטחונית להבנות האלה עד שישראל תהא מחויבת להן. במסגרת ההסדרה הזו נרצה לטייב את תנאי המחייה של העם שלנו כדי שיוכל לחיות בדיוק כמו כל העמים. אני מעריך שהסכמות, אם יהיו, יגובשו תוך יומיים-שלושה".

כאמור, חמש רקטות נורו הלילה מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה.

  "צעדת המיליון" בגבול רצועת עזה לציון יום האדמה
 

"צעדת המיליון" בגבול רצועת עזה לציון יום האדמה ( החדשות 13)

 

כמו כן, בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה אתמול, דובר צה"ל מסר כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

ראש הממשלה נתניהו אמר אמש כי "ההנחיה שלי עכשיו היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים - מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים את זה לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם בצפונית, בהצלחה בלתי רגילה. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך, אבל נמנעים שוב ממלחמה מיותרת".

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.