בנט ליועמ"ש: "בשל המו"מ עם חמאס - הורה לרה"מ לכנס את הקבינט"

יו"ר הימין החדש תקף ואמר כי אין "לנהל אירועים ביטחוניים ללא שרי הקבינט". במקביל, לשכת נתניהו ביטלה את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה ליום רביעי

  • פורסם ב:
  • 31/03/2019 10:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/03/2019 13:03
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בחירות 2019: שר החינוך ויו"ר הימין החדש נפתלי בנט פנה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה כי יורה לראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס את הקבינט המדיני ביטחוני לדיון דחוף בהמשך המדיניות מול רצועת עזה. שעות ספורות לאחר מכן קיבל שר החינוך הודעה ממשרדו של היועץ המשפטי על דחיית בקשתו.

"על פי דיווחים, ישראל מנהלת מגעים לקידום הסדרה מול חמאס", נכתב בפניית בנט. לטענתו, "לא סביר כי ניהול אירועים ביטחוניים מהותיים יתבצע על ידי ראש הממשלה ומערכת הביטחון מבלי ששרי הקבינט המדיני-ביטחוני יעסקו בכך". במקביל, לשכת ראש הממשלה הודיעה על ביטול ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה ליום רביעי. .

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על מדיניות הממשלה ביחס למתיחות בדרום ואמרה: "הסיטואציה בסוף השבוע הייתה סוריאליסטית לחלוטין. מדינת ישראל, מעצמה צבאית עם בריתות אסטרטגיות חסרות תקדים, עומדת ומחכה למוצא פיו של חמאס. כולנו עוצרים נשימה ומחכים מה חמאס יעשה, ולפי זה אנחנו פועלים. תמונת הניצחון של הנייה על חורבות ביתו, סינוואר עושה סלפי עם מעריצים ליד הגדר". עם זאת, יחימוביץ' הדגישה כי "אני לרגע לא מותחת ביקורת על האיפוק הצבאי, הסלמה עכשיו בדרום זה דבר רע". את הדברים אמרה בתוכנית "העולם הבוקר".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'
 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' ( החדשות 13)

 

הבוקר נפתחו מעברי ארז וכרם שלום למעבר סחורות, למרות הירי הלילה של חמש רקטות ליישובי עוטף עזה ולאחר שהמעברים היו סגורים מאז ירי הרקטה לעבר מושב משמרת בשבוע שעבר. המהלך בוצע בעקבות ההבנות בין ישראל לחמאס בתיווך המשלחת המצרית, לפיהן, בתמורה לצעדים הישראליים, הארגון אמור להפסיק את האלימות במהלך ההפגנות על גדר המערכת, אך הן יימשכו, וכך גם פעולות המחאה הליליות והפרחת הבלונים. הדברים מגיעים בתום "צעדת המיליון" לציון יום האדמה שנערכה אתמול בגבול הרצועה, ורמת האלימות בה הייתה נמוכה. 

סאלח אל עארורי, סגנו של איסמאעיל הנייה בחמאס, אמר בתום ההפגנות: "קיימת אפשרות טובה להגיע להבנות בימים הקרובים, אבל אנחנו לא מחויבים לאומית או בטחונית להבנות האלה עד שישראל תהא מחויבת להן. במסגרת ההסדרה הזו נרצה לטייב את תנאי המחייה של העם שלנו כדי שיוכל לחיות בדיוק כמו כל העמים. אני מעריך שהסכמות, אם יהיו, יגובשו תוך יומיים-שלושה".

כאמור, חמש רקטות נורו הלילה מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה.

 "צעדת המיליון" בגבול רצועת עזה לציון יום האדמה
 

"צעדת המיליון" בגבול רצועת עזה לציון יום האדמה (החדשות 13 )

 

כמו כן, בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה אתמול, דובר צה"ל מסר כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

ראש הממשלה נתניהו אמר אמש כי "ההנחיה שלי עכשיו היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים - מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים את זה לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם בצפונית, בהצלחה בלתי רגילה. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך, אבל נמנעים שוב ממלחמה מיותרת".

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.

 הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה
 

הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה ( צילום פלסטיני )

 

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים היו במאהלים הפנימיים וכי רמת האלימות הייתה נמוכה משישי רגיל לאור היערכות צה"ל מראש וההרתעה של צה"ל. כמו כן, הדגישו בצה"ל כי הריסון שהפעילו מאות אנשי חמאס עם ווסטים כתומים שחצצו בין ההמון לגדר היה כזה שמעולם לא נראה כדוגמתו בשנה האחרונה. לפי צה"ל מדובר בהוכחה לכך שחמאס שולט בגובה הלהבות. במסגרת ההפגנות היו אירועי אלימות בין המפגינים לפקחי חמאס. כמו כן, היו מצרים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שמנע הסלמה. 

גורם מדיני מסר עם תום ההפגנות: "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס וההיערכות המסיבית של צה"ל שעליה הנחה נתניהו - אירועי הגדר עברו בשקט יחסי. ישראל מביעה סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי".