בצל מאמצי הרגיעה: 5 רקטות נורו לעבר אשכול; צה"ל תקף ברצועה

כל הרקטות ששוגרו מעזה נפלו בשטחים פתוחים; אין נפגעים. דו"צ: טנקים תקפו עמדות חמאס ברצועה • ראש הממשלה: "איננו יודעים אם הרגיעה תימשך, ערוכים לכל התפתחות"

בווידאו: המתיחות בדרום

המתיחות בדרום: חמש רקטות נורו הלילה (ראשון) מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. זאת, בתום יום של הפגנות מאופקות יחסית בגדר הרצועה, שאירעו לציון יום האדמה וברקע המגעים לגיבוש הבנות בתיווך המשלחת המצרית.

זמן קצר קודם לכן, ראש הממשלה נתניהו אמר אמש (שבת) כי "ההנחיה שלי עכשיו היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים - מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים את זה לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם בצפונית, בהצלחה בלתי רגילה. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך, אבל נמנעים שוב ממלחמה מיותרת".

 
 
 
 הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה
 

הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה (צילום פלסטיני)

 

בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה אתמול בגבול רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים היו במאהלים הפנימיים וכי רמת האלימות הייתה נמוכה משישי רגיל לאור היערכות צה"ל מראש וההרתעה של צה"ל. כמו כן, הדגישו בצה"ל כי הריסון שהפעילו מאות אנשי חמאס עם ווסטים כתומים שחצצו בין ההמון לגדר היה כזה שמעולם לא נראה כדוגמתו בשנה האחרונה. לפי צה"ל מדובר בהוכחה לכך שחמאס שולט בגובה הלהבות. במסגרת ההפגנות היו אירועי אלימות בין המפגינים לפקחי חמאס. כמו כן, היו מצרים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שמנע הסלמה. 

צה"ל הבהיר כי סיבות נוספות לרמת האלימות הנמוכה היא תקיפות צה"ל השבוע. "הריסון של חמאס איפשר לנו להיות מאופקים יותר", מסר רונן מנליס, דובר צה"ל. "עדיין הכול שברירי מאד. אני לא מקבל לילות שהעוטף לא יכול לישון בהם. עדיין לא משחררים את הכוחות". 

 הפגנת יום האדמה בעזה
 

הפגנת יום האדמה בעזה (החדשות 13)

 

סאלח אל עארורי, סגנו של איסמאעיל הנייה בחמאס, אמר בתום ההפגנות: "קיימת אפשרות טובה להגיע להבנות בימים הקרובים, אבל אנחנו לא מחויבים לאומית או בטחונית להבנות האלה עד שישראל תהא מחויבת להן. במסגרת ההסדרה הזו נרצה לטייב את תנאי המחייה של העם שלנו כדי שיוכל לחיות בדיוק כמו כל העמים. אני מעריך שהסכמות, אם יהיו, יגובשו תוך יומיים-שלושה".

גורם מדיני מסר עם תום ההפגנות: "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס וההיערכות המסיבית של צה"ל שעליה הנחה נתניהו - אירועי הגדר עברו בשקט יחסי. ישראל מביעה סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי".

במהלך ההפגנה נעצרו שני ילדים בני 11 בסמוך לגדר, לאחר שניסו לפרוץ אותה ולחדור לשטח ישראל כשברשותם סכין. מתחקורם עלה כי הם הגיעו לגדר במטרה להיכנס לישראל ולהיכלא. בתום התחקור הוחזרו הילדים דרך מעבר ארז לשטח הרצועה. 

בתגובה לכך, פנה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, לתושבי הרצועה. ״שני ילדים חפים מפשע בני 11 נשלחו אל הגדר בניסיון לפרוץ אותה", סיפר. "הילדים הושבו לרצועה. תושבי עזה, זהו העתיד שאתם מייחלים לילדיכם? שמרו עליהם והרחיקו אותם מגורמי ופעולות הטרור״. את הדברים פרסם אבו רוקון ב-"אלמונסק", עמוד הפייסבוק של מתפ״ש בערבית.