פילוח מצביעים: רוב הבוחרים של פייגלין - ימנים וצעירים

מניתוח סקר חדשות 13 שהעניק לזהות שבעה מנדטים, עולה כי 45% מאלה שהודיעו שיתמכו בפייגלין הצביעו ב-2015 לליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו. כמה מהם מצביעי מרצ לשעבר?

רוב מצביעי מפלגת זהות בראשות משה פייגלין הם צעירים ומצביעי ימין - כך עולה מסקר חדשות 13 בשבוע שעבר, שהעניק לזהות שבעה מנדטים.

מממצאי הסקר עולה כי עיקר המצביעים של זהות הצביעו ב-2015 למפלגת ימין מובהקת: 17% לליכוד, 16% לבית היהודי ו-12% לישראל ביתנו. לעומת זאת, 7% ממצביעיו מגיעים ממפלגת העבודה ויש עתיד, ובניגוד להצהרותיו, 0% ממצביעיו הגיעו ממרצ. 30% מאלה שהודיעו שיתמכו בפייגלין כלל לא הצביעו בבחירות הקודמות, מה שמצביע על כך שמדובר בצעירים, שלא הייתה להם זכות הצבעה בבחירות הקודמות.

 יו"ר זהות, משה פייגלין
 

יו"ר זהות, משה פייגלין ( החדשות 13)

 

בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי אמר פייגלין לא חזר בו ממאמר שפרסם בעבר בו כתב ש"הומוסקסואליות בישרה את שקיעתן של אומות". אך לדבריו, בשונה מבעבר, היום הוא אינו רואה בקהילה הלהט"בית איום. 

המצע המפלגתי של זהות, המונה יותר מ-250 עמודים, מציע לבטל בהליך הדרגתי את רוב קצבאות הביטוח הלאומי, בייחוד קצבאות המהוות כיסויים ביטוחיים שקיימים להם תחליפים גם בשוק החופשי. עוד הוא מציע לבצע שינוי רדיקלי במערכת המיסוי, שמשמעותה השוואת שיעור המס לעשירים ולעניים וביטול נקודות זיכוי המס לאמהות חד-הוריות ולתושבי הפריפריה.

כמו כן, בין סעיפי המצע קיימים הפרטה של בתי החולים הממשלתיים וקידום אישור תיירות מרפא וביטול התמיכה הממשלתית בתרבות ובמוסדות תרבות, בין היתר סגירת תאגיד השידור הציבורי. "אני רוצה מדינת שפע, בעוד שאתה רוצה להשאיר את המצב בחדר המיון כפי שהוא", אמר פייגלין למתן חודורוב במהלך העימות ביניהם.

לטענת פייגלין המדיניות הכלכלית שהוא מציע לא תרע עם העניים במדינה, ולראיה הוא מצביע על תופעת ההגירה אל המדינות הקפיטליסטיות. "אתם יודעים למה יש מיליון ישראלים באמריקה עכשיו? כי בישראל המדינה לוקחת להם יותר ממה שהיא נותנת להם. נכון, אני לא רוצה לתת, אבל אני גם לא רוצה לקחת – ויהיה לכולם הרבה יותר".

מבחינה מדינית מציע פייגלין החלת ריבונות ישראלית על כל שטחי יהודה ושומרון, טרנספר מרצון של פלסטינים תמורת "סל הגירה" וסיוע במציאת עבודה. "רובם המוחלט רוצים להגר, אתה מוזמן לעזור להם ללכת או להמשיך לספוג טילים על תל אביב ולדבוק בפתרונות המטורפים של אוסלו". לדבריו מדובר בדרך הומנית ולא כפויה, שתאפשר לאלו שרוצים לעזוב לעשות זאת בצורה קלה יותר ולהביא לפתרונות ביטחוניים. למרות הרעיונות המדיניים שמציג המצע, פייגלין הודה: "זהות מבקשת את משרד האוצר ומשרד החינוך, בזה אנחנו רוצים להתמקד".