ארדן: "לא פוסל את גנץ כשר ביטחון"; נתניהו: "לא בממשלתי"

השר לבט"פ הצהיר כי ליו"ר כחול לבן "יש זכויות בתחום הביטחוני - אבל הוא לא כשיר להיות רה"מ". נתניהו בתגובה: "גנץ תומך בהסכם עם איראן - לא יהיה שר ביטחון בממשלתי"

בחירות 2019: השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס אמש (שבת) לאפשרות שיו"ר כחול לבן, בני גנץ, ישב בממשלה בראשות הליכוד: "מי שיקבל את קווי היסוד של ממשלת הימין – לא פסול לשבת איתנו. לגנץ יש את הזכויות שלו בתחום הביטחוני, הוא לא כשיר להיות ראש ממשלה, אבל הוא לא פסול מלהיות שר הביטחון". את הדברים אמר ארדן בריאיון בתוכנית "המגזין". בתגובה הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי גנץ לא יכהן כשר הביטחון במשלתו.

לדברי ארדן, "כוונת ראש הממשלה היא קודם כל לפנות לגוש הימין ולהקים קואליציה שדומה לזו שיש לנו היום. אחרי שיהיה את זה – מי שיקבל את קווי היסוד של ממשלת הימין, כל מפלגה, כולל כחול לבן – לא פסולה לשבת איתנו בתנאים שלנו ובתפקידים שיהיו".

עוד התייחס השר לאמירות שנשמעו בקרב חברי מפלגתו ביחס לגנץ, והצהיר: "לא שמעתי אף אחד בליכוד אומר על גנץ שהוא לא נורמלי. לגנץ יש את הזכויות שלו בתחום הביטחוני והוא לא פסול מלהיות שר ביטחון, אבל הוא לא כשיר להיות ראש ממשלה. הוא לא עומד בלחצים ומדבר שטויות בכל הקמפיין".

 
 
 
 השר ארדן ב"מטה המרכזי"
 

השר ארדן ב"מטה המרכזי" ( החדשות 13)

 

כאמור, נתניהו הכחיש את דברי השר ארדן: "בני גנץ שתומך בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן, שתומך בעקירת 90 אלף מתיישבים, שהתנגד לבניית הגדר שהקמתי בגבול מצרים ובלמה כליל את ההסתננות לישראל, שתופר עלילות דם נגדי ושקורס תחת לחץ של קמפיין בחירות - לא יהיה שר ביטחון בממשלתי".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "הליכוד לא יישב בממשלה אחת עם מפלגת השמאל של לפיד וגנץ", וכן כי "שר האוצר המיועד של לפיד וגנץ יהיה ניסנקורן מההסתדרות שישבית את המדינה". 

בני גנץ אמר בתגובה לדברי נתניהו: "נתניהו לא יהיה שר האוצר בממשלתי. הוא יפסיד בבחירות ויילך להתייצב בפני שלושת כתבי האישום שלו ובפני החקירה שהפרקליטות פותחת בפרשת הצוללות תמורת עמלות. בסוף השבוע הזה נתניהו הבין שהוא הפסיד את הבחירות. אזרחי ישראל מאסו בשנאת האחים שהוא זורע בעם. הליכוד יהיה שותף מלא בכל ממשלה. נתניהו ושנאת האחים שלו יורחקו מהחיים הציבוריים".

לאחר מכן ארדן פרסם הבהרה בנוגע לדבריו: "אמרתי בצורה הכי חדה וברורה, שאם תוטל עלינו הרכבת הממשלה, הליכוד יקים ממשלה קודם כל עם גוש הימין! רק אחרי שתקום קואליציית ימין,כל מי שיקבל את קווי היסוד של ממשלת הימין, אינו פסול מלהצטרף. ברור שבני גנץ אינו מועמד מועדף לשר בטחון!".

בתוך כך, התייחס ארדן למצב המתוח בדרום ברקע אירועי יום האדמה, והצהיר כי "אין כרגע שום הבנות עם חמאס - כל ההסכמות, אם יושגו, יהיו מותנות בכך שהשקט יחזור לתושבי העוטף וייפסקו התופעות האלימות של הפרחת בלונים, עפיפונים והשלכת מטענים". לדבריו, "לאחר כל ההצהרות על מיליון משתתפים ואלימות, האירוע הסתיים כמעט ללא הישגים לחמאס. מי שמדבר על אובדן הרתעה - אני לא חושב שזה נכון". 

השר יובל שטייניץ התייחס אף הוא לאפשרות שגנץ יכהן כשר הביטחון, ואמר כי הוא מעריך שהליכוד ינצח בבחירות ו"ייתכן שבני גנץ - שלדעתי זו הייתה מטרתו הראשונית - יבוא ויבקש להיות שר הביטחון בממשלת נתניהו . אנחנו נשקול את כל האופציות". את הדברים אמר באירוע "שבת תרבות" בפתח תקווה. ניתן לראות כי בליכוד מצד אחד אומרים על גנץ שהוא בלתי כשיר, ומאידך נשמעים קולות שלא פוסלים אפשרות שהוא יכהן כשר ביטחון.

 גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן
 

גנץ נואם בהצהרת מפלגת כחול לבן ( החדשות 13)

 

בכחול לבן טוענים כי מדובר בספין. לדבריהם, שטייניץ והליכוד מבינים שהם הולכים להפסיד, ולכן מנסים להציג את גנץ כמי שיכול להיות שר ביטחון אבל לא ראש ממשלה.

נראה כי בשבוע הקרוב שתי המפלגות הגדולות יתמקדו בקמפיינים שליליים הדדיים וינסו לקחת מנדטים ממפלגות הלוויין שלהן, בעיקר כחול לבן נגד העבודה. בליכוד כנראה יהיה הילוך זהיר יותר. נראה כי הטקטיקה של הליכוד תהיה לשלוף את קלף ה"שמאלנים נוהרים לקלפיות", דבר שמעורר חשש בקרב מפלגות הימין האחרות שנערכות לקראת ה"בליץ" של נתניהו, כיוון שכמעט כולן עשויות בתרחיש כלשהו לרדת אל מתחת לאחוז החסימה. נתניהו יצטרך להחליט אם למקד את הקמפיין במפלגות חלשות או בינוניות.