תמה ההפגנה על הגדר: לאור ההבנות עם ישראל - חמאס מנע אלימות

40,000 פלסטינים הפגינו בסמוך לגבול הרצועה, 3 מפגינים נהרגו ו-207 נפצעו. צה"ל: "חמאס ריסן המפגינים באופן שטרם נראה". סגנו של הנייה: "ייתכנו הבנות בימים הקרובים"

  • פורסם ב:
  • 30/03/2019 18:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/03/2019 19:40
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בתום הפגנות "צעדת המיליון" שנערכה היום (שבת) בגבול רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה של אנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40,000 מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.

בווידאו: אור הלר מדווח מההפגנות על הגדר

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים היו במאהלים הפנימיים וכי רמת האלימות נמוכה משישי רגיל לאור היערכות צה"ל מראש וההרתעה של צה"ל. כמו כן, הדגישו בצה"ל כי הריסון שהפעילו מאות אנשי חמאס עם ווסטים כתומים שחצצו בין ההמון לגדר היה כזה שמעולם לא נראה כדוגמתו בשנה האחרונה. לפי צה"ל מדובר בהוכחה לכך שחמאס שולט בגובה הלהבות. במסגרת ההפגנות היו אירועי אלימות בין המפגינים לפקחי חמאס. כמו כן, היו מצרים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שמנע הסלמה. 

צה"ל הבהיר כי סיבות נוספות לרמת האלימות הנמוכה היא תקיפות צה"ל השבוע. "הריסון של חמאס איפשר לנו להיות מאופקים יותר", מסר רונן מנליס, דובר צה"ל. "עדיין הכול שברירי מאד. אני לא מקבל לילות שהעוטף לא יכול לישון בהם. עדיין לא משחררים את הכוחות. 

סאלח אל עארורי, סגנו של איסמאעיל הנייה בחמאס, אמר בתום ההפגנות: "קיימת אפשרות טובה להגיע להבנות בימים הקרובים, אבל אנחנו לא מחויבים לאומית או בטחונית להבנות האלה עד שישראל תהא מחויבת להן. במסגרת ההסדרה הזו נרצה לטייב את תנאי המחייה של העם שלנו כדי שיוכל לחיות בדיוק כמו כל העמים. אני מעריך שהסכמות, אם יהיו, יגובשו תוך יומיים-שלושה".

גורם מדיני מסר עם תום ההפגנות: "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס וההיערכות המסיבית של צה"ל שעליה הנחה נתניהו - אירועי הגדר עברו בשקט יחסי. ישראל מביעה סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי".

במהלך ההפגנה נעצרו שני ילדים בני 11 בסמוך לגדר, לאחר שניסו לפרוץ אותה ולחדור לשטח ישראל כשברשותם סכין. מתחקורם עלה כי הם הגיעו לגדר במטרה להיכנס לישראל ולהיכלא. בתום התחקור הוחזרו הילדים דרך מעבר ארז לשטח הרצועה. 

בתגובה לכך, פנה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, לתושבי הרצועה. ״שני ילדים חפים מפשע בני 11 נשלחו אל הגדר בניסיון לפרוץ אותה", סיפר. "הילדים הושבו לרצועה. תושבי עזה, זהו העתיד שאתם מייחלים לילדיכם? שמרו עליהם והרחיקו אותם מגורמי ופעולות הטרור״. את הדברים פרסם אבו רוקון ב-"אלמונסק", עמוד הפייסבוק של מתפ״ש בערבית.

 סדרנים פלסטינים בגבול הרצועה לקראת "צעדת המיליון"
 

סדרנים פלסטינים בגבול הרצועה לקראת "צעדת המיליון" (החדשות 13 )

 

המפגינים התקהלו בכמה מוקדים ברצועת עזה ובגדה, יידו אבנים והבעירו צמיגים. במספר אירועים נזרקו רימונים ומטענים לעבר גדר המערכת, ולוחמי צה"ל השתמשו נגדם באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. רוב המפגינים מוקמו במרחק של 300 עד 700 מטרים מהגדר. ראש הלשכה המדינית של חאס, איסמאעיל הנייה, ומנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, הגיעו למוקד ההפגנות.

סינוואר אמר במוקד ההפגנות: "העם שלנו בחר היום עם הרגליים. הוא החליט - אנחנו רוצים לחיות בכבוד. אנחנו דבקים בעקרונות שלנו ובזכויות שלנו ונמשיך בקיום ההפגנות עד שיוסר המצור".

משרד הפנים של חמאס בעזה דיווח כי 8000 אנשי מנגנוני הביטחון והמשטרה ברצועה השתתפו באבטחת המחאה. סדרנים מכל הפלגים הפלסטינים, בהכוונת מארגני ההפגנות, החלו מוקדם יותר להתפרס באזור הגבול עם ישראל כשהם לבושים באפודים כתומים במטרה למנוע מהצעירים הפלסטינים להתקרב למרחק של 300 מטרים מהגדר. 

בווידאו: יחיא סינוואר לצד המפגינים

במקביל, כאלפיים איש השתתפו בעצרת המרכזית בסכנין לציון 43 שנים ליום האדמה, שארגנה ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל. המפגינים הניפו את דגלי פלסטין וסוריה וקראו קריאות תמיכה בתושבי עזה ובגנות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מוקדם יותר היום נפגשו בביירות, בירת לבנון מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה וסגנו של איסמאעיל הנייה, סאלח אל-עארורי. השניים הדגישו כי "כל תוקפנות מצד ישראל מול המפגינים על הגדר, תיענה במידה הראויה". עוד הוסיפו כי הג'יהאד האסלאמי וחמאס מתואמים ביניהם במטרה למנוע כל פגיעה של ישראל במפגינים ברצועת עזה.

המשלחת הביטחונית המצרית הגיעה הבוקר לאחד ממוקדי המחאה כדי לפקח מקרוב ש"צעדת המיליון" לא תצא משליטה. המשלחת שהתה בעזה במסגרת המשא ומתן עם ישראל על הבנות לרגיעה, והיא תישאר באזור לאורך כל ההפגנות. במקביל, הגיע תחת אבטחה כבדה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, למעבר קרני. 

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי פנה היום לתושבי עזה בהודעה לפיה: "לפי הדיווחים הפלסטינים, במידה ולא תנהגו היום באלימות ובאמצעי טרור, יתבצעו צעדים אזרחיים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה". 

בווידאו: אלוף פיקוד דרום מסייר בגבול הרצועה

מוקדם יותר היום דיווח משרד הבריאות בעזה כי צעיר כבן 20 מת מפצעיו לאחר שנורה אתמול על ידי צה"ל במהלך העימותים סמוך לגדר הגבול.  במקביל, נערכים בצה"ל עם כוחות מיוחדים לקראת "צעדת המיליון" שצפויה להתקיים היום בצהריים ברצועת עזה לציון יום האדמה. בוועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל הכריזו אתמול על שורה של עצרות מחאה שיתקיימו בנגב, בטייבה ובכפר כנא, כאשר התהלוכה המרכזית תתקיים בסכנין. 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום באיגרת לכבוד יום האדמה כי "פלסטין שייכת לפלסטינים", והוסיף כי "המדינה הפלסטינית העצמאית והחופשית תקום בגבולות 67', כשמזרח ירושלים בירתה". הוא הוסיף כי הוא "מוקיר את השהידים שנהרגו למען האדמה הפלסטינית לאורך השנים – פלסטין צריכה להיות שייכת לפלסטינים, ולא נסכים לוותר על זכויותינו".

צה"ל תקף אמש עמדת חמאס בצפון רצועת עזה. זאת, לאחר שעשרות פלסטינים השליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באש ובאמצעים לפיזור הפגנות. פיצוצים עזים נשמעו ביישובים הסמוכים. 

במהלך יום שישי התפרעו כ-800 פלסטינים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה בכמה נקודות לאורך הגדר. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובאש צלפים. משרד הבריאות בעזה דיווח כי עשרה פלסטינים נפצעו מירי של צה"ל מזרחית לג'באליה.