המסמכים שחושפים: משרד הביטחון היה בקיא בפרטי מכירת הצוללות

שורת מכתבים שנשלחו במקביל לקיום המגעים עם מצרים מעידה כי המטה המדיני-ביטחוני היה מעורה בהתקדמות העסקה - ואף עדכן בפרטים את כלל ראשי מערכת הביטחון • פרסום ראשון

שורת מסמכים, שנכתבה על ידי גורמים ביטחוניים והגיעה לידי חדשות 13, מראה כיצד האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון היה בקיא בפרטי מכירת הצוללות הגרמניות למצרים – לכל אורך הדרך ובזמן אמת – ואף עדכן בפרטים את כלל ראשי מערכת הביטחון.

באוגוסט 2012, ראש המטה המדיני ביטחוני, עמוס גלעד, כתב מסמך שבו טען כי עומד על הפרק חוזה חתום בין גרמניה למצרים לאספקת שתי צוללות לצבא המצרי. המכתב הופנה לשר הביטחון ברק, מנכ"ל משרדו, הרמטכ"ל בני גנץ, ראש המוסד תמיר פרדו וראש אגף המודיעין במוסד. חודש לאחר מכן, שיגר גלעד לאותה התפוצה מסמך שבו נכתב כי גרמניה חתמה על חוזה לקניית הצוללות, ומציין כי אם מצרים תהפוך עוינת לישראל, יש סיכוי שהאישור לא יינתן.

 
 
 
רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי (רויטרס)

 

במארס 2014 קיים שר הביטחון יעלון דיון בלשכתו, ובפתח דבריו ציין שישראל העבירה בשם כל הגורמים בקשה רשמית לגרמניה להימנע ממכירת הצוללות למצרים. במסמך שנשלח בנובמבר 2014, דיווח שגריר ישראל בגרמניה יעקב הדס כי סוגיית מכירת הצוללות למצרים עלתה בפגישה של רה"מ נתניהו עם שר החוץ הגרמני. לדבריו, נתניהו הביע התנגדות נחרצת למכירת הצוללות למצרים. השגריר ביקש להראות את המסמך שכתב לעמוס גלעד, ולדן הראל, מנכ"ל משרד הביטחון.

במאי 2015 כתב גלעד כי הוא "מציין לטובה את המפגש עם שרת ההגנה של גרמניה שעסקה במכירת הצוללות למצרים", וציין כי במקביל מתקדמים בתהליך על הפיצוי שתקבל ישראל מהגרמנים על מכירת הצוללות למצרים. למסמך זה היו מכותבים שר הביטחון יעלון, מנכ"ל משרד הביטחון, הרמטכ"ל איזנקוט ומפקד חיל הים אלי שרביט.

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "השקר נחשף. עלילת הדם של בוגי יעלון ובני גנץ כנגד ראש הממשלה נתניהו בעניין הצוללות המצריות התנפצה לרסיסים בחשיפת בערוץ 13. יעלון עודכן כל הזמן במגעים עם ממשלת גרמניה, על ידי אגף מיוחד במשרד הביטחון, שהיה אחראי על המגעים ושהיה מתואם גם עם ראש הממשלה. ברצותם לקושש קולות בוגי יעלון ובני גנץ סיפסרו בבטחון מדינת ישראל, בסודותיה, והאשימו את ראש הממשלה בבגידה. בושה".

בכתבה נפלה טעות: המכותב למסמך ששלח גלעד היה שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון, ולא כפי שנאמר בטעות, אביגדור ליברמן 

 עמוס גלעד
 

עמוס גלעד (החדשות 13 )

 

לפני כשבוע, תקף בני גנץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי החלטתו בעניין אישור מכירת הצוללות למצרים "מחייבת בדיקה". זאת בתגובה לריאיון של נתניהו בחדשות 12, בו טען כי לא עדכן את שר הביטחון ואת הרמטכ"ל בנושא בשל "סוד מדינה". אישור ראש הממשלה למכור צוללות למצרים פורסם לראשונה בחדשות 13.

"ביבי. ביבי, מה קורה? את מקשיב לעצמך? אתה מקשיב למה שאתה אומר? לדבר על מכירת צוללות בהחלטה אישית של ראש ממשלה מבלי להיוועץ בשר הביטחון? מבלי להיוועץ ברמטכ"ל?", שאל גנץ את נתניהו בסרטון שפרסם. "אתה שלחת אותי לדברים סודיים הרבה יותר, בוא נפתח את זה. לא להיוועץ? מה זה היתקלות בלילה שמיד צריך להסתער? או החלטה אסטרטגית מדינית שאזרחי מדינת ישראל צריכים לסמוך על זה שראש הממשלה מתייעץ עם כל מי שצריך על העניין הזה. אבל להחליט לבד? לא להיוועץ?", המשיך גנץ. "מצטער, נשמע לי לא סביר, נשמע לי מחייב בדיקה, תהיה התוצאה אשר תהיה".

"אנחנו בקמפיין. אני מבין שאנחנו צריכים לתקוף, אני מבין שצריך להגיד דברים ושמנצלים סיטואציות. אבל לרדת נמוך, כל כך נמוך?", שאל יו"ר כחול לבן. "בתי קברות, נכי צה"ל, השמצות אישיות, פרסומים שקריים ולגלגל אותם? בוא נעצור ביבי. יש לנו עם שלם מאחורינו, יש לנו חברה שלמה שמסתכלת אלינו. הם צריכים לקום ב-10.4 בבוקר. אני לא שונא ליכודניקים, אני לא שונא אף אחד. תעצור, תעצור, אתה יורד נמוך".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי לא עדכן את הרמטכ"ל ושר הביטחון בדבר החלטתו לאשר לגרמנים למכור צוללות למצרים, בשל "סוד מדינה" שקשור בעניין. נתניהו סירב לציין מהו אותו סוד: "גנץ ולפיד, ובמיוחד יעלון ואשכנזי, מנסים להכריח אותי לחשוף את סוד המדינה, הם מסכנים את ביטחון ישראל. אני לא יכול לחשוף את זה" – אמר נתניהו בריאיון לחדשות 12. לדברי ראש הממשלה, מצרים הייתה רוכשת בכל מקרה צוללות, מדרום קוריאה או ממדינות אחרות.