בחירות 2019: השבוע של נתניהו וגנץ - בין משמרת לוושינגטון

השתתפותו של רה"מ בכנס איפא"ק הייתה אמורה להיות מתוסרטת ברובה, אך הירי לעבר השרון, הכרת טראמפ בריבונות ישראל בגולן וריאיונותיו המגומגמים של גנץ - טרפו את הקלפים

השבוע החולף, פחות משבועיים לפני הבחירות, היה אמור להיות מתוסרט ברובו – ראש הממשלה נתניהו ויו"ר "כחול לבן", בני גנץ, טסו לוושינגטון על מנת לנאום בפני השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס בכנס השנתי של איפא"ק, אך ביומה השני של הוועידה כל התוכניות קרסו. בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון התכונן לנאומו, ביום שני לפנות בוקר נורתה רקטה מעזה ופגעה בבית במושב משמרת שבשרון.

נתניהו, שהיה אמור לנאום ביומו השלישי והאחרון של הכנס מיהר להודיע כי הוא חוזר לארץ, וכי נאומו ישודר לווינית מתל אביב. לפני שחזר לישראל, נפגש ראש הממשלה בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ – שחתם על הצהרה שמדינתו מכירה בריבונות הישראלית ברמת הגולן.

 
 
 
 נתניהו באיפא"ק
 

נתניהו באיפא"ק ( צילום מסך)

 

בזמן פגישתו של נתניהו עם המנהיג האמריקני, המתחרה שלו, הנחשב עדיין אנונימי בעיני יהודי ארצות הברית – נאם על בימת הכנס. נאומו של הרמטכ"ל לשעבר היה כתוב היטב, ועסק בעיקר במערכה בגבול רצועת עזה ובפריצת האיראנים למכשיר הסלולרי שלו. כשהוא מסוחרר מהצלחת הנאום, רץ גנץ להתראיין לערוצי הטלוויזיה הישראליים – שם גמגם והתפתל מול המראיינות. התנהלותו של גנץ מעלה את השאלה: מי היו היועצים שאפשרו לו לעלות לריאיונות בצורה כה רשלנית?

בעוד גנץ מסתבך עם הריאיונות לתקשורת ונתניהו עושה הכנות אחרונות לחזרתו לארץ, המתיחות בדרום הגיעה לשיא חדש: מטח בלתי פוסק של עשרות רקטות נורה מהרצועה לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה. כל מטח רקטות נענה לא רק בהתקפות של חיל האוויר אלא גם במטחים כבדים מצד הפוליטיקאים שעסוקים במלחמת המנדטים. נתניהו ייאלץ ב-11 הימים הקרובים להדוף את הביקורת על תגובת ישראל לירי מהרצועה, וגנץ צריך לברר מי החפרפרת בתוך המטה המספקת נשק ליריביו הפוליטיים.