יו"ר ועדת הבחירות: "להימנע מביטוי שפוגע באנשים עם מוגבלות"

השופט חנן מלצר מתח ביקורת על הליכוד, שפרסמה קמפיין שמשתמע ממנו כי יו"ר כחול לבן בני גנץ אינו אדם שפוי וכי הוא מטופל נפשית. "לשמור על שיח מכבד בתקופה זו"

בווידאו: יריבי גנץ תקפו אותו על הריאיון לתקשורת

בחירות 2019: יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, מתח היום (שישי) ביקורת מרומזת על הליכוד, כששלח מסר לכל המפלגות וכתב כי "אני מפציר במפלגות לשמור על שיח מכבד בתקופה זו, ולהימנע משימוש פומבי בביטויים פוגעניים כלפי קבוצות שונות בחברה הישראלית. כך בכלל, וכך ביחס לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בפרט".

כדוגמה, ציין מלצר את קמפיין הליכוד שהציג את יו"ר כחול לבן בני גנץ כמגמגם, "מתוך מגמה לייצגו גם כמתמודד עם מחלת נפש". עוד ציין מלצר את שידור "הליכוד טיוי", שבו לעג המנחה אלירז שדה לעיתונאי אמנון אברומביץ', שסובל מכוויות בפניו כתוצאה מקרב קשה שבו השתתף במלחמת יום כיפור, באירוע שעליו אף זכה לצל"ש.

"אנשים עם מוגבלות מהווים חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל", כתב מלצר. "מדובר על 20% מהציבור, אשר זכאים על פי החקיקה בישראל ועל פי אמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות, לשוויון ולהשתלבות בכל תחומי החיים. מדינת ישראל מחויבת לפעול לשוויונם, להסרת החסמים העומדים בפניהם ולמיגור העמדות השליליות. וודאי אסור להשתמש במוגבלות ככינוי גנאי".

 
 
 
 גנץ בריאיון לחדשות 13
 

גנץ בריאיון לחדשות 13 (החדשות 13)

 

כזכור, בעקבות שורה של ראיונות לא מחמיאים של גנץ מוושינגטון לערוצי הטלוויזיה, נשטפו ביום שלישי הרשתות החברתיות, בעידוד צוות הקמפיין של הליכוד, בקטעים מתוכם שמציגים את גנץ באור לא מחמיא וכלא כשיר להנהגה. באחד הסרטונים נשמע גנץ אומר שהוא "יציב לחלוטין", כשהבעת פניו מוצגת באופן לא מחמיא. בכחול לבן הגיבו באמצעות סרטון שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו משבח את גנץ, בזמן שהיה רמטכ"ל.

בריאיון לחדשות 13 יו"ר כחול לבן התייחס להקלטות שפורסמו ביום ראשון, בהן התבטא באופן חריג נגד רה"מ ואמר כי "אם הייתה לנתניהו דרך שיהרגו אותי – הוא היה עושה את זה". גנץ אמר כי "השיחה הייתה בפורום סגור, חברי ולא מקצועי בהקשר להסתה המאוד חמורה שאנחנו חיים בה". "בנאום השקת הבחירות דיברתי על אתיקה שאיתה צריך להתנהג. לצערי, מערכת הבחירות ברחה למקום הרבה יותר נמוך והרבה יותר נכון. אבל יש רגעים, גם בתקופת מערכת בחירות, שצריך לעצור ולהתנתק. אנחנו לא נתקע מקלות בגלגלי ראש הממשלה או הקבינט או הצבא, אנחנו ניתן להם לפעול ולא ניקח את זה למקומות אחרים".

בתגובה לריאיון בחדשות 13 מסרו מהליכוד: "בני גנץ איבד את זה. ההופעה שלו מדברת בפני עצמה. גנץ מבוהל וחלש. כנראה שגנץ עדיין מאמין שראש הממשלה נתניהו שולח מרצחים להתנקש בו וששלח את הרוסים לפרוץ לטלפון שלו. אדם כזה פרנואיד שאומר שהחודש האחרון היה הקשה בחייו, לא יחזיק אפילו דקה בלחצים בהם עומד ראש ממשלת ישראל בכל יום".

אמנון אברמוביץ' ואלירז שדה
 

אמנון אברמוביץ' ואלירז שדה (החדשות 13)

 

סקר החדשות 13: שוויון בין הליכוד לכחול לבן

מסקר חדשות 13 שנערך אמש, עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בראשות בנימין נתניהו וכחול לבן בראשות יאיר לפיד וגנץ היו זוכות ל-30 מנדטים כל אחת. כחול לבן איבדה מנדט אחד לעומת הסקר הקודם, ואילו הליכוד התחזקה בשני מנדטים בסך הכל. גוש השמאל-מרכז עומד על 56 מנדטים לעומת 64 מנדטים לגוש הימין, עלייה של מנדט אחד לגוש הימין לעומת הסקר הקודם. 

מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי זוכה כעת ל-10 מנדטים, איחוד מפלגות הימין תקבל שבעה מנדטים,יהדות התורה בראשות יעקב ליצמן תקבל שבעה מנדטים - כך גם זהות בראשות משה פייגלין והרשימה המשותפת חד"ש-תע"להימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד תקבל חמישה מנדטים. את רשימת המפלגות שעוברות את אחוז החסימה סוגרות מרצ בראשות תמר זנדברג עם חמישה מנדטים. וכולנו,רע"מ-בל"ד וש"ס עם ארבעה מנדטים כל אחת. ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן וגשר של אורלי לוי אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה.  

לשאלה מי מתאים יותר לכהן יותר כראש ממשלה, ענו 51% כי נתניהו מתאים יותר מגנץ, שזכה ל-36% בלבד. 13% ענו שאינם יודעים להגיד. נתניהו התחזק לעומת הסקר הקודם, אז השיבו 45% כי הוא הראוי ביותר לכהן כראש הממשלה, זאת חרף חזרת תיק הצוללות לסדר היום הציבורי ועל רקע פרסום דוח מבקר המדינה, שמצא פגמים בהתנהלות המשטרה בעת שהחליטה לצאת לפיילוט בעלות של ארבעה מיליון שקלים ללא מכרז - ולרכוש שירותים טכנולוגיים מחברת "הממד החמישי" שבראשה עמד גנץ.