נתניהו נפגש עם בולסונארו, לע"מ

תומך נלהב של נתניהו, מעריץ של טראמפ: נשיא ברזיל מגיע לישראל

בולסונארו, איש הימין הפופוליסטי ומעורר המחלוקת, צפוי לנחות בארץ בראשון לביקור בן כמה ימים - כשברקע ההסתייגות מהבטחת הבחירות להעביר את השגרירות בירושלים

"טראמפ של ברזיל" מגיע לישראל: נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו יגיע ביום ראשון הקרוב לביקור בן שלושה ימים בישראל. אחרי שבשבוע החולף נהנה נתניהו מחיבוקו החמים של טראמפ בוושינגטון, גם ביקור בולסונארו, פופוליסט ואיש הימין הקיצוני, בהחלט יכול לזכות אותו בנקודות מדיניות חשובות לקראת הבחירות - כך לפחות מקווים בסביבתו.

עוד במהלך קמפיין הבחירות שלו, וגם אחרי שנבחר, הבטיח בולסונארו שיעביר את השגרירות הברזילאית מתל אביב לירושלים. בנובמבר האחרון צייץ הנשיא הברזילאי בטוויטר ש"ישראל היא מדינה ריבונית ועל כן היא שתחליט היכן נמצאת בירתה", אולם במהלך התקופה האחרונה הוא ומקורביו נשמעו מסוייגים הרבה יותר.

 
 
 
 
 

ההבטחה ש"לא מדובר בשאלה של האם, אלא בשאלה של מתי", הוחלפה באמירה לפיה "הדברים יישקלו לעומק"; שלשום אף הודיע בולסונארו כי "ייתכן ותיפתח נציגות מסחרית בלבד", הצהרה דומה לזו שנקטו גם מדינות אחרות, בין היתר הונגריה, הונדורס ואוסטרליה, שמקוות שצעד סמלי כזה יתקבל בהבנה בישראל, אך לא ייאלץ אותן להעביר בפועל את השגרירות לירושלים ולהסתבך עם מדינות ערב.

 פגישה משולשת עם נתניהו, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
 

נתניהו ובולסונארו במהלך טקס ההשבעה בחודש ינואר ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

בולסונארו הושבע לתפקידו ב-1 בינואר השנה לאחר קמפיין בחירות אגרסיבי שבמהלכו הבטיח להילחם בשחיתות ובפשיעה, ובמקביל תקף מהגרים, נשים ולהט"בים בחריפות. במהלך אחת מעצרות הבחירות הוא אף נדקר בידי אחד ממתנגדיו ונפצע באורח קשה, אך הצליח להשתקם ואף לתרגם את התקרית לרווח אלקטורלי.

הטרימינולוגיה הפופוליסטית שאותה אימץ זיכתה אותו בכינוי "הטראמפ של ברזיל", ולא בכדי. הוא השווה בעבר הומוסקסואליות לפדופיליה, ואמר כי "הוא מעדיף שבנו ייהרג בתאונה מאשר שיהיה הומוסקסואל"; במקרה אחר אמר שלא הגיוני שאחד מבניו יהיה הומו, כיוון ש"הם מחונכים מידי"; לחברת קונגרס שעמה התעמת אמר ש"היא כל כך מכוערת שהיא לא שווה שיאנסו אותה".

בונלסונארו בן ה-63 ניצח בסיבוב הבחירות השני את יריבו מהשמאל פרננדו חדד, מנהיג מפלגת הפועלים ששלטה בתקופה שקדמה לו. הוא איש צבא בעברו, וככזה הצהיר לא פעם כי יקדם חוקי נשק מקלים, שלטענתו יסייעו במאבק בפשיעה הגואה ברחובות. הוא גם הבטיח כי יתן יד חופשית למשטרה, ויגביר את ההגנה המשפטית על שוטרים שהרגו עבריינים. בעבר הוא גם אמר כי הוא תומך בהחזרת המשטר הצבאי, אחת התקופות האפלות בברזיל.

התמיכה שלו בישראל ובממשלת הימין אינה מקרית. במדינה הדרום אמריקנית חיה אוכלוסייה אוונגליסטית גדולה, שתומכת באופן נלהב במדינת היהודים מסיבות דתיות. בדומה לשאר מדינות אמריקה הלטינית תמכה ברזיל בפתרון שתי המדינות באופן מסורתי כמענה לסכסוך הישראלי פלסטיני,  אך כניסתו של בולסונארו לתפקיד סימנה שינוי במדיניות הזו.

 הנשיא טראמפ במדשאת הבית הלבן
 

"רק את העושר שלו אני לא מעריץ". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (רויטרס )

 

קווי הדימיון בין בולסונארו לטראמפ אינם יחודיים רק ביחס לישראל ולסוגיה הפלסטינית, אלא למדיניות החוץ בכלל. כמו הנשיא האמריקני, גם בולסונארו מקדם מדיניות השוללת הסכמי סחר מולטיליטראליים, והודיע כי הוא מעדיף הסכמים ביליטראליים; בנוסף אימץ הנשיא הברזילאי טרמינולוגיה קשוחה כלפי סין, בעלת קשרי מסחר ענפים עם ברזיל. בעבר אמר כי "העושר של טראמפ הוא הדבר היחיד שהוא אינו מעריץ".  

אחד הנושאים בהם מתמקד בולסונארו בימים אלה הוא רפורמת הפנסיות המקיפה אותה הוא מבקש להחיל בברזיל. נאמן לתפיסת הכלכלה הליברלית-ימנית שבה הוא מצדד, מבקש הנשיא לשנות את המצב הקיים שבו גיל הפרישה הנמוך יחסית ודמי הפנסיה הגבוהים מביאים לעלייה בגירעון התקציבי, הגדול גם כך.

עם נתניהו בולסונארו מתחזק קשר אישי וחם. ראש הממשלה טס להשבעה בברזיל, שם נפגש עם מנהיגים נוספים, בהם ידידו ראש ממשלת הונגריה הלאומן, ויקטור אורבן, מנהיגי הונדורס וצ'ילה ושר החוץ האמריקני מייק פומפיאו. "זהו עידן חדש לברזיל", אמר נתניהו לכתבים מקומיים, "ישראל וברזיל הם עמים אחים".

במהלך הביקור צפוי בולסונארו להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו. בנוסף הוא צפוי לחתום על הסכמים שיתוף פעולה שונים בין ישראל לברזיל, לבקר במוזיאון השואה ב"יד ושם" ולנטוע עץ בחלקת האומות. בולסונארו גם יעניק אות הוקרה למשלחת החילוץ הישראלית שסייעה לברזיל באסון קריסת הסכר בינואר האחרון.