"דוח החקירה: התרסקויות מטוסי הבואינג – תוצאה של אותה התקלה"

ה"וול סטריט ז'ורנל" דיווח כי מהחקירה הרשמית של התרסקות ה-MAX-8 737 באתיופיה, עלה כי בעיה במנגנון מניעת ההזדקרות הובילה לאסון - בדומה לטרגדיה שאירעה באינדונזיה

התרסקות המטוס באתיופיה: ממצאי החקירה הרשמית של הקופסה השחורה של מטוס הבואינג MAX-8 737 שהתרסק סמוך לאדיס אבבה מעלים כי בעיה במנגנון מניעת ההזדקרות הוא שהוביל לאסון – כך דווח הבוקר (שישי) ב"וול סטריט ז'ורנל" מפי גורמים המעורים בחקירה. עוד עולה כי תקלה זו היא שגרמה גם להתרסקות מטוס ה"ליון אייר" שאירעה באינדונזיה בחודש אוקטובר שעבר.

תפקיד מנגנון מניעת ההזדקרות הוא לגרום למטוס להמריא בזווית מסוימת, שמאזנת את מרכז הכובד שלו, השונה ממרכז כובד של מטוסים אחרים. תקלה במערכת זו עלולה לגרום לכלי התעופה להמריא בזווית קיצונית - שעלולה לגרום להתרסקות. על מטוס חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", כזכור, היו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות - שנהרגו באסון.

 
 
 
 ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי
 

ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי (רויטרס)

 

בתוך כך, גם בימים אלו ממשיכים מאיר ביטון ואילן מצליח, קרוביהם של שני ההרוגים הישראלים שמעון ראם ביטון ואבי מצליח, בחיפושים אחר שרידיהם.

לפני כשבוע וחצי, מנכ"ל בואינג, דניס מילנבורג, התייחס לדמיון שנמצא בין ההתרסקויות ואמר כי החברה שוקדת על עדכון גרסה לבואינג 737 8-MAX כבר מאז, וכי הוא יצא בקרוב. "חיי אדם תלויים במאמצינו", הוסיף מילנבורג.

כזכור, בתחילת השבוע שעבר שר התחבורה האתיופי דגמוויט מוגס אמר כי מבדיקת הקופסה השחורה עולה כי קיים "דמיון ברור" בין שני המקרים. לפני כשבועיים דווח כי החלטת ארה"ב לקרקע את כל מטוסי הבואינג 737 8-MAX התקבלה לאחר שהרשות הפדרלית האמריקנית מצאה קווי דמיון בין התרסקות המטוסים.

מחווה לנספים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי
 

מחווה לנספים הישראלים בהתרסקות המטוס האתיופי (החדשות 13)

 

יום קודם לכן, דווח כי יצרנית המטוסים בואינג מתכננת לפרסם עדכון תוכנה למטוסים מדגם 737 MAX בתוך שבוע עד עשרה ימים - כך פורסם בסוכנות הידיעות "רויטרס" מפי גורמים המעורים בנושא. המהלך מגיע לאחר שמדינות רבות ברחבי העולם, בראשן ארצות הברית, החליטו לקרקע את כל המטוסים מדגם זה. 

שבוע לפני כן הודיעו ברשות התעופה הפדרלית כי ייקחו כמה חודשים לפני שיושלמו תיקוני התוכנה בדגם שהושבת. בד בבד, בחברת בואינג הודיעו כי הם תומכים בקרקוע סוג המטוס שהתרסק, ובמקביל יפן ורוסיה הודיעו על איסור כניסת דגם המטוס למרחב האווירי שלה. נוסף לכך, הקופסה השחורה הובאה לפריז, צרפת, אך החקירה טרם התחילה.