בצל המתיחות בגבול הרצועה: אזעקת שווא בעוטף עזה

אזעקה נשמעה כשעה אחרי חצות במועצה אזורית אשכול, וכעבור זמן קצר נמסר מצה"ל כי מדובר היה בתרעת שווא שנגרמה כתוצאה ממטען שהושלך על גדר הרצועה

התרעת שווא נשמעה הלילה (שישי) במועצה אזורית אשכול שבעוטף עזה, מעט אחרי חצות. מצה" נמסר כי האזעקה הופעלה כתוצאה ממטען שהושלך על גדר המערכת בגבול רצועת עזה.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "ח'בר" דיווחה אמש מפי מקורות פלסטינים את תשובתה של ישראל לדרישות הפלגים הפלסטינים לרגיעה ודווח כי ישראל הראתה נכונות להסכים לדרישות הפלגים ולכן המשלחת המצרית תישאר ברצועה עד ליום ראשון.

 איסמעיל הנייה לצד הריסות משרדו
 

איסמעיל הנייה לצד הריסות משרדו (חדשות 13 )

 

כמו כן, דווח כי הסכמתה של ישראל תבוא בתמורה להפסקת ההפגנות הליליות ובתמורה לשליטה בהפגנות צעדת המיליון ביום שבת. הדרישות שעליהם הסכימה ישראל הם: הכנסת הכסף הקטרי לרצועה באופן מסודר, הרחבת מרחב הדייג, פתיחת מעברי הרצועה, הגדלת מספר המשאיות הנכנסות והיוצאות מהרצועה, פיתוח החשמל לרצועה, הכנסת של כמות רבה של תרופות לרצועה, הכנסת של חלק מהחומרים שנאסר להכניסם בעבר והגדלה של הפלסטינים שיועסקו בפרוייקטי תעסוקה זמניים של האו"ם.

אתר החדשות הפלסטיני "אמד" דיווח כי בפגישה של המשלחת הביטחונית המצרית עם הפלגים הפלסטינים אמש הוסכם כי ההפגנות יתנהלו באופן בלתי אלים במקביל לכך שישראל תתחייב לא לירות לעבר המשתתפים בהפגנת המיליון.

צה"ל הודיע אתמול על השלמת ההיערכות המבצעית לקראת הסלמה אפשרית ברצועה בסוף השבוע הקרוב, ששיאו ביום האדמה ביום שבת. עוצר יציאות מוחלט הוטל על הכוחות הלוחמים בפיקוד דרום, לרבות הכוחות שנשלחו לאזור כדי לתגבר את המערך.

 פלסטינים מפגינים ביום שישי שעבר בסמוך לגבול
 

פלסטינים מפגינים בסמוך לגבול הרצועה( החדשות 13)

 

מוקדם יותר סייר ראש הממשלה נתניהו בגבול רצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן, אמר כי "אנחנו מהדקים את טבעת הביטחון סביב רצועת עזה". "בימים האחרונים הנחיתי לעבות כוחות, להוסיף כלים, להיות מוכנים למערכה רחבה", הוסיף נתניהו. "ידעו כל אזרחי ישראל שאם נידרש למערכה רחבה - ניכנס אליה חזקים ובטוחים, ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות". 

גם השר ישראל כץ דיבר באירוע ואמר כי "עזה זה יותר מורכב מסוריה, וצריך לפעול בה בצורה חכמה ונכונה. לא נרחיב כעת, אך הבאתי רעיונות איך להפריד בין האתגר האזרחי לביטחוני ולאפשר לאוכלוסיה שם גם לקבל מוצא ויחד עם זאת לשפר את עניין הביטחון. אני בטוח שזה יתבצע".

בתוך כך הצהיר חבר הלשכה המדינית של חמאס, חסאם בדראן, כי ישראל מתחמקת מלהגיע להסכם רגיעה, ומסרבת להתחייב להבנות שסוכמו באמצעות המתווכים בנוגע להסרת המצור מעזה - כך פורסם באתר החדשות "אל-חליג' אונליין". עוד הדגיש בדראן, על פי הדיווח, כי ישראל מבקשת להשאיר את מצב העניינים הנוכחי על כנו במטרה להרוויח זמן, נוכח השפעת ההבנות על הבחירות הקרבות. בתוך כך, דווח כי משלחת המודיעין המצרי חזרה לרצועת עזה, בפעם השנייה בתוך 24 שעות, ונפגשת עם מנהיג חמאס יחיא סינוואר.

עוד התייחס חבר הארגון לצעדת המיליון שתיערך בשבת הקרובה לרגל ציון יום האדמה, והבהיר כי בימים הקרובים יורחבו האמצעים המופעלים בעימותים על הגדר, במטרה "להעביר מסר מאיים וברור לישראל". כמו כן, טען כי יציבות המצב בעוטף עזה תלויה במידת המחויבות של ישראל לגבי הסרת המצור. בדראן הדגיש כי ישראל פועלת בניגוד לאמנות הבין-לאומיות, והצהיר כי חמאס ימשיך להגן על העם הפלסטיני.