שנה למהומות בגדר: כל הצדדים חוששים מאובדן השליטה ביום האדמה

צה"ל השלים את ההכנות לקראת העימותים הצפויים בגבול הרצועה בסוף השבוע הקרוב, ונערך לקראת תרחיש שבו חמאס לא יצליח להשתלט על המתפרעים - דבר שיביא לירי מהצד הישראלי

עיני מערכת הביטחון נשואות לקראת שבת הקרובה, שבה צפויות להתקיים הפגנות בגבול הרצועה לרגל ציון יום האדמה. בצה"ל נערכים לקראת תרחיש שבו חמאס יאבד שליטה על המתפרעים, מה שיביא להפעלת אש מצד צלפי צה"ל, שיהיו פרוסים לכל אורך הגדר. בינתיים, חלק מתושבי העוטף לא לוקחים סיכונים, ורבים מהם החליטו להתרחק מהאזור לקראת סוף השבוע.

במסגרת ההיערכות, צה"ל הודיע היום (חמישי) על השלמת ההיערכות המבצעית לקראת הסלמה אפשרית ברצועה. עוצר יציאות מוחלט הוטל על הכוחות הלוחמים בפיקוד דרום, לרבות הכוחות שנשלחו לאזור כדי לתגבר את המערך, ונראה כי כל הצדדים חוששים מאובדן שליטה בסוף השבוע הזה.

 
 
 נתניהו בסיור בגבול עזה, עם מאו"ג עוצבת הפלדה
 

נתניהו בסיור בגבול עזה, עם מאו"ג עוצבת הפלדה ( קובי גדעון/לע״מ)

 

מוקדם יותר היום , סייר ראש הממשלה נתניהו בגבול רצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן, אמר כי "אנחנו מהדקים את טבעת הביטחון סביב רצועת עזה". "בימים האחרונים הנחיתי לעבות כוחות, להוסיף כלים, להיות מוכנים למערכה רחבה", הוסיף נתניהו. "ידעו כל אזרחי ישראל שאם נידרש למערכה רחבה - ניכנס אליה חזקים ובטוחים, ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות". 

"אנו פועלים בכמה זירות במקביל", אמר ראש הממשלה, שנשא את הדברים בטקס פתיחת מקטע חדש בכביש 6 בצפון הארץ. "לא רחוק מכאן נמצאת רמת הגולן שהנשיא טראמפ הכיר בריבונתנו עליה לפני שלושה ימים. זהו הישג מדיני כביר למדינת ישראל. מעבר לרמת הגולן נמצאת סוריה, ונמצאת גם איראן. איראן מנסה כל הזמן להכניס לסוריה טילים מדויקים ארוכי טווח, מאוד מתקדמים ומאוד קטלניים. איננו מוכנים לקבל זאת, והפעילות שלנו נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה, להכניס אליה נשק מתקדם, הפעילות שלנו נמשכת כל העת".

גם השר ישראל כץ דיבר באירוע ואמר כי "עזה זה יותר מורכב מסוריה, וצריך לפעול בה בצורה חכמה ונכונה. לא נרחיב כעת, אך הבאתי רעיונות איך להפריד בין האתגר האזרחי לביטחוני ולאפשר לאוכלוסיה שם גם לקבל מוצא ויחד עם זאת לשפר את עניין הביטחון. אני בטוח שזה יתבצע".

בתוך כך הצהיר חבר הלשכה המדינית של חמאס, חסאם בדראן, כי ישראל מתחמקת מלהגיע להסכם רגיעה, ומסרבת להתחייב להבנות שסוכמו באמצעות המתווכים בנוגע להסרת המצור מעזה - כך פורסם באתר החדשות "אל-חליג' אונליין". עוד הדגיש בדראן, על פי הדיווח, כי ישראל מבקשת להשאיר את מצב העניינים הנוכחי על כנו במטרה להרוויח זמן, נוכח השפעת ההבנות על הבחירות הקרבות. בתוך כך, דווח כי משלחת המודיעין המצרי חזרה לרצועת עזה, בפעם השנייה בתוך 24 שעות, ונפגשת עם מנהיג חמאס יחיא סינוואר.

עוד התייחס חבר הארגון לצעדת המיליון שתיערך בשבת הקרובה לרגל ציון יום האדמה, והבהיר כי בימים הקרובים יורחבו האמצעים המופעלים בעימותים על הגדר, במטרה "להעביר מסר מאיים וברור לישראל". כמו כן, טען כי יציבות המצב בעוטף עזה תלויה במידת המחויבות של ישראל לגבי הסרת המצור. בדראן הדגיש כי ישראל פועלת בניגוד לאמנות הבין-לאומיות, והצהיר כי חמאס ימשיך להגן על העם הפלסטיני.