מס' המפגינים ביום האדמה יקבע: פנינו להסלמה או רגיעה • פרשנות

בישראל חוששים מהפגנה רחבת היקף שעלולה להידרדר לעימות אלים, ובמקביל סבורים שניתן יהיה להגיע להבנות בין הצדדים • "ירי הרקטה לשרון נבע מניסיון להגביר מוכנות קרבית"

"יום האדמה" הולך ומתקרב בצעדי ענק, וההערכות לגבי הדרך שבה יתנהל - סותרות. בקרב אנשי המודיעין טוענים שחמאס ינסה לשלוט באירועים, ואילו המפקדים בשדה חוששים יותר שהדברים ייצאו משליטה. המפתח שיקבע כיצד יתפתחו הדברים בשבת הקרובה הוא מספר האנשים שיגיעו לגדר, וזה גם המסר שהעבירו המצרים לחמאס: אם יגיעו 10,000 אנשים להפגנות, ניתן יהיה לשלוט בהן. אם יגיעו לאירוע 30 או 40 אלף אנשים, הוא בקלות יכול לצאת משליטה, ומשם הדרך להסלמה קלה מאוד. 

בישראל, גם בדרג המדיני, קיימת הערכה שניתן עדיין להגיע להסדרה. לא מדובר בהסדרה גדולה, אלא בהבנות שיחזיקו את השלום היחסי בין הצדדים עד הבחירות בלי הסלמה רחבת היקף או הידרדרות לעימות. עם זאת, אם אכן יתפתח עימות נרחב, צה"ל והדרג המדיני יעשו מאמץ לסיים אותו בכמה ימים. הווה אומר, להסתפק בחילופי מהלומות אוויריות ולא להפעיל את הכוחות הקרקעיים שנמצאים כרגע סביב עזה, זאת כדי למנוע את שיבוש הבחירות. 

בתוך כך, מסר אתמול (חמישי) בכיר בזרוע הצבאית של חמאס לרשת "אל-ג'זירה" כי ההפעלה העצמית המוקדמת של הטילים מעזה נובעת מהחלטה של הנהגת חמאס להעלות את המוכנות הקרבית של התנועה. עוד מסר הבכיר כי המוכנות הקרבית של חמאס נובעת מכך שבעזה חוזים שישראל מתכוונת לתקוף ברצועה לפני הבחירות.

 
 
 
כוננות החיילים וההריסות בעזה
 

כוננות החיילים וההריסות בעזה (רויטרס )

 

המשלחת המצרית ניהלה משא ומתן עם מנהיג חמאס יחיא סינוואר על הסרת המצור מעל עזה. מקורות יודעי דבר חשפו לאתר א-ריסאלה, בטאון החמאס, כי ישנן הבטחות להאריך את המענק הקטרי עד סוף השנה. המקורות אמרו עוד כי השיחות הנערכות עכשיו מתנהלות באופן חיובי וכי ישנה הסכמה ישראלית עקרונית שהדלק של תחנת הכוח בעזה יירכש ללא מיסים במצב שבו המענק הקטרי לא יוארך. 

מוקדם יותר אתמול, הצהיר חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כי ישראל מתחמקת מלהגיע להסכם רגיעה, ומסרבת להתחייב להבנות שסוכמו באמצעות המתווכים בנוגע להסרת המצור מעזה - כך פורסם באתר החדשות "אל-חליג' אונליין". עוד הדגיש בדראן, על פי הדיווח, כי ישראל מבקשת להשאיר את מצב העניינים הנוכחי על כנו במטרה להרוויח זמן, נוכח השפעת ההבנות על הבחירות הקרבות.

עוד התייחס חבר הארגון לצעדת המיליון שתיערך בשבת הקרובה לרגל ציון יום האדמה, והבהיר כי בימים הקרובים יורחבו האמצעים המופעלים בעימותים על הגדר, במטרה "להעביר מסר מאיים וברור לישראל". כמו כן, טען כי יציבות המצב בעוטף עזה תלויה במידת המחויבות של ישראל לגבי הסרת המצור. בדראן הדגיש כי ישראל פועלת בניגוד לאמנות הבין-לאומיות, והצהיר כי חמאס ימשיך להגן על העם הפלסטיני.

התקיפה בעזה
 

התקיפה בעזה (חדשות 13 )

 

בתוך כך, צרור בלונים עם חפץ חשוד אותר אתמול בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. חבלן משטרתי הגיע למקום וטיפל באירוע. כמה שעות לאחר מכן, בלון חשוד אותר בשטח חקלאי של אחד מישובי שער הנגב. בד בבד, כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו הצהריים כי המשלחת הביטחונית המצרית עושה את דרכה אל מחוץ לרצועת עזה, לאחר שנפגשה עם הפלגים הפלסטיניים.

שלשום, כאמור, משלחת מצרית נפגשה עם יו"ר חמאס ברצועה יחיא סינוואר, והעבירה מסר מישראל, לפיו על הארגון לחדול מירי הרקטות, הפרחת בלוני התבערה וההפגנות על הגדר. בארגון ככל הנראה מתכוונים לחדול מירי רקטות בלבד, ודורשים מישראל להפסיק לתקוף ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים. זאת, בצל האירועים בסבב הלחימה שהתנהל ביומיים האחרונים בעזה והדיווחים על המאמצים ליישום הפסקת אש.

 איסמעיל הנייה לצד הריסות משרדו
 

איסמעיל הנייה לצד הריסות משרדו (חדשות 13)

 

יחידות צה"ל השלימו שלשום את פריסתן בעוטף עזה, והלוחמים נערכים להפגנות על הגדר ביום שבת, שבמידה רבה תוצאותיהן ייקבעו אם פני חמאס להסלמה או שמא הארגון מעוניין ברגיעה. אמש נשמעו פיצוצים בעוטף עזה כתוצאה מהפרות הסדר סמוך לגדר, כאשר כמה עשרות מפגינים הגיעו למקום והשליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל.