דובר מבקר המדינה: "גנץ לא חשוד בפלילים - מדובר בספינים"

בריאיון לחדשות 13 התייחס שלמה רז לדוח המבקר, והבהיר כי הביקורת שהופיעה בו מתייחסת למשטרה - ולא לגופים פרטיים. גורמים בסביבת רה"מ: "מדובר באיפה ואיפה"

דובר משרד מבקר המדינה, שלמה רז, התייחס היום (חמישי) לדוח מבקר המדינה שמצא כשלים בהתנהלות המשטרה מול החברה שבראשה עמד בעבר יו"ר כחול לבן, בני גנץ. רז הבהיר כי הדוח מתייחס להליכי הרכש במשטרה, שבה לדבריו נמצאו ליקויים רבים, ולא לגופים או אנשים פרטיים. "הדוח משמש כר נרחב לספינים בלתי נגמרים. חשוב להחזיר את הדברים בחזרה למסלול שלהם", אמר רז, והוסיף כי "מבקר המדינה לא בודק גופים פרטיים. אין לו סמכות לכך. החוק לא מתיר לו ואפילו אין לו תורת ביקורת כדי לבקר גופים פרטיים". את הדברים אמר בריאיון ל"חדשות" עם יעקב איילון. 

"אנחנו במשרד מבקר המדינה לא נמצאים במגרש הפלילי", אמר דובר מבקר המדינה. "מי שאומר שיש לחקור את בני גנץ שיילך לגורמים שממונים על העניין הזה, כמו ליועץ המשפטי לממשלה, שהוא הגוף הרלוונטי למקרה שאכן יש פה היבט פלילי", הוסיף. "לצד הביקורת העברנו 18 מקרים של חשש למעשה פלילי - כפי שהחוק מורה לנו בנושא הרכש המשטרתי. בהתנהלות שקשורה בחברה א', כך מופיעה החברה של גנץ בדוח, לא נמצא חשש לפלילים".

רז התייחס למועד פרסום הדוח, סמוך לקיום הבחירות, והבהיר כי: "הדוחות שלנו מוכנים ונערכים על פי לוחות זמנים מסודרים. אי אפשר לשתק את מוסד מבקר המדינה עם מועדי בחירות", אמר. "יש ניסיונות בלתי נגמרים לפגוע במוסד מבקר המדינה, עם כל מיני יוזמות חקיקה והתבטאויות, כולל של הגורמים הפוליטיים הבכירים ביותר, בגנות המוסד והעומד בראשו". 

 
 
 
 דובר משרד מבקר המדינה בריאיון לחדשות 13
 

דובר משרד מבקר המדינה בריאיון לחדשות 13 (החדשות 13)

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו טענו היום כי מדובר באיפה ואיפה, ומחו על כך ש"היועמ"ש מיהר לפתוח בבדיקה של המניות וטרם הודיע על פתיחת בדיקה בפרשת המכרז של גנץ". 

כאמור, דוח הביקורת שפרסם אתמול מבקר המדינה יוסף שפירא פירט את כלל הליקויים שנמצאו בהליכי הרכש שביצעה המשטרה בשנים האחרונות, שעלותם עומדת על כ-2.9 מיליארד שקלים בשנה. במהלך הביקורת, הועבר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מידע על חשש לביצוע מעשה פלילי במסגרת ביצוע הליכי הרכש. היועמ"ש בתגובה הורה להעביר את המידע לחקירת המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. כמו כן הועברה בדוח ביקורת על התנהלות הארגון מול החברה שבראשה עמד בעבר יו"ר כחול לבן, בני גנץ. 

המבקר מצא פגמים בהתנהלות המשטרה בעת שהחליטה לצאת לפיילוט בעלות של ארבעה מיליון שקלים ללא מכרז - ולרכוש שירותים טכנולוגיים מחברת "הממד החמישי" שבראשה עמד בני גנץ. מדוח המבקר עולה כי המידע שהוצג למקבלי ההחלטות בנוגע למשך הזמן שבו החברה פעילה ולמאגר לקוחותיה, היה שגוי, ועל בסיס המידע השגוי התבצעה ההתקשרות. המבקר הוסיף כי בכירים ב"ממד החמישי" השתתפו בדיון של המשטרה בנוגע להתקשרות עם החברה לבדיקת התאמת המערכת שהיא מציעה לצורכי המשטרה - דבר שהעניק לה יתרון על פני חברות אחרות.

 מבקר המדינה, יוסף שפירא
 

מבקר המדינה, יוסף שפירא (גלעד קוולרצ׳יק )

 

מהליכוד נמסר בתגובה כי המפלגה הגישה דרישה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח מיידית בחקירה פלילית נגד גנץ. "התלונה הוגשה לאור הממצאים החמורים העולים מדוח מבקר המדינה ומעלים חשד שגנץ התקשר באופן לא חוקי עם המפכ״ל לשעבר רוני אלשיך בניסיון לקחת במרמה 50 מיליון שקלים מכספי הציבור לחברת 'המימד החמישי' בראשותו. לפי דוח המבקר - החברה של גנץ שיקרה לוועדת המכרזים, גנץ ואלשיך פעלו בחוסר שקיפות, החברה של גנץ גרמה למשטרה הפסד של 4 מיליון שקלים, הפסד שהיה צומח ל-50 מיליון שקלים לולא גנץ פשט את הרגל עוד קודם לכן. התקשורת וגורמי האכיפה קבעו כללי משחק שהציבור חייב לדעת הכול על מועמד לראשות ממשלה לפני הבחירות. בוגי יעלון אף אמר ש'ישראל צריכה ראש ממשלה שאין מה לחקור עליו'. אסור שיהיה דין אחד לנתניהו ודין אחר לבני גנץ. יש להורות על חקירה מיידית של בני גנץ".

מכחול לבן נמסר כי "מדובר בדוח העוסק בהתנהלות המשטרה בכל הקשור למכרזים ופטור ממכרזים. בפעילותו של גנץ כיו"ר המימד החמישי לא נפל דופי. לצערנו דווקא בפרשה הביטחונית החמורה שמרחפת מעל ראש הממשלה בנימין נתניהו, מנוע מבקר המדינה מלחקור, בשל חקירת המשטרה בפרשה המתנהלת. אנו מקווים שבסופו של דבר ידע הציבור מדוע נתניהו שיקר ואז הודה שאישר מכירת צוללות מתקדמות למצרים מתחת לאפה של מערכת הביטחון? ואיך זה הגיוני שראש ממשלה מרוויח 16 מיליון ש״ח בעסקת 'צוללות תמורת עמלות'".

אחד הליקויים המרכזיים שעליהם מצביע הדוח נוגע למימוש הליכי הרכש, ובא לידי ביטוי בין היתר בהימנעות מהחובה לערוך מכרזים. במסגרת בדיקת המבקר עלה כאמור חשד לביצוע עבירות פליליות ב-18 מקרים של התקשרויות עם ספקים חיצוניים, בתחום הייעוץ וההפקה. לפי החשד, המשטרה פיצלה בחלק מהמקרים סכומי תשלום שעלו על 50 אלף שקלים, כדי לא לבצע הליך של מכרז. בכך, גופים חיצוניים זכו בפועל לתשלום גבוה בהרבה בכמה פעימות, במסלול עוקף מכרז. 

בנוגע להתקשרות בנושא בינה מלאכותית (חברה א', החברה של בני גנץ, המוזכרת בדוח) נמסר מהמשטרה כי "ההחלטה לאמץ טכנולוגיות של בינה מלאכותית התגבשה במשטרה בהסתכלות לטווח הארוך, נוכח המציאות הטכנולוגית המתהווה ועל מנת לתת כלים למשטרה להתמודד עם אתגרים אלה ולמלא את תפקידיה כגוף אכיפה וחקירה. ההחלטה לצאת לפיילוט נועדה לבחון הצדקת הקמת פלטפורמת בינה מלאכותית במשטרת ישראל ובכל מקרה לא ניתנה כל התחייבות ולא בוצעה כל התקשרות מעבר לפיילוט זה. הפיילוט נדרש כדי לדייק את הדרישה המבצעית שתאפשר קיומו של הליך תחרותי".