סקר חדשות 13: הליכוד וכחול לבן בתיקו; נתניהו מתאים יותר מגנץ

על רקע ההסלמה בדרום וההכרה האמריקנית בגולן, נרשם מירוץ צמוד בין שתי המפלגות המובילות, שעומדות על 30 מנדטים כל אחת. גוש הימין מתחזק במעט, ועומד על 64 מנדטים

בחירות 2019: 12 ימים לפני הבחירות, וברקע ההסלמה בדרום וההכרה האמריקנית ברמת הגולן, המירוץ לכנסת ה-21 הופך צמוד יותר ויותר. מסקר חדשות 13 שנערך היום (חמישי) עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו ומפלגת כחול לבן בראשות יאיר לפיד ובני גנץ היו זוכות ל-30 מנדטים כל אחת. כחול לבן איבדה מנדט אחד לעומת הסקר הקודם, ואילו הליכוד התחזקה בשני מנדטים בסך הכל. גוש השמאל-מרכז עומד על 56 מנדטים לעומת 64 מנדטים לגוש הימין, עלייה של מנדט אחד לגוש הימין לעומת הסקר הקודם. 

מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי זוכה כעת ל-10 מנדטים, איחוד מפלגות הימין תקבל שבעה מנדטים, יהדות התורה בראשות יעקב ליצמן תקבל שבעה מנדטים - כך גם זהות בראשות משה פייגלין והרשימה המשותפת חד"ש-תע"להימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד תקבל חמישה מנדטים. את רשימת המפלגות שעוברות את אחוז החסימה סוגרות מרצ בראשות תמר זנדברג עם חמישה מנדטים. וכולנו, רע"מ-בל"ד וש"ס עם ארבעה מנדטים כל אחת. ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן וגשר של אורלי לוי אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה.  

לשאלה מי מתאים יותר לכהן יותר כראש ממשלה, ענו 51% כי נתניהו מתאים יותר מגנץ, שזכה ל-36% בלבד. 13% ענו שאינם יודעים להגיד. נתניהו התחזק לעומת הסקר הקודם, אז השיבו 45% כי הוא הראוי ביותר לכהן כראש הממשלה, זאת חרף חזרת תיק הצוללות לסדר היום הציבורי ועל רקע פרסום דוח מבקר המדינה, שמצא פגמים בהתנהלות המשטרה בעת שהחליטה לצאת לפיילוט בעלות של ארבעה מיליון שקלים ללא מכרז - ולרכוש שירותים טכנולוגיים מחברת "הממד החמישי" שבראשה עמד גנץ. 

 
 
 
 סקרי בחירות
 

סקרי בחירות ( חדשות 13)

 

לשאלה מי יכול יותר לטעון בצדק כי ניצח בסבב הלחימה האחרון, ישראל או חמאס, השיבו 28% כי חמאס יכול לטעון כי ניצח לעומת 15% שהשיבו ישראל. 43% השיבו שהם חושבים שאף אחד מהצדדים לא יכול לטעון בצדק לניצחון בסבב הלחימה האחרון, 5% השיבו ששניהם במידה שווה ו-9% ענו כי הם לא יודעים. 

לשאלה האם מדיניות נתניהו מול החמאס היא נכונה או לא נכונה, ענו 61% כי לדעתם המדיניות אינה נכונה, לעומת 22% שהשיבו כי המדיניות נכונה בעיניהם. 17% השיבו שאינם יודעים. 

לשאלה האם ההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית ברמת הגולן משפרת או לא משפרת את מעמדה של ישראל בעולם, השיבו 51% כי ההכרה משפרת את מעמד ישראל, לעומת 34% שטענו כי היא אינה תורמת למעמד המדינה בעולם. 15% ענו שאינם יודעים. 

סקרי בחירות
 

סקרי בחירות (חדשות 13 )

 

לשאלה האם לדעתך ההכרה האמריקאית בריבונות הישראלית בגולן היא התערבות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבחירות בישראל, השיבו 46% שלדעתם זו התערבות של טראמפ בבחירות, לעומת 39% שענו כי לא מדובר בהתערבות של הנשיא בבחירות בישראל. 15% השיבו שאינם יודעים. 

הסקר, שנערך על ידי פרופסור קמיל פוקס, כלל 801 נשאלים, מהם 601 מהאוכלוסייה היהודית ו-200 מהמגזר הלא יהודי. התשאול במגזר היהודי נערך על ידי חברת "פרויקט המדגם" בהנהלתו של ד"ר אריאל איילון. התשאול במגזר הלא יהודי נערך על ידי חברת "סטט-נט" בהנהלתו של יוסף מקלדה. טעות הדגימה היא 3.6%. 

מהסקר הקודם של חדשות 13, שנערך על רקע גילויים בפרשת מניות הפלדה וחזרת תיק הצוללות לסדר היום, עלה כי אם הבחירות לכנסת ה-21 היו מתקיימות באותו היום, מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד הייתה מקבלת 31 מנדטים ואילו מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה מקבלת 28 מנדטים. עוד עלה מהסקר כי גוש השמאל עומד על 57 מנדטים מול 63 בגוש הימין - הבדל של מנדט אחד מהסקר הקודם.

 

לשאלה מי מתאים ביותר לכהן כראש ממשלה, 38% השיבו כי בני גנץ הוא הראוי ביותר לתפקיד, 45% השיבו כי נתניהו הוא הראוי ביותר, ו-17% השיבו כי אינם יודעים. מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי זכתה גם בסקר הקודם ל-10 מנדטים. איחוד מפלגות הימין זכתה לשמונה מנדטים, יהדות התורה קיבלה שישה מנדטים ורשימת חד"ש-תע"ל קיבלה שבעה מנדטים. הימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ומפלגת ש"ס קיבלו חמישה מנדטים, וזהות החלה כבר אז במגמת ההתחזקות ועמדה על שישה מנדטים. מפלגות כולנו ומרצ זכו לחמישה מנדטים כל אחת, רשימת רע"מ-בל"ד קיבלה ארבעה מנדטים, ובדומה לסקר שלפניו - מפלגות ישראל ביתנו וגשר לא עברו את אחוז החסימה.