דיווח: צה"ל תקף מחסני נשק איראניים בסוריה; 4 בני אדם נהרגו

כלי תקשורת מקומיים דיווחו על תקיפה אווירית סמוך לשדה התעופה שבחלב. לפי הפרסומים, כתוצאה מהאירוע תושבים בעיר סבלו מהפסקת חשמל. "מערכות הנ"מ יירטו כמה מטרות"

  • פורסם ב:
  • 27/03/2019 23:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/03/2019 01:35
  • |
  • כתבים:
  • גור כפיר

כלי תקשורת רשמיים בסוריה דיווחו אמש (רביעי) על תקיפה אווירית של צה"ל באזור התעשייה "א-שיח נג'אר", הממוקם צפונית-מזרחית לחלב, לא רחוק משדה התעופה שבעיר. לפי חלק מהפרסומים במדינה, מטרות התקיפה היו מחסני תחמושת איראניים במתחם.

על פי הדיווח, בתקיפה נהרגו ארבעה בני אדם, וכתוצאה ממנה נגרמה הפסקת חשמל בחלב. עוד פורסם כי מערכות הנ"מ הופעלו ויירטו כמה מטרות, אך חלק מהטילים פגעו במטרות והסבו נזקים במקום.

 טראמפ חותם הכרה בריבונות ישראל בגולן"
 

טראמפ חותם הכרה בריבונות ישראל בגולן" ( החדשות 13)

 

לפני כשלושה שבועות דיווחו כלי התקשורת בסוריה כי צה"ל ירה פגז לעבר הכפר הדרוזי חדר שבמחוז קוניטרה. על פי הדיווחים, הפגז נחת בסמוך לכפר ולא גרם לנפגעים או לנזק.

לפני חודשיים דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" כי ישראל תקפה שלוש מטרות באזור קוניטרה במספר פגזים. כמו כן, דווח כי שעה קלה לאחר מכן, מזל"ט ישראלי ירה ארבעה טילים לכיוון בית-החולים "אל-קוניטרה" ולכיוון עמדות של צבא סוריה - מה שהביא לנזק בלבד וללא נפגעים. עוד דווח ע"י "סאנא" כי ישנו מידע על כך שישראל תקפה במספר פגזי ארטירליה גם את איזור "תל א-דרעיה" ב"אל-קוניטרה" וכי יש נזק במקום.

התקיפה התרחשה בעת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם בנושא הכרת טראמפ בריבונות הישראלית בגולן. הדיון נערך לבקשת סוריה. זאת, ברקע הביקורת הקשה על המהלך מצד מדינות האיחוד האירופי, רוסיה ומדינות ערביות רבות. במכתב ל-15 חברות מועצת הביטחון, סוריה ביקשה לערוך דיון בנושא ותיארה את ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל על הגולן כ"הפרה בוטה" של החלטות מועצת הביטחון.

בד בבד, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר אמש במהלך דיון על בנושא התקציב השנתי על הצעד כי "זה הדבר הנכון לעשות. המהלך יסייע בפתרון הסכסוך עם הפלסטינים".

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר על ההכרה: "טראמפ קיבל את ההחלטה בנוגע לסטטוס של רמת הגולן כדי למצוא חן בעיני ארגונים יהודיים'".

 מפגינים נגד הצהרת טראמפ על הגולן במג'דל שמס
 

מפגינים נגד הצהרת טראמפ על הגולן במג'דל שמס ( חדשות 13)

 

ביום שלישי, בפגישה קשה בבית הלבן הבהירו בכירים בממשל טראמפ לשגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה כי חרף החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן ארה"ב מעוניינת בהמשך פעילות כוח משקיפי האו"ם – אונדו"ף - בגבול בין ישראל לסוריה, כך פורסם הערב לראשונה בחדשות 13.

שלושה דיפלומטים אירופים אמרו לחדשות 13 כי אתמול הגיעו שגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה לפגישה בבית הלבן עם ראש אגף המזרח התיכון ויקטוריה קואטס ולפגישה נוספת במשרד החוץ בוושינגטון עם עוזר שר החוץ לענייני המזרח התיכון דיוויד סאטרפילד. מטרת הפגישות היתה להעביר מחאה חריפה מצד שלוש מעצמות אירופה על החלטת הנשיא להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן.

הדיפלומטים האירופים ציינו כי שתי הפגישות היו קשות ובמהלכן הדגישו שלושת השגרירים כי המהלך האמריקני הוא הפרה של החוק הבינלאומי ושל החלטות האו"ם ונותן לגיטימציה למדינות להשתלט בכוח על שטחים של מדינות אחרות.