בחירות 2019: האם צריך לאפשר לישראלים בחו"ל להצביע לכנסת?

עשרות אלפי ישראלים ברחבי העולם יאלצו לטוס ארצה כדי לממש את זכות ההצבעה שלהם. הדיון החוזר נפתח מחדש במערכת הבחירות הנוכחית: "נלקחת מאיתנו הזכות הבסיסית להשפיע"

החל מהלילה ייפתחו הקלפיות עבור יותר מ-5,000 עובדי ועובדות המדינה ב-96 הנציגויות הישראליות ברחבי העולם. מי שלא נכללים במספר הזה הם ישראלים וישראליות השוהים בחו"ל באופן עצמאי ועליהם יהיה לממן כרטיס טיסה לישראל על מנת לממש את זכותם להצביע.

"כמו שמדינות מערביות אחרות הגיעו למסקנה שהגיוני לאפשר לאותם אנשים להצביע אז חבל מאוד שמדינת ישראלת לא מצליחה להתעלות קצת מעל שיקולים פוליטיים צרים", אמרה נועה שוסטרמן, ישראלית המתגוררת בניו יורק. לדברי דניאל קוטלר אלמלם, שמתגוררת כחמישה חודשים בניו יורק: "נלקחת מאיתנו הזכות הכי בסיסית שזה להשפיע על הבחירות במדינת ישראל וזה קשה".

בחירות 2019
 

בחירות 2019 (חדשות 13)

 

ד"ר עופר קניג, עמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, הסביר כי במכון הגדירו קריטריון הצבעה לישראלים השוהים בחו"ל. "הקריטריון שאנחנו הצענו במחקר שלנו זה לתת את זכות ההצבעה לכל ישראלי שעברו לא יותר משלוש שנים מאז שהוא שהה בישראל תקופה של 90 ימים ברציפות – להם ניתן להצביע. לכל היורדים, המהגרים שחיים כבר הרבה זמן בחו"ל, להם לא ניתן להצביע".

מנגד, יש שחושבים שלא צריך לאפשר לישראלים שחיים בחו"ל להצביע בבחירות. "אני חושב שלתת לישראלים להצביע בחו״ל זה דבר לא נכון, מי שחשוב לו שיטוס לארץ, אבל לתת זכות הצבעה גורפת לקרוב ל-10% מהאוכלוסייה שבעצם לא מתגוררים בארץ אבל כן יכולים להשפיע - זה קצת בעייתי", אמר קובי כהן, ישראלי תושב ניו יורק.