ספינות מהגרים - אילוסטרציה, Getty Images

דרמה בים: מהגרים מלוב חטפו אונייה שבאה להצילם

108 פליטים השתלטו על כלי שיט, ומנסים לעגון בחופי מלטה כדי להימנע מגירוש למדינתם. ר"מ איטליה: "לא מדובר במהגרים במצוקה – הם שודדי ים. את איטליה יראו דרך משקפת"

קבוצת מהגרים מלוב חטפה הערב (רביעי) אונייה של מלטה, שעליה עלו כדי להינצל מטביעה. זאת, לאחר שהבינו כי בכוונת צוות כלי השיט להחזיר אותם למדינתם. על פי דיווחים, על האונייה נמצאים 108 מהגרים, שמנסים כעת לעגון בחופי מלטה.

סגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סלביני, הידוע בהתנגדותו למהגרים, התייחס לאירוע ואמר כי "לא מדובר במהגרים במצוקה, הם שודדי ים. את איטליה הם יראו רק דרך משקפת. האירוע נחקר כמקרה פשע. הנמלים שלנו יישארו סגורים".

 הפגנות באיטליה נגד שר הפנים מתאו סלביני
 

הפגנות באיטליה נגד שר הפנים מתאו סלביני (רויטרס)

 

יותר ממאה מהגרים טבעו בספטמבר אשתקד למוות מול חופי לוב, מסר ארגון הסיוע הבין-לאומי "רופאים ללא גבולות". על פי הודעת הארגון, המבוססת על עדויות הניצולים, סירות הגומי שיצאו מלוב לעבר אירופה נהרסו, כשעליהן עשרות מהגרים, מרביתם המכריע מסודאן, מאלי, קמרון, גאנה, לוב, ניגריה, אלג'יריה ומצרים. 

לדברי הניצולים, מנוע של אחת מהסירות התקלקל ביום הראשון לשיט, בעוד הסירה השנייה החלה לאבד אוויר. המהגרים נאלצו להיצמד למה שנותר מהסירות, על מנת שלא לטבוע עד שיגיעו אליהם כוחות החילוץ. 

אחד הניצולים סיפר כי "מחלצים אירופים" הגיעו באמצעות מטוסים לאזור, והשליכו למים סירות הצלה. זאת, כמה שעות שבהן שהו הניצולים במי הים התיכון. "על הסירה שלנו רק 55 אנשים שרדו", סיפר ניצול נוסף, "אנשים רבים מתו, בהם משפחות וילדים. הם היו יכולים להינצל אם הכוחות היו מגיעים מוקדם יותר".

בשנה שעברה פרסמה סוכנות האו"ם להגירה כי יותר מאלף מהגרים מתו ב-2018 בים התיכון בניסיון להגיע למדינות אירופה. על פי הסוכנות, יותר מ-63 אלף מהגרים נכנסו לאירופה דרך הים, ואשתקד 42% מהם הגיעו לספרד, בעיקר אחרי שאיטליה סגרה את שעריה בפניהם. כאמור, רבים מהם לא מצליחים לסיים בחיים את המסע המסוכן בסירות הרעועות, וטובעים למוות.