גנץ: "ביבי איבד את זה - הפך לבית חרושת של הכפשות והשמצות"

יו"ר כחול לבן התייחס להכפשות נגדו בצל הקלטותיו שנחשפו: "השנאה שרה"מ הפיץ מתהפכת עליו" • ח"כ קיש על דוח מבקר המדינה: "החיבור בין גנץ לאלשיך חייב להיחקר"

  • פורסם ב:
  • 27/03/2019 19:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/03/2019 20:03
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ מתח הערב (רביעי) ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "ביבי איבד כל רסן. ביבי איבד את זה. הוא הפך לבית חרושת של הכפשות והשמצות ושקרים מכוערים. יש לזה רק סיבה אחת: הוא הולך להפסיד. הוא יודע שהוא הולך להפסיד. הוא רואה את זה ברחוב, הוא שומע את זה במפלגתו שלו".

"הוא יכול להמשיך להשמיץ אותי ולהפיץ שמועות, זה לא יעזור לו. ידעתי שזה יבוא. בסדר... ת'כלס, ביבי, האזרחים בקריית שמונה – הם שמעניינים אותי. הקמפיין שלך – משעמם אותי", הוסיף גנץ. "ביום אחד כמפקד סיירת בלבנון יכולתי לחטוף יותר מכול מה שהוא יכול לזרוק עליי, ולי היו לא יום אחד בלבנון - אלא 22 שנים. ביום אחד כרמטכ"ל עמדתי ביותר לחצים ממה שעמדתי בכל מערכת הבחירות הזו. ביבי הולך להפסיד כי השנאה שהוא מפיץ מתהפכת עליו. על כבודי אני מוחל. על כבודם של חיילי ומפקדי צה"ל – אני לא מוחל. על סיכון ביטחון המדינה בפרשת הצוללות – אני לא מוחל".

 
 
 
 גנץ בהצהרה לתקשורת
 

גנץ בהצהרה לתקשורת (החדשות 13)

 

בנוגע למתיחות בדרום, אמר הרמטכ"ל לשעבר כי "אנחנו בעיצומם של ימים קשים מבחינה ביטחונית בדרום ובכל הארץ. צה"ל בפיקודי, יחד עם שר הביטחון, בוגי יעלון, סידר לנתניהו 3.5 שנים של שקט מוחלט ולצערי הוא לא עשה איתן כלום". "הרתעה משיגים על ידי הפעלת כוח, בצורה שקולה, עוצמתית ומתמשכת", הוסיף גנץ. "אם אין הרתעה, אז צריך להפעיל הרבה יותר כוח. שקט ארוך טווח משיגים בכך שגורמים לאוכלוסייה בעזה לפנות נגד החמאס דרך צעדים צבאיים, כלכליים ומדיניים. כל מטרה היא מטרה ראויה. בכירים, מפקדים, בכל מקום – מועדים לפגיעה וצריך לחסל אותם ולא לאפשר להם לעשות תנועות ידיים".

כמו כן, התייחס יו"ר כחול לבן להדלפות מישיבות הקבינט ואמר "מה לא הייתי עושה? בטח לא פרוטקשן לחמאס, ובטח לא הייתי מאפשר הדלפות מהקבינט. מה יחשוב רמטכ"ל בקבינט, כשהוא יודע שמחר ידליפו את דבריו? ביבי – אתה מדבר על הרתעה – אפילו את חברי הקבינט שלך אתה לא מרתיע. תעשה קודם סדר בקבינט שלך. זה לא ביטחון. זו לא מנהיגות".

יריב לוין, יואב קיש, אופיר אוקניס וציפי חוטובלי
 

יריב לוין, יואב קיש, אופיר אוקניס וציפי חוטובלי (החדשות 13)

 

מההכרזה על בחירות ועד ההליכה לקלפי: כל הסקרים של חדשות 13

בד בבד, בכירים בליכוד כנסו מסיבת עיתונאים ובה קראו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה פלילית נגד גנץ, בעקבות דוח מבקר המדינה יוסף שפירא, אודות רכש שביצעה המשטרה תוך התנהלות לקויה, הקשור לחברה שהרמטכ"ל לשעבר עמד בראשותה. שר התיירות יריב לוין אמר כי "זוהי שעת מבחן למערכת אכיפת החוק ולאמון הציבור בה, הציבור לא יסכים לקבל אכיפה לא שווינות של החוק, הציבור לא יסכים לקבל סטנדרט כפול עם יחס אחד מחמיר לראש הממשלה, ויחס אחר מקל לגנץ".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר כי "אני קורא ליאיר לפיד, שמרבה להשתמש במילים שחיתות ומושחתים, שחרט על דגלו ניקיון כפיים - לא להיות צבוע ודו פרצופי". סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הוסיפה: "בפני מדינת ישראל ניצבת אפשרות אחת - על היועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית, מאחר ש-50 מיליון שקלים שנלקחו מהקופה הציבורית לא יכולים להיות דבר של מה בכך. גנץ התגלה כאדם שמסתיר - מסתיר מידע, אידיאולוגיה ודרך. אנו דורשים עשיית צדק".

חבר הכנסת יואב קיש היה אחרון הנואמים ואמר כי "הציבור זכאי לדעת את האמת. הוא צריך לדעת על הקשר בין אלשיך לגנץ, האם מעבר לשקרים ולהטעיה של המשטרה בידי חברת גנץ, היו גם אינטרסים פוליטיים בחקירות אלשיך? האם הוא ידע שגנץ רוצה להיות מועמד, והאם זה השפיע על השיקולים שלו? החיבור הזה בין גנץ לאלשיך חייב להיחקר במובן הפלילי".

 

בתוך כך, מקורביו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך מסרו כי "מצער השימוש הציני בדוח המבקר לצרכי התנגחות פוליטית. אלשיך הינו קצין מוערך שהקדיש את רוב חייו בעשרות שנות שירות בגופי הביטחון למען מדינת ישראל והניסיון לגרור אותו לביצה הפוליטית שקוף ומיותר. למותר לציין כי על פי סעיף 18 ג׳ לחוק מבקר המדינה, אם המבקר היה סבור כי יש חשד לפלילים הרי שהיה מציין את זה בעצמו כפי שאכן עשה ופנה ליועמ״ש לממשלה בנושא חלקים אחרים בדוח שלו. עובדה זו נהירה היטב למקבלי ההחלטות וכל הודעה אחרת הינה פופוליזם זול וזריית חול בעיני הציבור".

בימים האחרונים, מנסים בכחול לבן למזער את הנזק שנוצר למפלגה בעקבות חשיפת הקלטות גנץ, שפורסמו ביום ראשון, שבהן נשמע האחרון אומר דברים חריפים נגד ראש הממשלה, וכן את הנזק שנוצר לאחר הראיונות האחרונים של גנץ.

בכיר כחול לבן, יועז הנדל, התייחס היום לחשיפת ההקלטות ואמר כי "אני בתחושה שיש פה כאלה שחוצים את הקווים ומוכנים לעשות הכול, ואני לא אתפלא אם יש אמצעים כאלה ואחרים שנועדו לכך. יש היום במדינת ישראל כאלה שאין להם קווים אדומים. זהו. נקודה", את הדברים אמר בריאיון ל"קלמן ליברמן" ב"כאן ב'".

אתמול, כזכור, בעקבות שורה של ראיונות לא מחמיאים של גנץ מוושינגטון לערוצי הטלוויזיה, נשטפו הרשתות החברתיות, בעידוד צוות הקמפיין של הליכוד, בקטעים מתוכם שמציגים את גנץ באור לא מחמיא וכלא כשיר להנהגה. באחד הסרטונים נשמע גנץ אומר שהוא "יציב לחלוטין", כשהבעת פניו של גנץ מוצגת באופן לא מחמיא. בכחול לבן הגיבו באמצעות סרטון שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו משבח את גנץ, בזמן שהיה רמטכ"ל.

בריאיון לחדשות 13 יו"ר כחול לבן התייחס להקלטות, בהן התבטא באופן חריג נגד רה"מ ואמר כי "אם הייתה לנתניהו דרך שיהרגו אותי – הוא היה עושה את זה". גנץ אמר כי "השיחה הייתה בפורום סגור, חברי ולא מקצועי בהקשר להסתה המאוד חמורה שאנחנו חיים בה". "בנאום השקת הבחירות דיברתי על אתיקה שאיתה צריך להתנהג. לצערי, מערכת הבחירות ברחה למקום הרבה יותר נמוך והרבה יותר נכון. אבל יש רגעים, גם בתקופת מערכת בחירות, שצריך לעצור ולהתנתק. אנחנו לא נתקע מקלות בגלגלי ראש הממשלה או הקבינט או הצבא, אנחנו ניתן להם לפעול ולא ניקח את זה למקומות אחרים".