צה"ל תקף יעדי חמאס בעזה; רקטה נורתה לעבר אשקלון

במהלך הלילה תקף חיל האוויר מספר מטרות ברצועה, בהם מתחם צבאי ברפיח. רקטה ששוגרה לעבר ישראל יורטה על ידי כיפת ברזל. הלימודים ביישובי הדרום יתקיימו כסדרם

המתיחות בדרום: מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה (רביעי) מספר יעדי טרור בדרום הרצועה, בהם מתחם צבאי של חמאס ברפיח - כך נמסר מדובר צה"ל. כשעה לאחר התקיפה נשמעה אזעקת צבע אדום באזור התעשייה אשקלון, ורקטה ששוגרה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. חרף הלילה המתוח, אין שינוי בהנחיות לתושבים, והלימודים בכלל יישובי האזור יתקיימו היום כסדרם.


בתוך כך, דובר צה"ל פרסם הבוקר תיעוד של חלק מתקיפות צה"ל נגד יעדי טרור ברצועה בסבב ההסלמה האחרון. בתיעוד ניתן לראות את יעדי הטרור לפני ואחרי תקיפת צה"ל.

 
 
 
לשכתו של אסמאעיל הנייה, לפני ואחרי תקיפת צה"ל
 

לשכתו של אסמאעיל הנייה, לפני ואחרי תקיפת צה"ל (דובר צה"ל )

 
 משרדי ביטחון הפנים של חמאס, לפני ואחרי התקפת צה"ל
 

משרדי ביטחון הפנים של חמאס, לפני ואחרי התקפת צה"ל (דובר צה"ל )

 

אמש רקטה נפלה בשטח פתוח ונשמעה התרעת צבע אדום באזור התעשייה הדרומי באשקלון. לפני כן, בתגובה לירי רקטה לעבר אשכול, הצתת עמדת צה"ל על הגדר והפרחת בלוני תבערה, מטוסי קרב תקפו מספר מטרות בחאן יונס שבדרום הרצועה, ביניהן מתחם צבאי ואתר לייצור אמצעי לחימה.

כאמור, לאחר שקט שנמשך מספר שעות, נשמעה אמש התרעת "צבע אדום" במועצה האזורית אשכול. כוחות צה"ל זיהו שיגור מאזור חאן יונס, שנפל בשטח פתוח. כמו כן, לאחר הפוגה של מספר ימים בהפגנות הליליות האלימות, החלו להתאסף מפגינים פלסטינים במספר מוקדים בקרבת גבול הרצועה. במקביל, יחידת בלוני הנפץ ברצועה טענה כי פעיליה הצליחו להטיס כלי טיס בלתי מאויש לעבר יישובי עוטף עזה.
 

 פריסת כוחות צה"ל בעוטף עזה
 

פריסת כוחות צה"ל בעוטף עזה (דובר צה"ל )

 

חמ"ל הפלגים הפלסטינים המשותף מסר בתקשורת הפלסטינית כי הרקטה שנורתה למועצה האזורית אשכול הנה "פעולה אינדיבידואלית שלא התבצעה במסגרת החמ"ל".

בתום הערכת מצב שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי המערכת הביטחונית, הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי לשלוח חטיבת חי"ר נוספת וגדוד תותחנים לגזרת פיקוד הדרום. זאת לצד הסרת המגבלות שהוטלו אתמול על תושבי עוטף עזה, במועצות האזוריות מרחבים, חוף אשקלון ובני שמעון – ובנתיבות, באופקים ובאשקלון.

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 

מוקדם יותר, בעיריית קריית מלאכי הוחלט בתום הערכת מצב כי היום לא יתקיימו לימודים: "לאחר הערכת מצב הוחלט כי מחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך כולל מעונות ומשפחתונים. כמו כן חוגים ופעילויות שונות בטלות. משפחתונים עד חמישה ילדים ויש בהם ממ"ד ניתן יהיה לקיים לימודים". עם זאת, לאחר הערכה מחודשת היום הוחלט כי הלימודים כן יתקיימו כרגיל.

בתוך כך, מסתמן כי לבקשת קהיר, משלחת המודיעין המצרי תיפגש היום עם היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, כדי לדון במצב בעזה. על אף הסרת המגבלות גורם מדיני אמר אתמול כי "אין הסכם על הפסקת אש, הלחימה עלולה להתחדש כל רגע. הוחלט על תגבור כוחות והיערכות להמשך".
 

גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, לאחר השיגור לעבר ישראל: "לא נסכים בשום אופן ש׳שגרה׳ תהיה המשך ירי לשטחנו, הפרחת בלונים וטרור רעשים בגבול. דקות לפני הכרזה על חזרה לשגרה התפוצצו בלוני תבערה בשטחנו ודקות אחרי ההכרזה נורה טיל לעבר ישובינו. אני מצפה מראש הממשלה שלנו להתייצב מול אזרחיו - תושבי עוטף עזה, ולהסביר להם מהי המדיניות מול רצועת עזה שתחזיר את תחושת הבטחון לתושבים ותבטיח את השקט באזור ההתיישבות המפואר כאן שהינו חלק ממדינת ישראל״.

מספר חשודים פלסטינים חצו אתמול את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, באזור אל-בורייג'. אחד החשודים הצית רשת הסוואה בעמדה צבאית לא מאוישת במרחב הגדר. כלל החשודים חזרו לשטח הרצועה. במקביל, שריפה פרצה במועצה אזורית אשכול כתוצאה מבלון תבערה, אנשי הביטחון זיהו את הבלון וכיבו את השריפה. כמו כן, שלושה פיצוצים כתוצאה מבלוני נפץ נשמעו מעל שטחי יישוב במועצה אזורית שער הנגב. זאת, חרף הדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לפלגים הפלסטיניים ברצועה.

הנפל ברכבת סמוך לשדרות
 

הנפל ברכבת סמוך לשדרות (החדשות 13 )

 

מוקדם יותר אתמול הסיר צה"ל את כל החסימות בעוטף עזה, וחידש את פעולות בניית המכשול בגבול הרצועה. תנועת הרכבות בקו רעננה-באר שבע, שהופסקה בעקבות הירי תחודש בשעות אחר הצהריים. התנועה בין אשקלון לבאר שבע התחדשה ב-16:10, והרכבת הראשונה מכיוון באר שבע לרעננה, העוברת בשדרות ונתיבות, יצאה ב-17:20. עם זאת, לאחר שנמצא נפל בסמוך למסילת הרכבת באזור שדרות, נסגר הקו חלקית - והרכבות יתחילו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון. 

מטוסי קרב של צה"ל תקפו אתמול בלילה 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר אתמול לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון. בעקבות האירועים, בוטלו הלימודים ביישובי העוטף, בבאר שבע, באשדוד, בקרית גת, בקריית מלאכי, בנתיבות, באשקלון ובגן יבנה. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון, הלימודים יתקיימו כסדרם.

 פריסת הכוחות לאורך הגבול עם רצועת עזה
 

פריסת הכוחות לאורך הגבול עם רצועת עזה ( חדשות 13)

 

מדובר צה"ל נמסר כי לא בוצעו תקיפות החל מהשעה חמש לפנות בוקר. במקביל, נמסר כי מסביבות השעה 03:30 לפנות בוקר לא נורו רקטות אל עבר שטח ישראל. מוקדם יותר תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור נוספים במתחם צבאי של חמאס בדיר אל-באלח שבמרכז רצועת עזה. בנוסף, נתקפו על ידי טנקים ומסוקי קרב מספר מטרות צבאיות של הארגון. תקיפות אלו מצטרפות לעשרות התקיפות ביממה האחרונה. 

במהלך אתמול בלילה שוגרו למעלה מ-30 רקטות, ובסך הכל בסבב ההסלמה הנוכחי זוהו למעלה מ-80 שיגורים. זאת, חרף הודעת דובר חמאס, פוזי ברהום, על הצלחת המאמצים המצריים להשיג הפסקת אש בין הצדדים. כמו כן, הפלסטינים דיווחו על תקיפה ישראלית נוספת, שבוצעה במתקן חמאס דרומית מערבית לעיר עזה. כוחות צה"ל החלו לנוע לאזור.