פרשת המניות: נבדק הפער בין הלוואה שנתניהו קיבל לסכום שהחזיר

בפרקליטות בוחנים אם בן דודו של נתניהו, מכר את המניות בחברת הפלדה במחיר נמוך מערכן באותה עת - מה שעשוי לרמז על מתנה אסורה

פרשת המניות: הפרקליטות בודקת בקשה שהגיש נתניהו לוועדת ההיתרים לקבלת הלוואה מבן דודו, נתן מיליקובסקי ב-2009. הוועדה אישרה לנתניהו לקבל מבן דודו הלוואה של 350 אלף שקלים, אך ב-2010 לאחר שמכר את המניות החזיר חוב של 600 אלף שקלים.

כמו כן, בפרקליטות בוחנים אם ב-2007 היה זה מיליקבוסקי שמכר את המניות לנתניהו במחיר נמוך מערכן באותה עת, מה שעשוי לרמז על מתנה אסורה.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "די בהודעת הפרקליטות שלא תחקור יותר את פרשת הצוללות, והודעת החברה הגרמנית שלא קנתה דבר עבור הצוללות מהחברה שראש הממשלה או בן דודו היו מושקעים בה, כדי להפסיק לחטט במניות שראש הממשלהדיווח עליהן לרשויות, וששולם עבורן מס מלא".

ביום שבת מסרו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי "נתניהו לא הרוויח דבר מרכישת הצוללות, אלא הרוויח מהשקעה בחברה עם טכנולוגיה ייחודית, שרחוקה מרחק מזרח ממערב מייצור צוללות". לדבריהם, נתניהו מכר את מניותיו בחברה שנה וחצי לפני חתימת החוזה על רכש צוללת ישראלית ושנים לפני שמצרים רכשה צוללות. עוד אמרו כי בשנת 2007 כשראש הממשלה רכש את המניות, הוא קנה אותן עם אחרים במחיר השוק ללא כל הנחה, והרכישה דווחה במלואה לרשות המיסים. במארס 2009, ערב כניסת ראש הממשלה לתפקידו, פנו עורכי דינו לוועדת ההיתרים.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי הפרקליטות צפויה לבדוק את הצהרות ההון של ראש הממשלה  מהשנים האחרונות, במסגרת חקירת פרשת מניות הפלדה. במשרד מבקר המדינה בוחנים בימים האחרונים בקשות והתכתבויות של נתניהו מתקופת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, בחשד כי רימה אותו. כמו כן, בפרקליטות צפויים לבדוק כיצד נהנה נתניהו מרווחי החברה, שבה החזיק מניות ואם הצהיר על כל רווחיו כחוק.

 
 
 
פרשת המניות
 

פרשת המניות (חדשות 13)

 

בכיר בפרקליטות הבהיר שלשום כי אין קשר בין פרשת הצוללות לפרשת המניות ואם יש קשר הוא עקיף וקלוש. כמו כן, נמסר כי החקירה מתמקדת בדיווחים של נתניהו לוועדת ההיתרים ולא בעבירות שוחד או בגידה. בכיר אחר במערכת המשפט טוען כי העדות של שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, במשטרה שונה בתכלית מדבריו בתקשורת.

בסרטון שהעלה ראש הממשלה לעמוד הפייסבוק שלו ביום שישי, התייחס לפרשת המניות. "אין קשר בין המניות שרכשתי ומכרתי לפני שנים לבין רכש הצוללות. על הרכש הזה החליט הקבינט אך ורק משיקולי ביטחון המדינה. ב-2007 כשהייתי חבר כנסת ולא ראש ממשלה, השקעתי בחברה פרטית עם טכנולוגיה ייחודית. החברה לא מייצרת צוללות, לא פלדה ואפילו לא את האלקטרודות שמסייעות לייצור הפלדה", אמר. "היא רחוקה כמרחק מזרח ממערב מייצור צוללות. ב-2010 מכרתי את המניות בחברה, זה היה שנה וחצי לפני שישראל חתמה על רכישת הצוולות הראשונה בכהונתי זו, ושנתיים לפני שהגרמנים מכרו צוללות למצרים, כך שלא היה שום קשר בין הדברים - זו עלילה".

 צוללת
 

צוללת (רויטרס)

 

"בניגוד לגנץ, שהחברה שניהל פשטה רגל, ובניגוד ללפיד שלא מבין בכלכלה - אני כן מבין בכלכלה" הוסיף, "זיהיתי שיש כאן השקעה נכנונה. באותה עת בה רכשתי את המניות בחברה גם אנשים אחרים רכשו בה מניות. כולנו שילמנו מחיר זהה למניה ללא שום הטבות. הכול דווח בזמנו בשקיפות מלאה לחוק, שילמתי מסים כחוק".

לפני שבועיים נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. ב-29 בנובמבר, נתניהו מכר את המניות בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים. תחילה טען נתניהו כי קנה את המניות בהיותו אזרח פרטי, ואילו לפני יומיים טען כי רכש אותן כשהיה ראש האופוזיציה בשנת 2007.