השקט הופר: ירי לעבר עוטף עזה, הפגנות אלימות לאורך הגדר

"צבע אדום" נשמע באשכול - זוהתה נפילה בשטח פתוח. כוחות חי"ר ותותחנים נשלחו לגזרת הדרום. חמ"ל הפלגים הפלס': הרקטה - לא באישורנו. גורם מדיני: "הלחימה עלולה להתחדש"

המתיחות בדרום: לאחר שקט שנמשך משעות הלילה נשמעה אמש (שלישי) התרעת "צבע אדום" במועצה האזורית אשכול. כוחות צה"ל זיהו שיגור מאזור חאן יונס, שנפל בשטח פתוח. כמו כן, לאחר הפוגה של מספר ימים בהפגנות הליליות האלימות, החלו להתאסף מפגינים פלסטינים במספר מוקדים בקרבת גבול הרצועה. במקביל, יחידת בלוני הנפץ ברצועה טענה כי פעיליה הצליחו להטיס כלי טיס בלתי מאויש לעבר יישובי עוטף עזה.

חמ"ל הפלגים הפלסטינים המשותף מסר בתקשורת הפלסטינית כי הרקטה שנורתה למועצה האזורית אשכול הנה "פעולה אינדיבידואלית שלא התבצעה במסגרת החמ"ל".

בתום הערכת מצב שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי המערכת הביטחונית, הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי לשלוח חטיבת חי"ר נוספת וגדוד תותחנים לגזרת פיקוד הדרום. זאת לצד הסרת המגבלות שהוטלו אתמול על תושבי עוטף עזה, במועצות האזוריות מרחבים, חוף אשקלון ובני שמעון – ובנתיבות, באופקים ובאשקלון.

 ה"קוואד-קופטר" ששיגרו "יחידות א-זווארי" לעבר עוטף עזה במהלך העימותים שנערכו היום על גדר המערכת
 

ה"קוואד-קופטר" ששיגרו "יחידות א-זווארי" לעבר עוטף עזה במהלך העימותים שנערכו היום על גדר המערכת ( החדשות 13)

 

בעיריית קריית מלאכי הוחלט בתום הערכת מצב כי היום לא יתקיימו לימודים: "לאחר הערכת מצב הוחלט כי מחר לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך כולל מעונות ומשפחתונים. כמו כן חוגים ופעילויות שונות בטלות. משפחתונים עד חמישה ילדים ויש בהם ממ"ד ניתן יהיה לקיים לימודים".

בתוך כך, מסתמן כי לבקשת קהיר, משלחת המודיעין המצרי תיפגש היום עם היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, כדי לדון במצב בעזה. על אף הסרת המגבלות גורם מדיני אמר הערב כי "אין הסכם על הפסקת אש, הלחימה עלולה להתחדש כל רגע. הוחלט על תגבור כוחות והיערכות להמשך".

 
 
 
 חיילים בגבול הרצועה
 

חיילים בגבול הרצועה ( החדשות 13)

 

גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, לאחר השיגור לעבר ישראל: "לא נסכים בשום אופן ש׳שגרה׳ תהיה המשך ירי לשטחנו, הפרחת בלונים וטרור רעשים בגבול. דקות לפני הכרזה על חזרה לשגרה התפוצצו בלוני תבערה בשטחנו ודקות אחרי ההכרזה נורה טיל לעבר ישובינו. אני מצפה מראש הממשלה שלנו להתייצב מול אזרחיו - תושבי עוטף עזה, ולהסביר להם מהי המדיניות מול רצועת עזה שתחזיר את תחושת הבטחון לתושבים ותבטיח את השקט באזור ההתיישבות המפואר כאן שהינו חלק ממדינת ישראל״.

מספר חשודים פלסטינים חצו אתמול את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, באזור אל-בורייג'. אחד החשודים הצית רשת הסוואה בעמדה צבאית לא מאוישת במרחב הגדר. כלל החשודים חזרו לשטח הרצועה. במקביל, שריפה פרצה במועצה אזורית אשכול כתוצאה מבלון תבערה, אנשי הביטחון זיהו את הבלון וכיבו את השריפה. כמו כן, שלושה פיצוצים כתוצאה מבלוני נפץ נשמעו מעל שטחי יישוב במועצה אזורית שער הנגב. זאת, חרף הדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לפלגים הפלסטיניים ברצועה.

מוקדם יותר הסיר צה"ל את כל החסימות בעוטף עזה, וחידש את פעולות בניית המכשול בגבול הרצועה. תנועת הרכבות בקו רעננה-באר שבע, שהופסקה בעקבות הירי תחודש בשעות אחר הצהריים. התנועה בין אשקלון לבאר שבע התחדשה ב-16:10, והרכבת הראשונה מכיוון באר שבע לרעננה, העוברת בשדרות ונתיבות, יצאה ב-17:20. עם זאת, לאחר שנמצא נפל בסמוך למסילת הרכבת באזור שדרות, נסגר הקו חלקית - והרכבות יתחילו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון. 

מטוסי קרב של צה"ל תקפו אתמול בלילה 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר אתמול  לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון. בעקבות האירועים, בוטלו הלימודים ביישובי העוטף, בבאר שבע, באשדוד, בקרית גת, בקריית מלאכי, בנתיבות, באשקלון ובגן יבנה. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון, הלימודים יתקיימו כסדרם.

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 

מדובר צה"ל נמסר כי לא בוצעו תקיפות החל מהשעה חמש לפנות בוקר. במקביל, נמסר כי מסביבות השעה 03:30 לפנות בוקר לא נורו רקטות אל עבר שטח ישראל. מוקדם יותר תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור נוספים במתחם צבאי של חמאס בדיר אל-באלח שבמרכז רצועת עזה. בנוסף, נתקפו על ידי טנקים ומסוקי קרב מספר מטרות צבאיות של הארגון. תקיפות אלו מצטרפות לעשרות התקיפות ביממה האחרונה. 

במהלך אתמול בלילה שוגרו למעלה מ-30 רקטות, ובסך הכל בסבב ההסלמה הנוכחי זוהו למעלה מ-80 שיגורים. זאת, חרף הודעת דובר חמאס, פוזי ברהום, על הצלחת המאמצים המצריים להשיג הפסקת אש בין הצדדים. כמו כן, הפלסטינים דיווחו על תקיפה ישראלית נוספת, שבוצעה במתקן חמאס דרומית מערבית לעיר עזה. כוחות צה"ל החלו לנוע לאזור.

ההריסות בעזה
 

תוצאות התקיפה בעזה (חדשות 13 )

 
התקיפה בעזה
 

התקיפה בעזה (חדשות 13 )

 
 בור של הבית במשמרת שבשרון
 

בור של הבית במשמרת שבשרון (רויטרס )

 
 הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון
 

הריסות הבית שנפגע מרקטה במושב משמרת שבשרון ( פיקוד מרכז)