נסראללה: "הדרך להחזיר את השליטה הסורית בגולן - התנגדות"

מזכ"ל חזבאללה הגיב להכרה האמריקנית לסיפוח הישראלי של רמת הגולן: "אירוע היסטורי, הצעד הבא של טראמפ יהיה להכיר בריבונות הישראלית בגדה המערבית"

מזכ"ל ארגון חזבללה, חסן נסראללה, הגיב היום (שלישי) להכרזת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הכרת מדינתו בריבונות ישראל על רמת הגולן. "מי שמפיץ הרס באזור ובעולם זאת ארה"ב ולא – חזבאללה", אמר בנאום ששודר בערוץ "אל-מנאר" של ארגון הטרור. "טראמפ הטיל מהלומה קשה על מי שמקדם את תהליך השלום באזור. ההכרה בריבונות ישראל היא אירוע מכריע בהיסטוריה הישראלית ובסכסוך עם הפלסטינים. הצעד הבא של לטראמפ יהיה להכיר בריבונות הישראלית בגדה המערבית".

"ביטויי הגינוי לא מועילים כאן, אם למישהו במדינות הערביות נותרה טיפת מצפון או כבוד – יש לבטל את יוזמת השלום הערבית מ-2002 במהלך הפסגה הערבית שתתקיים בטוניס – ולחזור לנקודת ההתחלה", אמר נסראללה והוסיף: "האופציה היחידה שעומדת בפני הסורים להשיב את השליטה על הגולן, האופציה של הלבנונים לחזור לחוות שבעא וגבעות כפר שובא והאופציה היחידה של העם הפלסטיני להשיג את זכויותיו – היא התנגדות, התנגדות, התנגדות".

מוקדם יותר היום, התייחס ראש הממשלה נתניהו בנאומו בוועידת איפא"ק להכרזתו של טראמפ. "אתמול טראמפ עשה שוב היסטוריה והכיר רשמית בריבונות הישראלית בגולן", אמר. "מגיעות לו תשואות עצומות על זה. גבעות הגולן הן הכרחיות להגנתנו, והן חלק מההיסטוריה שלנו. יהודים חיו שם אלפי שנים. אנחנו לעולם לא נוותר עליה – היא חלק מישראל".

 
 
 
 טראמפ חותם על הכרה בריבונות ישראל בגולן"
 

טראמפ חותם על הכרה בריבונות ישראל בגולן ( החדשות 13)

 

אתמול, כאמור חתם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר הצהרה משותפת שמסרו. מוקדם לחתימה, הנשיא טראמפ אמר בהצהרה כי "ארצות הברית מכירה בזכות המוחלטת של ישראל להגן על עצמה, והיום אני מקדם את זה. התקיפה הבוקר ממחישה את הצורך הזה". "כל הסכם שלום עתידי חייב לקחת בחשבון את צורכי הביטחון של ישראל. אנחנו לא רוצים לראות עוד התקפה כמו שקרתה הבוקר – צפונית לתל אביב". כמו כן, טראמפ התייחס לאיראן ואמר: "איראן אינה אותה מדינה שהייתי כשנכנסתי לתפקיד בגלל הסנקציות הקשות שהטלנו עליה".

לבסוף הוסיף כי "היחסים עם ישראלים מעולם לא היו קרובים יותר. ארצות הברית תמיד תעמוד לצד ישראל. אני וביבי הכרנו אחד את השני הרבה זמן, הוא אוהב את ישראל ואת ארה"ב".

עלי אכבר וילאתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הגיב ביום ראשון לכוונתו של טראמפ להכיר בריבונות הישראלית על הגולן, ואמר כי "ההצהרה, שחורגת מההסכמים הדיפלומטיים, הולכת לסבך את המצב במזרח התיכון אפילו יותר מכפי שהוא מסובך כיום. מדובר במהלך שמטרתו לתמוך באופן ישיר בנתניהו לקראת הבחירות הקרובות בישראל".

 מפגינים נגד הצהרת טראמפ על הגולן במג'דל שמס
 

מפגינים נגד הצהרת טראמפ על הגולן במג'דל שמס ( חדשות 13)

 

ביום שבת הפגינו מאות בני העדה הדרוזית במועצה המקומית מג'דל שמס, במחאה על תמיכתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהכרה ברמת הגולן כשטח ריבוני של מדינת ישראל. המפגינים, שהגיעו מהכפרים מסעדה ובוקעתא, קראו "הגולן שייך לסוריה - ופלשתין של הערבים". גם בצד הסורי לא נשארו אדישים להודעתו של טראמפ, והפגנות נערכו במעבר קוניטרה ובגבעת הצעקות.

בעקבות ההפגנות, צה"ל העלה את הכוננות לאורך גדר הגבול עם סוריה במקרה שההפגנות והתהלוכות יגיעו אל הגדר, וגם במשטרה נערכו בהתאם למקרה שההפגנות יתלהטו בצד הישראלי. ההיערכות כללה פריסת צלפי והעברת אמצעים לפיזור הפגנות, כגון גז מדמיע וכדורי גומי, לכוחות בקו.