הדרום חוזר לשגרה: צה"ל מסיר את כל החסימות בעוטף עזה

לאחר יממה מתוחה: קו הרכבת שבין רעננה לבאר שבע שהופסק אתמול - חזר לפעול כסדרו אחר הצהריים, אך נסגר מחדש באופן זמני בעקבות נפל שנמצא סמוך למסילה

המתיחות בדרום: לאחר יממה מתוחה בגבול רצועת עזה, צה"ל מסיר היום (שלישי) את כל החסימות בעוטף עזה. תנועת הרכבות בקו רעננה-באר שבע, שהופסקה בעקבות הירי תחודש בשעות אחר הצהריים. התנועה בין אשקלון לבאר שבע התחדשה ב-16:10, והרכבת הראשונה מכיוון באר שבע לרעננה, העוברת בשדרות ונתיבות, יצאה ב-17:20. עם זאת, לאחר שנמצא נפל בסמוך למסילת הרכבת באזור שדרות, נסגר הקו חלקית - והרכבות יתחילו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון. צוותי הביטחון של הרכבת מבצעים סריקה באזור, ותנועת הרכבות צפויה להתחדש עם סיום הטיפול בנפל.

בתוך כך, עם סיום נאומו באיפא"ק, המשיך ראש הממשלה נתניהו בהתייעצות ביטחוניות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המועצה לביטחון לאומי ובכירי מערכת הביטחון. מוקדם יותר היום נאם ראש הממשלה נתניהו בוועידת השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני. נאומו הועבר בשידור לוויני חי, והיה רצוף תקלות טכניות. בפתח נאומו התייחס למערכה המתפתחת בגבול רצועת עזה. "הגבנו בעוצמה לירי הטילים מעזה. ארבע שנים לא נראה מבצע בעזה בהיקף כזה", אמר. "חמאס ספג מכה חזקה, אנחנו מוכנים להגיב בעוצמה רבה יותר".

במהלך הטיסה מוושינגטון חזרה לישראל, אמר בכיר בפמליית ראש הממשלה, כי נתניהו היה בקשר רציף עם הרמטכ"ל אביב כוכבי וקיבל עדכונים על המצב הביטחוני בדרום. לדבריו, "לא הייתה הסכמה להפסקת אש, ההכרזה יצאה רק מצד חמאס. ההנחייה לרמטכ"ל הייתה להמשיך לתקוף עד שלוש וחצי לפנות בוקר".

 
 
 

הגורם הבכיר בסביבת נתניהו הוסיף: "אנחנו תקפנו אחרונים והם לא הגיבו. הם קיבלו את המכות הקשות ביותר מבחינת תשתיות מאז מבצע 'צוק איתן' - אנחנו ערוכים לתת מכות קשות יותר בהמשך". לאחר נחיתתו נתניהו יגיע לקריה בתל אביב להתייצעות ביטחונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראשי מערכת הביטחון. בשלב זה הקבינט המדיני-ביטחוני לא אמור להתכנס.

התקיפות ברצועה, הירי לעוטף והדיווחים על הפסקת אש: היממה המתוחה שעברה על תושבי הדרום

למעלה מ-80 שיגורים אל עבר שטח ישראל זוהו בסבב ההסלמה הנוכחי. במהלך הלילה נשמעו ואזעקות במועצה האזורית אשכול, במועצה האזורית חוף אשקלון ובאזור התעשייה אשקלון. כמו כן, הלילה תקפו מטוסי קרב של צה"ל 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר הלילה לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון.

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 

מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה אך לא יסכים להפסקת אש בכל מחיר. הארגון אינו מעוניין להתחייב להפסקת ההפגנות בגדר, להפסקת את העימותים הליליים או לביטול הפגנות "יום האדמה" שמתוכננות ליום שבת. כמו כן, חמאס מסר למצרים שהוא מוכן לעצור כעת את הירי אך ללא התחייבות לעצור את ההפגנות על הגדר ביום שבת או בעתיד.

במקביל, הושלמה ההיערכות המסיבית של כוחות צה"ל, הכוללים טנקים ונגמ"שים, לאורך הגבול ובתוך היישובים הסמוכים לגדר. זאת כדי להעניק תחושת ביטחון לתושבים בעוטף וכמו גם להיערך להפרות הסדר ההמוניות שצפויות בסוף השבוע בגבול הרצועה.