נתניהו באיפא"ק: "ארבע שנים לא נראה מבצע בעזה בהיקף כזה"

לאחר קיצור שהותו בארה"ב, הועבר נאום רה"מ בשידור לוויני בוועידת השדולה בוושינגטון. על חוק הלאום אמר: "אני גאה בדמוקרטיה הישראלית - אף אחד בה לא אזרח סוג ב'"

לאחר שקיצר את שהותו בוושינגטון בשל ההסלמה בדרום, נאם היום (שלישי) ראש הממשלה נתניהו בוועידת איפא"ק - השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני. נאומו הועבר בשידור לוויני חי, והיה רצוף תקלות טכניות. בפתח נאומו התייחס למערכה המתפתחת בגבול רצועת עזה. "הגבנו בעוצמה לירי הטילים מעזה. ארבע שנים לא נראה מבצע בעזה בהיקף כזה", אמר. "חמאס ספג מכה חזקה, אנחנו מוכנים להגיב בעוצמה רבה יותר".

"שמענו הרבה על כוחות שרוצים להפריד בין ארצות הברית וישראל", התייחס נתניהו ליחסים בין שתי המדינות. "אני מבטיח שהם יכשלו. הערכים המשותפים שלנו עמוקים מדי והאינטרסים שלנו מחוברים מדי. אבל אני גם אגיד שאסור לנו לקחת שום דבר כמובן מאליו. הסיבה שהאמריקנים תומכים בישראל זה לא בגלל הכסף זה בגלל שהם חולקים את הערכים שלנו. הם פשוט לא מבינים. זה בגלל שארצות הברית וישראל חולקות אהבה לחופש ולדמוקרטיה".

"אתמול טראמפ עשה שוב היסטוריה והכיר רשמית בריבונות הישראלית בגולן", אמר נתניהו. "מגיעות לו תשואות עצומות על זה. גבעות הגולן הן הכרחיות להגנתנו, והן חלק מההיסטוריה שלנו. יהודים חיו שם אלפי שנים. אנחנו לעולם לא נוותר עליה – היא חלק מישראל".

 
 
 
 נתניהו וטראמפ בהצהרה בבית הלבן
 

נתניהו וטראמפ בבית הלבן ( החדשות 13)

 

במהלך נאומו ענה נתניהו לביקורת שהוטחה בו לאחר העברת חוק הלאום, וטען כי החוק אינו פוגע בזכויות הפרט של קבוצות המיעוט החיות בישראל. "אמריקה וישראל חולקות אהבה לחירות ולדמוקרטיה", אמר. "אנחנו מוקירים את זכויות הפרט ואת שלטון החוק. אנחנו לא שופטים אנשים לפי צבע, דת, או נטייה מינית. אני גאה בדמוקרטיה התוססת של ישראל בה אף אחד אינו אזרח סוג ב'. כל אזרחי ישראל, בין אם יהודים, ערבים, מוסלמים נוצרים או יהודים, הם אזרחים סוג א' ויש להם את אותן זכויות. אבל ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה העם היהודי מוציא לפועל את ההגדרה העצמית שלו".

"ישראל תמיד תהיה דמוקרטיה כפי שהיא תמיד תהיה מדינת היהודים", המשיך נתניהו. "מקום שבו לכל היהודים יש בית ולא משנה איך הם מתפללים או איך הם רוצים לחיות את חייהם. ישראל היא הבית לכל היהודים. זאת הסיבה שאנחנו חוגגים היום את המדינה היהודית הדמוקרטית".

"המדינה היהודית שהרצל חזה זו אותה אחת שאני עובד כדי להבטיח את עתידה", חתם ראש הממשלה את דבריו. "אני מקווה שאזרחי ישראל יתנו לי להמשיך להוביל אותם במשך שנים רבות. אני בטוח מתמיד שתהיו לצדנו".

מוקדם יותר היום קיים נתניהו התייעצות ביטחונית בקרייה עם הרמטכ"ל אביב כוכבי וראשי מערכת הביטחון. נתניהו, שקיצר את שהותו בארה"ב וביטל את נאומו בכנס איפא"ק בעקבות הירי לעבר השרון והתקיפה הנרחבת בעזה, אמר עם עלייתו למטוס בוושינגטון כי "נתנו תגובה מאוד עוצמתית, וחמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס ולעשות את כל הצעדים הדרושים, בלי קשר לתאריך - רק לצרכים של ביטחון ישראל. אני חוזר לארץ לטפל בדברים החשובים".

בני גנץ נואם בוועידת אייפאק
 

בני גנץ נואם בוועידת אייפאק (חדשות 13 )

 

עוד התייחס נתניהו להכרת הנשיא האמריקני טראמפ בריבונות הישראלית בגולן. "אני חוזר מביקור היסטורי בוושינגטון, זה דבר שייזכר לדורות. לקח לנו יובל שנים להשיג את זה". לדבריו, "זה נותן עיקרון אחד חשוב בחיים בין-לאומיים: כשאתה מתחיל מלחמות של תוקפנות, אתה מאבד טריטוריה - אל תבוא ותתבע את זה אחר כך". ראש הממשלה הדגיש: "חזרנו לגולן. הגולן שלנו, בזכות היסטורית ובזכות של הגנה עצמית, והנשיא טראמפ הכיר בכך". בהקשר זה, פנה נתניהו לאנשי התקשורת במקום ואמר: "זה שאתם לא מכסים את זה יותר מדקה - זה דבר שיתחשבנו איתכם". 

אתמול נאם בכנס איפא"ק יו"ר "כחול לבן" בני גנץ. הרמטכ"ל לשעבר התייחס לפריצה למכשירו הנייד על ידי האיראנים. "אני אומר לאיראנים, אתם מכירים אותי ואת חבריי, לא רק מהטלפון הנייד שלי", אמר והוסיף: "במשמרת שלי לא תהפכו למעצמה אזורית ולא אהסס להשתמש בכוח אם יידרש".

"העם האיראני מחכה לשחר של יום חדש, כזה שאני מקווה שנראה עוד בימי חיינו. עד אז תנו לי לומר לכם: חזבאללה, חמאס, אל-קאעידה ודאע"ש – נפגשנו בעבר בשדה הקרב ואתם יודעים מה התוצאה. המציאות בדרום בה ילדים מבלים את הלילות במרחבים מוגנים וראשי חמאס חוגגים – חייבת להיגמר עכשיו", אמר. גנץ התייחס להסלמה בדרום ואמר: "ראשי חמאס שכחו מה קרה לאחמד ג'עברי, הם יודעים מה יקרה למי שיפגע באנשינו – כמו לכל טרוריסט אחר. נשמור על היתרון הצבאי שלנו ונשוא על ביטחוננו בים, ביבשה ובאוויר, ואפילו מתחת לים".

"לאלו שרוצים לפתוח דף חדש – נושיט ידינו לשלום ונדבר עם כל מנהיג ערבי שיביע כנות לגבי הליך השלום. בכל הסכם עתידי, לא נתפשר על נושאים אלו: ירושלים תמיד תהיה בירת ישראל. עמק הירדן תמיד ישאר בידיים ישראליות ויהיה הגבול שלה. לא ניסוג מרמת הגולן".