פרשת הצוללות: מיקי גנור שוחרר למעצר בית למשך 15 ימים

השחרור התקבל לבקשת המשטרה, זאת לאחר שרק לפני יומיים בית המשפט האריך את מעצרו של עד המדינה בתיק 3000 בחמישה ימים, בטענה כי התחזק החשד לשיבוש הליכי חקירה

פרשת הצוללות: עד המדינה מיקי גנור שוחרר למעצר בית למשך 15 ימים, זאת בעקבות בקשת המשטרה. השחרור הגיע לאחר שביום ראשון האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרו של גנור בחמישה ימים. תנאי מעצר הבית של גנור מלבד פיקוח הדוק 24 שעות ביממה, כוללים איסור ליצירת קשר עם כלל המעורבים בפרשה ואיסור לצאת מהמדינה ל-180 ימים.

מפרוטוקול הדיון אודות ההחלטה על שחרורו, פקד עו"ד אור רובין זלאיט מטעם המשטרה טענה: "היחידה החוקרת החליטה להגיע לפני תום מעצרו ולבקש את שחרורו בתנאים וזאת בשל מספר טעמים. הטעם הראשון הוא מצבו הרפואי של החשוד. הטעם השני הוא כי החקירה אכן התקדמה בימים האחרונים ובוצעו מספר רב של פעולות".

עו"ד מאיר ארנפלד המייצג את גנור הודה לה אך טען כי המשטרה הגיעה למבוי סתום: אני מודה לזלאיט על הגינותה. אך יש לומר כמה מילים על הימצאותנו פה. אני מבין שעד עתה למעשה לא הוטחה במרשי שום ראייה המאששת את עצם החשד לשיבוש. אני מניח שההחלטה לשחררו מבוססת על אדנים נוספים מלבד אלו שהזכירה חברתי, כמו לדוגמה אם לומר את הדברים ולשים אותם על השולחן, המבוי הסתום אליו הגיעה היחידה החוקרת מול מרשי".


בדיון בהארכת מעצרו שלשום הגיש צוות ההגנה של גנור לבית המשפט מסמך המעיד על מצבו הרפואי, ופרקליטו בועז בן צור אמר בדיון: "במשך שבעה ימים לא הוצגה לחשוד שום ראייה לשיבוש הליכי משפט". לכך השיבה נציגת המשטרה: "בפני החשוד הוטחו שורה של ראיות המצביעות על שיבוש, מטבע הדברים חלקן טרם הוטחו משיקולי חקירה". כמו כן, החל ממוצאי שבת גנור שומר על זכות השתיקה.

 
 
 מיקי גנור בבית המשפט
 

מיקי גנור בבית המשפט ( חדשות 13)

 


השופטת בדיון, עינת רון חיזקה את עמדת המשטרה ואמרה כי "הצגת חומר בפני החשוד והטחתו בפניו נעשית על פי התפתחות חקירה ושיקול דעת של גורמי חקירה בהמשך להתפתחות זו. אני מניחה כי כך ייעשה גם בנקודה זו". עוד הוסיפה השופטת כי "החשש לשיבוש הליכי חקירה קיבל תימוכין. לא רק שלא הופג החשש, אלא בוסס והורחב לתחומים נוספים לאחרונה".

ביום שישי, כזכור, בית המשפט העליון קיבל את ערעור הפרקליטות, וקבע כי מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות, יישאר במעצר עד יום ראשון וכי לא יוכל לצאת למעצר בית. ככל הנראה גנור ישתוק במהלך החקירה כמחאה על כך שהוא הגיע מיוזמתו למשטרה. יממה לפני כן, קיבלה השופטת נאוה בכור את ערעורו של גנור על הארכת מעצרו, והורתה לשחררו לחלופת מעצר, אולם הפרקליטות ערערה על ההחלטה והעליון, כאמור, הפך אותה.

 

 מיקי גנור מפונה באמבולנס מלהב 433
 

מיקי גנור מפונה באמבולנס מלהב 433 ( קוקו, ישראל היום)

 


שופט העליון מני מזוז קבע כי שינוי גרסת גנור היא הצדקה לפתוח בחקירה מחודשת, וכי קיים חשש שישבש חקירה אם ישהה במעצר בית, לכן לא ניתן לטעון כי המעצר הוא דרך של המשטרה להעניש את גנור. "נוכח חשיבותה של החקירה הנדונה בהיבטים של ביטחון המדינה ומניעת שחיתות ברשויות השלטון, כמו גם קיומו של חשש מוחשי לפגיעה באינטרס הציבורי, יש הצדקה לקבל את הערעור", כתב מזוז ודחה את טענת עד המדינה כי הוא ביקש לשנות את האופן שבו פורשה עדותו בלבד.