גורם בסביבת רה"מ: לא הסכמנו להפסקת אש - אנחנו תקפנו אחרונים

בכיר בפמליית נתניהו אמר כי "חמאס קיבל את המכות הקשות ביותר מאז צוק איתן". בנוגע להכרה בריבונות ישראלית בגולן ציין: "תקדים לפיו ישראל יכולה להחזיק בשטח כבוש"

  • פורסם ב:
  • 26/03/2019 12:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2019 13:50
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת בשעות הצהריים (שלישי) בנמל תעופה בן גוריון לאחר שסיים ביקור קצר בארצות הברית. בכיר בפמליית ראש הממשלה אמר במהלך הטיסה כי נתניהו היה בקשר רציף עם הרמטכ"ל אביב כוכבי וקיבל עדכונים על המצב הביטחוני בדרום. לדבריו, "לא הייתה הסכמה להפסקת אש, ההכרזה יצאה רק מצד חמאס. ההנחייה לרמטכ"ל הייתה להמשיך לתקוף עד שלוש וחצי לפנות בוקר".

הגורם הבכיר בסביבת נתניהו הוסיף: "אנחנו תקפנו אחרונים והם לא הגיבו. הם קיבלו את המכות הקשות ביותר מבחינת תשתיות מאז מבצע 'צוק איתן' - אנחנו ערוכים לתת מכות קשות יותר בהמשך". לאחר נחיתתו נתניהו יגיע לקריה בתל אביב להתייצעות ביטחונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראשי מערכת הביטחון. בשלב זה הקבינט המדיני-ביטחוני לא אמור להתכנס.

 
 
 
כוננות החיילים וההריסות בעזה
 

כוננות החיילים וההריסות בעזה (רויטרס )

 

בכיר בפמליית ראש הממשלה התייחס גם להכרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בריבונות ישראלית ברמת הגולן. לדבריו, "ההכרה קבעה תקדים לפיו ישראל יכולה להחזיק בשטח כבוש". הגורם ציין כי בשיחות בין נתניהו לטראמפ ראש הממשלה בכלל לא היה צריך לשכנע את טראמפ להכיר ברמת הגולן. "המהלך הזה נותן גיבוי מדיני וביטחוני לישראל מול איראן. זה שבר גדול לאיראנים".

הגורם סיפר כי במהלך פגישתם שוחחו טראמפ ונתניהו ברעיונות להוצאת האיראנים מסוריה דרך הסדר עתידי במדינה. הבכיר הוסיף כי רה"מ הציג לנשיא האמריקני תוכנית להוצאת האיראנים, אותה העלה גם בפגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לפני כמה שבועות. לדבריו, "נתניהו אמר לטראמפ שפוטין אהב את הרעיונות הללו ועכשיו הוא רוצה לנסות ולחבר בין פוטין לטראמפ למהלך".


במקביל לנחיתת נתניהו, יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט. תקף את הדיווחים על הפסקת אש: "אין לנו הרתעה וניתן לראות זאת כשכבר הבוקר, התעופפו בלוני נפץ לכיוון ישובי העוטף". לדבריו, "צריך למעוך את חמאס על בסיס התוכנית, שהצעתי כבר מזמן. כפי שהתוכנית לחיסול המנהרות ב-2014 התקבלה אחרי מאבק פנימי בקבינט, אני מקווה שגם הפעם התוכנית תאומץ".

בווידאו: דבריו של יו"ר הימין החדש נפתלי בנט

גם שר האוצר וחבר הקבינט, משה כחלון, התייחס למצב ברצועת עזה: "לחמאס יש אחריות מלאה על מה שקורה בעזה. אני לא מאמין בטעיות, לא כאן, לא בתל אביב ובשרון. גם אם זו טעות אנחנו צרכים להגיב במכה קשה". לדבריו, "אנחנו כמדינה חייבים לסמן את הדרך כיצד מתנתקים מעזה, לא מים, לא חשמל, לא מזון ולא ציוד - שיקחו מדינה נפרדת ויניחו לנו". כחלון אמר את הדברים בסיור בבאר שבע.

נתניהו, שקיצר את שהותו בארה"ב וביטל את נאומו בכנס איפא"ק בעקבות הירי לעבר השרון והתקיפה הנרחבת בעזה, אמר עם עלייתו למטוס בוושינגטון כי "נתנו תגובה מאוד עוצמתית, וחמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס ולעשות את כל הצעדים הדרושים, בלי קשר לתאריך - רק לצרכים של ביטחון ישראל. אני חוזר לארץ לטפל בדברים החשובים".

השר כחלון בב"ש
 

השר כחלון בבאר שבע (חדשות 13 )

 

במהלך הלילה שוגרו למעלה מ-80 רקטות לעבר שטח ישראל והפעילו את האזעקות ביישוב הדרום. הירי לעבר העוטף אירע בעקבות התקיפה המסיבית של צה"ל ברצועת עזה שכללה עשרות מטרות של חמאס, בהם מתחמים צבאיים, משרדו של יו"ר הלשכה המדינית אסמאעיל הנייה ומשרדים ממשלתיים. בעקבות האירועים, בוטלו הלימודים ביישובי העוטף ובערים נוספות בדרום. במקביל, נמשכת פריסת הכוחות הנרחבת של צה"ל בגבול רצועת עזה. הפריסה היא כחלק מההיערכות לקראת הסלמה אפשרית עם חמאס וכמו גם לקראת הפרות הסדר הצפויות בסוף השבוע הקרוב