בהיעדר מדיניות - ההסלמה הבאה נמצאת כבר מעבר לפינה • פרשנות

אי השפיות התמידית ביחס לרצועת עזה המשיכה גם הפעם: צה"ל תקף, רקטות שוגרו בתגובה ותושבי הדרום שמעו על רגיעה רק דרך חמאס. כשהבחירות בפתח המצב לא צפוי להשתנות בקרוב

אש בדרום: היה זה אחד היהודים החכמים בתולדותינו, אלברט אינשטיין, שתבע את האמירה האלמותית: "אי-שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות". מדינת ישראל נמצאת באי-שפיות תמידית מול רצועת עזה ומול בעיית החמאס. למרות הטונים התוקפניים שהבטיחו כי "הפעם נוריד את הכפפות", צה"ל עשה הלילה עוד מאותו דבר וברור שישראל לא רוצה ללכת למערכה כמה ימים לפני הבחירות. 

מה שראינו ביממה האחרונה היא הסלמה ידועה וכתובה מראש, שניתן היה לצפות את כל שלביה. גם אם בצה"ל מתחזקת ההערכה שגם ירי הרקטה הזה למושב משמרת היה "בטעות", בשל הכשלים הטכניים של אחזקת המערכת הרקטית של חמאס, צה"ל הגיב בתוקפנות ועשה הלילה את מה שהוא עושה תמיד. בסופו של דבר קיבלנו סט של עשרות תקיפות חיל האוויר בשלושה גלים על מחנות צבאיים, כשצה"ל שוב צריך לשווק הפלת בניינים והפצצת המשרד של הנייה כעל הישג בשדה הקרב.
 

 בור של הבית במשמרת שבשרון
 

הבית במושב משמרת שבשרון שנפגע מרקטה (רויטרס)

 


כמה ימים לפני הבחירות, ברור שישראל לא רוצה ללכת למערכה מול חמאס. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מאמין בכך שמערכה חדשה עם חמאס יכולה לשפר את מצבה הביטחוני של ישראל ברצועה, ולכן אנחנו נמצאים באותו מבוי סתום מול עזה. בתוך כך, בתוך שעות ספורות של הסלמה, מנסה צה"ל להביא לכמה שיותר נכסים שחמאס יאבד מתוך תקווה שזה ישרת את תקופת השקט הבאה. 

הוואקום המנהיגותי בא לידי ביטוי, כמו תמיד בסיום סבבי הלחימה האלו, כשאזרחי ישראל צריכים לשמוע על הפסקות האש מאל ג'זירה ומהדלפות לרשתות הערביות, ולא מנתניהו או מצה"ל. שני הצדדים, כמו ילדים בגן, רוצים להיות אלו שיתנו את המכה האחרונה. המבחן הבא בסאגה הלא נגמרת הזאת יהיה כבר בקרוב, בין אם זה יהיה הערב בתגובה להטרדות הליליות לאורך הגדר או יום האדמה בסוף השבוע הקרוב ותחילת ההתפרעויות בגדר. 
 

ההריסות בעזה
 

ההריסות בעזה (חדשות 13)

 


מי שהסתובב אתמול בעוטף עזה, שוב נוכח עד כמה יש כאן שתי מדינות לשני עמים. מדרום לצומת יד מרדכי התנהלה מלחמה עם אזעקות ופיצוצים. מצפון צומת ליד מרדכי, נשמרה השגרה למרות הפגיעה התקדימית במושב משמרת הרגוע שלא הבין מאיפה זה הגיע לו. תושבי העוטף צודקים לחלוטין בדרישתם מהממשלה להפסיק את הסיוט שבו הם חיים.

התקיפות ברצועה, הירי לעוטף והדיווחים על הפסקת אש: היממה המתוחה שעברה על תושבי הדרום

למעלה מ-80 שיגורים אל עבר שטח ישראל זוהו בסבב ההסלמה הנוכחי. במהלך הלילה נשמעו ואזעקות במועצה האזורית אשכול, במועצה האזורית חוף אשקלון ובאזור התעשייה אשקלון. כמו כן, הלילה תקפו מטוסי קרב של צה"ל 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר הלילה לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון.
 

בעקבות האירועים, בוטלו הלימודים ביישובי העוטף, בבאר שבע, באשדוד, בקרית גת, בקריית מלאכי, בנתיבות, באשקלון ובגן יבנה. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון, הלימודים יתקיימו כסדרם.
 

כוננות החיילים וההריסות בעזה
 

כוננות החיילים וההריסות בעזה (רויטרס )

 
 שיגורים ופיצוצים ברצועת עזה
 

שיגורים ופיצוצים ברצועת עזה ( החדשות 13)

 


מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה אך לא יסכים להפסקת אש בכל מחיר. הארגון אינו מעוניין להתחייב להפסקת ההפגנות בגדר, להפסקת את העימותים הליליים או לביטול הפגנות "יום האדמה" שמתוכננות ליום שבת. כמו כן, חמאס מסר למצרים שהוא מוכן לעצור כעת את הירי אך ללא התחייבות לעצור את ההפגנות על הגדר ביום שבת או בעתיד.

במקביל, הושלמה ההיערכות המסיבית של כוחות צה"ל, הכוללים טנקים ונגמ"שים, לאורך הגבול ובתוך היישובים הסמוכים לגדר. זאת כדי להעניק תחושת ביטחון לתושבים בעוטף וכמו גם להיערך להפרות הסדר ההמוניות שצפויות בסוף השבוע בגבול הרצועה.

 הריסת לשכתו של איסמעיל הנייה
 

הריסת משרדו של איסמעיל הנייה (חדשות 13 )

 


 

כוננות צה"ל בגבול עזה
 

כוננות צה"ל בגבול עזה (חדשות 13 )