רופא - אילוסטרציה, getty images

מחקר: אבחון מחלות אצל נשים - באיחור של 4 שנים בהשוואה לגברים

המחקר, שבוצע בדנמרק ובחן את גיל האבחון במאות מחלות, לא הצליח להסביר מה הסיבה לשוני בין המינים. "זה מפתיע כיוון שגברים מגיעים בשלב מאוחר יותר לרופא"

מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת קופנהגן שבדנמרק מצא שנשים מאובחנות במגוון רחב של מחלות ארבע שנים בממוצע מאוחר יותר מגברים. החוקרים לא יודעים מה היא הסיבה לדיאגנוזה המאוחרת, אם מדובר בגנטיקה, סביבה, הטייה במערכת הבריאות – או שילוב של כלל הגורמים הללו. 

המחקר בחן נתוני בריאות של כשבעה מיליון בני אדם בדנמרק ומנתוניו עלה שנשים מאובחנות במאות מחלות בארבע שנים מהגיל שגברים נמצאים כשהם מאובחנים בהן. "אנחנו לא מסתכלים פה רק על מחלה אחת", הסביר המחבר הראשי של המחקר, סורן ברונק מאוניברסיטת קופנהגן, "אנחנו מסתכלים על כל המחלות ועל אוכלוסייה שלמה בכלל הגילים".

רופא
 

רופא (getty images )

 

במחלת הסרטן לדוגמה, נשים מאובחנות שנתיים וחצי בממוצע אחרי גברים. במחלות מטבוליות, הן מאובחנות ארבע וחצי שנים אחרי גברים. "למעשה זה מפתיע אותי מאוד", סיפר ברונק, "כיוון שגברים נוהגים לרוב להגיע מאוחר יותר לרופא. אז אפשר להניח שההבדל האמיתי הוא אפילו גדול יותר".

"כל בתי הספר לרפואה צריכים להדגיש את ההבדלים הביולוגיים בין המינים", הוסיפה מרסייה סטפניק, מנהלת במרכז הרפואי של אוניברסיטת סטנפורד בארה"ב, "אך גם צריך להדגיש את ההטיות במערכת הבריאות כלפי המינים כדי שהמומחים יהיו מודעים לקיומן".