בצל הדיווחים על רגיעה: בוקר מתוח בדרום, ללא שיגורים ותקיפות

תקיפות צה"ל פסקו לפנות בוקר, אז גם נשמעה אזעקה אחרונה בעוטף. חרף השקט, ראשי ערים החליטו שלא לחזור לשגרה - והשאירו את התלמידים בביתם • נמשכת פריסת הכוחות בגבול

  • פורסם ב:
  • 26/03/2019 09:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2019 11:50
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

אש בדרום: בצל הדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לחמאס, תקיפות צה"ל ברצועת עזה פסקו לפנות בוקר (שלישי) - אז גם נשמעה אזעקת צבע אדום אחרונה בשדרות. למרות השקט, כ-210,000 תלמידים לא ילכו היום לבתי הספר לאחר שראשי הערים בדרום החליטו שלא לחזור לשגרה מלאה וביטלו את הלימודים. במקביל, הושלמה ההיערכות המסיבית של כוחות צה"ל, הכוללים טנקים ונגמ"שים, לאורך הגבול ובתוך היישובים הסמוכים לגדר. זאת כדי להעניק תחושת ביטחון לתושבים בעוטף וכמו גם להיערך להפרות הסדר ההמוניות שצפויות בסוף השבוע בגבול הרצועה.

הבוקר הוזעקו חבלני המשטרה אל דירה בשדרות שנמצאת בשלבי בנייה לאחר שאותרו בה שרידי נפילת רקטה. בד בבד, מצבה של סוזן וולף, שנפצעה מנפילת הרקטה במושב משמרת, יציב ולא נשקפת סכנה לחייה. עם זאת, וולף עדיין נמצאת בהשגחה הדוקה עקב סוג פציעתה. ד"ר שגיא הרנוף, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה בבית החולים בילינסון שם היא מאושפזת, מסר: "מיקום הרסיס ועומק החדרים שלו מחייבים מערב רפואי צמוד בימים הקרובים".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תיעוד כוחות צה"ל באזור עוטף עזה
 

תיעוד כוחות צה"ל באזור עוטף עזה ( חדשות 13)

 


בווידאו: פריסת כוחות צה"ל סמוך לגבול רצועת עזה
 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, כתב לתושביו: "מאז שעות הבוקר נשמר השקט באזורנו. עדיין לא ידוע לאן פנינו ובמשך היום תתקיים הערכת מצב מול צה"ל ולאחריה נעדכן. בשיחות ובמסרים מול גורמי הצבא והממשלה אנו מבהירים שמבחינתנו כל הסדרה או הכרזת 'הפסקת אש' חייבת לכלול התייחסות גם לנושא טרור ההצתות והבלונים ושל אירועי הפרות הסדר בגבולות הסמוכים לישובינו".

בסך הכל בסבב ההסלמה הנוכחי זוהו למעלה מ-80 שיגורים אל עבר שטח ישראל. במהלך הלילה נשמעו ואזעקות במועצה האזורית אשכול, במועצה האזורית חוף אשקלון ובאזור התעשייה אשקלון. כמו כן, הלילה תקפו מטוסי קרב של צה"ל 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר הלילה לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון. בעקבות האירועים, בוטלו כאמור הלימודים ביישובי העוטף, בבאר שבע, באשדוד, בקרית גת, בקריית מלאכי, בנתיבות, באשקלון ובגן יבנה. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון, הלימודים יתקיימו כסדרם.

מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה אך לא יסכים להפסקת אש בכל מחיר. הארגון אינו מעוניין להתחייב להפסקת ההפגנות בגדר, להפסקת את העימותים הליליים או לביטול הפגנות "יום האדמה" שמתוכננות ליום שבת. כמו כן, חמאס מסר למצרים שהוא מוכן לעצור כעת את הירי אך ללא התחייבות לעצור את ההפגנות על הגדר ביום שבת או בעתיד.

בווידאו: ההרס שנגרם כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה

כוננות החיילים וההריסות בעזה
 

כוננות החיילים וההריסות בעזה (רויטרס )

 

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לישראל, בתום ביקורו בוושינגטון. עם עלייתו למטוס, התייחס ראש הממשלה לסבב ההסלמה בדרום ואמר: "נתנו תגובה מאוד עוצמתית, וחמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס ולעשות את כל הצעדים הדרושים, בלי קשר לתאריך - רק לצרכים של ביטחון ישראל. אני חוזר לארץ לטפל בדברים החשובים.

עוד התייחס נתניהו להכרת הנשיא האמריקני טראמפ בריבונות הישראלית בגולן. "אני חוזר מביקור היסטורי בוושינגטון, זה דבר שייזכר לדורות. לקח לנו יובל שנים להשיג את זה". לדבריו, "זה נותן עיקרון אחד חשוב בחיים בין-לאומיים: כשאתה מתחיל מלחמות של תוקפנות, אתה מאבד טריטוריה - אל תבוא ותתבע את זה אחר כך". ראש הממשלה הדגיש: "חזרנו לגולן. הגולן שלנו, בזכות היסטורית ובזכות של הגנה עצמית, והנשיא טראמפ הכיר בכך". בהקשר זה, פנה נתניהו לאנשי התקשורת במקום ואמר: "זה שאתם לא מכסים את זה יותר מדקה - זה דבר שיתחשבנו איתכם". 

 ההריסות בעזה והראש קרב מהרקטה שנחתה בשדרות
 

ההריסות בעזה והראש קרב מהרקטה שנחתה בשדרות (שמואל מויאל)

 
 נזקי פגיעת הרקטה בבית בשדרות
 

נזקי פגיעת הרקטה בבית בשדרות ( החדשות 13)

 
 תקיפות צה"ל ברצועה
 

תקיפות צה"ל ברצועה ( החדשות 13)

 
 תקיפת צה"ל בעזה
 

תקיפת צה"ל בעזה ( החדשות 13)

 


 

 הריסת לשכתו של איסמעיל הנייה
 

הריסת משרדו של איסמעיל הנייה (חדשות 13 )