לאחר לילה של תקיפות ברצועה וירי לעוטף: בוטלו הלימודים בדרום

מטוסי קרב תקפו 15 יעדי טרור, בהם מתחמים צבאיים של חמאס והג'יהאד האסלאמי, בתגובה לכ-30 רקטות ששוגרו בלילה. בוטלו הלימודים בעוטף, בב"ש באשקלון, ובקריית גת ובאשדוד

אש בדרום: מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה (שלישי) 15 יעדי טרור בצפון רצועת עזה ובהם מתחם צבאי של חמאס בבית חאנון ומתחם צבאי של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בבית להיא. התקיפה בוצעה בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר הלילה לעבר שדרות והמועצות האזוריות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון. בעקבות האירועים, בוטלו הלימודים ביישובי העוטף, בבאר שבע, באשדוד, בקרית גת, בקריית מלאכי, בנתיבות, באשקלון ובגן יבנה. מנגד, באוניברסיטת בן גוריון, הלימודים יתקיימו כסדרם.

מדובר צה"ל נמסר כי לא בוצעו תקיפות החל מהשעה חמש לפנות בוקר. במקביל, נמסר כי מסביבות השעה 03:30 לפנות בוקר לא נורו רקטות אל עבר שטח ישראל. מוקדם יותר תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור נוספים במתחם צבאי של חמאס בדיר אל-באלח שבמרכז רצועת עזה. בנוסף, נתקפו על ידי טנקים ומסוקי קרב מספר מטרות צבאיות של הארגון. תקיפות אלו מצטרפות לעשרות התקיפות ביממה האחרונה. 

 
 
 
יירוטי מערכת כיפת ברזל, הערב
 

יירוטי מערכת כיפת ברזל, הערב (החדשות 13)

 

במהלך הלילה שוגרו למעלה מ-30 רקטות, ובסך הכל בסבב ההסלמה הנוכחי זוהו למעלה מ-80 שיגורים. זאת, חרף הודעת דובר חמאס, פוזי ברהום, על הצלחת המאמצים המצריים להשיג הפסקת אש בין הצדדים. כמו כן, הפלסטינים דיווחו על תקיפה ישראלית נוספת, שבוצעה במתקן חמאס דרומית מערבית לעיר עזה. כוחות צה"ל החלו לנוע לאזור.

מפיקוד העורף נמסר כי לא יתקיימו היום לימודים ביישובי עוטף עזה, באשקלון ובנתיבות. התקהלויות והתכנסויות יאושרו בשטח סגור בלבד, בהשתתפות עד 300 איש. מקומות עבודה שאינם חיוניים יפעלו כתיקונם, במידה שקיים בהם מרחב מוגן הולם, ועבודה חקלאית תאושר בתיאום החטיבה המרחבית.

 מטח רקטות מרצועת עזה
 

מטח רקטות מרצועת עזה ( החדשות 13)

 

מקורות פלסטיניים מסרו כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה אך לא יסכים להפסקת אש בכל מחיר. הארגון אינו מעוניין להתחייב להפסקת ההפגנות בגדר, להפסקת את העימותים הליליים או לביטול הפגנות "יום האדמה" שמתוכננות ליום שבת. כמו כן, חמאס מסר למצרים שהוא מוכן לעצור כעת את הירי אך ללא התחייבות לעצור את ההפגנות על הגדר ביום שבת או בעתיד.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לישראל, בתום ביקורו בוושינגטון. עם עלייתו למטוס, התייחס ראש הממשלה לסבב ההסלמה בדרום ואמר: "נתנו תגובה מאוד עוצמתית, וחמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס ולעשות את כל הצעדים הדרושים, בלי קשר לתאריך - רק לצרכים של ביטחון ישראל. אני חוזר לארץ לטפל בדברים החשובים".

(בווידאו: מטוסי קרב של צה"ל הפציצו מטה סודי של חמאס בן שלוש קומות)

אמש פגעה רקטה ששוגרה מרצועת עזה ישירות בבית בשדרות וגרמה לנזק אך ללא נפגעים. במטח לעבר נתיבות ישנם שני נפגעי חרדה. שלמה מוסקוביץ', שביתו נפגע, סיפר: "הייתי בבית, שמעתי צבע אדום, רצתי למרחב מוגן ושמעתי פיצוץ חזק. בשלב הזה ראיתי את הבית אפוף עשן, נכנסתי לחדר של הילד וראיתי את החדר הרוס וראש הנפץ על הריצפה. אין ספק שקרה לי נס".

כזכור, אמש התקיף צה"ל מטרות נוספות של ארגון הטרור ברצועת עזה, ובתגובה נורו רקטות לעבר יישובי העוטף. שלוש רקטות נורו לשדרות ושתיים מהן יורטו. ישנם דיווחים על נפילה אחת, טרם התברר היכן, ואין דיווח על נזק או נפגעים. רקטה נוספת נורתה לעבר שדות נגב ויורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. 

הפלגים הפלסטינים ברצועה הודיעו כי בתגובה להפצצות, שיגרו הארגונים מטח לעבר שדרות ונתיבות, ואיימו כי אם ישראל תמשיך אם התוקפנות, הם ימשיכו לשגר רקטות. הג'יהאד האסלאמי מסר כי "אם התוקפנות תימשך אז ההתנגדות לא תהסס לרגע ליטול אחריות. ההתנגדות הפלסטינית היא זו שהתחילה בהצגה והיא זו שתסיים אותה. עזה תגבר על ישראל, וההתנגדות עוד תמשיך להיות עצם בגרונה של ישראל".

 תקיפות צה"ל ברצועה
 

תקיפות צה"ל ברצועה (החדשות 13)

 

כמו כן, הגוף האמון על העימותים הליליים על גדר המערכת הודיע כי החל מהשעה 19:00 יתחדשו ההפגנות לכל אורך הגדר, בצפון הרצועה ובמזרחה, וכי הם יימשכו עד לשעות השחר. כמו כן, אתר החדשות הפלסטיני "דוניא טל-ווטן", מסר מפי גורם במערך התיווך המצרי כי ישראל ביקשה לבטל את העימותים, אך הפלגים הפלסטינים שללו זאת. כתב פלסטיני המקורב לחמאס מסר מפי מקורות כי נכון לעכשיו, אין הבנות ברורות בין ישראל לחמאס, וכי ישראל מנסה לרתום את הפסקת האש ברצועה בביטול ההפגנות הליליות ובהפסקת הפרחת הבלונים. עם זאת, המקורות מסרו שהפלגים דורשים הפסקת אש בתנאי הפסקת ההפצצות של ישראל, וללא כל תנאי נוסף. 

דובר צה"ל מסר כי מטוסי ומסוקי קרב תקפו אתמול בערב מספר מתחמים של חמאס בשאטי, בית חנון, סג'עייה ובמקומות נוספים ברחבי הרצועה. חיל האוויר תקף מתחמים צבאיים, פירי מנהרות המשמשות להעברת אמצעי לחימה, עמדות צבאיות ועמדות שיגור רקטות. כמו כן, צה"ל תקף עשרות יעדי טרור, בהם בניין מטה של חמאס, המשרד לביטחון פנים של הארגון ולשכתו של איסמעיל הנייה. 

 תקיפת צה"ל בעזה
 

תקיפת צה"ל בעזה (החדשות 13)

 

בתוך כך, ערוץ הטלוויזיה "אל-ערביה" מסר כי "במהלך המגעים להפסקת האש, מצרים איימה על הצדדים כי אם ההסלמה תימשך - היא תיסוג ממאמציה לקידום פיוס פנים-פלסטיני". זאת, כאמור, ברקע תקיפות צה"ל ברצועה ומטח הרקטות לעבר יישובי העוטף, לאחר שבשעות הבוקר נורתה רקטה לשרון ופגעה בבית במושב משמרת.

יו"ר הימין החדש נפתלי בנט התייחס לדיווחים על הפסקת האש ואמר: "הפסקת אש ברגעים אלה תהיה רוח גבית לטרור. אין מדינה בעולם שלא תגבה מחיר על טילים על אזרחיה, ואין מדינה בעולם שדם אזרחיה הפקר כפי שאנו חווים בימים האחרונים. הפצצת מבנים ריקים מסכנת את הרתעת ישראל ומביאה עלינו את הטילים הבאים. אני נמצא הלילה עם תושבי עוטף עזה, ואעשה הכל כדי לא לאפשר לביזיון כזה לקרות. אין ולא יהיו אזרחים סוג ב' בישראל".

 הריסת לשכתו של איסמעיל הנייה
 

הריסת משרדו של איסמעיל הנייה (חדשות 13 )

 
פיצוץ בניין בעזה
 

פיצוץ בניין בעזה (החדשות 13)

 

כאמור, צה"ל החל לתקוף אמש מטרות טרור של חמאס לאורך עזה. בין המבנים: משרדו של יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, מטה סודי של הארגון ומשרדי ביטחון הפנים. הנייה לא שהה במשרדו בעת התקיפה. משרד הבריאות בעזה עדכן כי ישנם שבעה פצועים בתקיפות. 

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה (החדשות 13)