נתניהו על ההסלמה בדרום: "לא נהסס לפעול - ללא קשר לתאריך"

לפני חזרתו מהביקור בוושינגטון, התייחס רה"מ למצב הביטחוני המתוח והצהיר כי "נתנו תגובה עוצמתית". על הכרת טארמפ בגולן: "אירוע שייזכר לדורות - ולא סוקר יותר מדקה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת היום (שלישי) בישראל, בתום ביקורו בוושינגטון. עם עלייתו למטוס הלילה, התייחס ראש הממשלה לסבב ההסלמה בדרום ואמר: "נתנו תגובה מאוד עוצמתית, וחמאס צריך לדעת שלא נהסס להיכנס ולעשות את כל הצעדים הדרושים, בלי קשר לתאריך - רק לצרכים של ביטחון ישראל. אני חוזר לארץ לטפל בדברים החשובים".

עוד התייחס נתניהו להכרת הנשיא האמריקני טראמפ בריבונות הישראלית בגולן. "אני חוזר מביקור היסטורי בוושינגטון, זה דבר שייזכר לדורות. לקח לנו יובל שנים להשיג את זה". לדבריו, "זה נותן עיקרון אחד חשוב בחיים בין-לאומיים: כשאתה מתחיל מלחמות של תוקפנות, אתה מאבד טריטוריה - אל תבוא ותתבע את זה אחר כך". ראש הממשלה הדגיש: "חזרנו לגולן. הגולן שלנו, בזכות היסטורית ובזכות של הגנה עצמית, והנשיא טראמפ הכיר בכך". בהקשר זה, פנה נתניהו לאנשי התקשורת במקום ואמר: "זה שאתם לא מכסים את זה יותר מדקה - זה דבר שיתחשבנו איתכם". 

 
 
 נתניהו עם עלייתו למטוס בארה"ב
 

נתניהו עם עלייתו למטוס בארה"ב ( החדשות 13)

 

בתוך כך, אזעקות נשמעו במהלך הלילה במועצה האזורית אשכול, במועצה האזורית חוף אשקלון ובאזור התעשייה אשקלון. 

למרות הודעת דובר חמאס, פוזי ברהום, על הצלחת המאמצים המצריים להשיג הפסקת אש בין הצדדים, חיל האוויר המשיך לתקוף אמש  מטרות של ארגון הטרור ברצועת עזה. בתגובה, רקטות נורו לעבר יישובי עוטף עזה. שלוש רקטות נורו לשדרות ושתיים מהן יורטו. ישנם דיווחים על נפילה אחת, טרם התברר היכן, ואין דיווח על נזק או נפגעים. רקטה נוספת נורתה לעבר שדות נגב ויורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. דובר צה"ל מסר כי עד השעה 22:00 זוהו כ-30 שיגורים וכי כיפת ברזל ירטו מספר רקטות. כמו כן, רובם המוחלט של השיגורים שלא יורטו נפלו בשטח פתוח. 

הפלגים הפלסטינים הודיעו כי בתגובה להפצצות, שיגרו הארגונים מטח לעבר שדרות ונתיבות, ואיימו כי אם ישראל תמשיך אם התוקפנות, הם ימשיכו לשגר רקטות. הג'יהאד האסלאמי מסר כי "אם התוקפנות תימשך אז ההתנגדות לא תהסס לרגע ליטול אחריות. ההתנגדות הפלסטינית היא זו שהתחילה בהצגה והיא זו שתסיים אותה. עזה תגבר על ישראל, וההתנגדות עוד תמשיך להיות עצם בגרונה של ישראל".

ההריסות בעזה
 

ההריסות בעזה (חדשות 13 )

 

כמו כן, הגוף האמון על העימותים הליליים על גדר המערכת הודיע כי החל מהשעה 19:00 יתחדשו ההפגנות לכל אורך הגדר, בצפון הרצועה ובמזרחה, וכי הם יימשכו עד לשעות השחר. כמו כן, אתר החדשות הפלסטיני "דוניא טל-ווטן", מסר מפי גורם במערך התיווך המצרי כי ישראל ביקשה לבטל את העימותים, אך הפלגים הפלסטינים שללו זאת. כתב פלסטיני המקורב לחמאס מסר מפי מקורות כי נכון לעכשיו, אין הבנות ברורות בין ישראל לחמאס, וכי ישראל מנסה לרתום את הפסקת האש ברצועה בביטול ההפגנות הליליות ובהפסקת הפרחת הבלונים. עם זאת, המקורות מסרו שהפלגים דורשים הפסקת אש בתנאי הפסקת ההפצצות של ישראל, וללא כל תנאי נוסף. 

דובר צה"ל מסר כי מטוסי ומסוקי קרב תקפו בשעות האחרונות מספר מתחמים של חמאס בשאטי, בית חנון, סג'עייה ובמקומות נוספים ברחבי הרצועה. חיל האוויר תקף מתחמים צבאיים, פירי מנהרות המשמשות להעברת אמצעי לחימה, עמדות צבאיות ועמדות שיגור רקטות. כמו כן, צה"ל תקף עשרות יעדי טרור, בהם בניין מטה של חמאס, המשרד לביטחון פנים של הארגון ולשכתו של איסמעיל הנייה. 

 שיגורים ופיצוצים ברצועת עזה
 

שיגורים ופיצוצים ברצועת עזה ( החדשות 13)

 

בד בבד, ערוץ הטלוויזיה "אל-ערביה" מסר כי "במהלך המגעים להפסקת האש, מצרים איימה על הצדדים כי אם ההסלמה תימשך - היא תיסוג ממאמציה לקידום פיוס פנים-פלסטיני". זאת, כאמור, ברקע תקיפות צה"ל ברצועה ומטח הרקטות לעבר יישובי העוטף, לאחר שבשעות הבוקר נורתה רקטה לשרון ופגעה בבית במושב משמרת.

במקביל לתקיפות חיל האוויר, מטח רקטות נורה לעבר יישובי עוטף עזה, ואזעקות צבע אדום הופעלו, בין היתר, במועצה האזורית אשכול, שער הנגב, שדרות ונתיבות. כיפת ברזל הופעלה ויירטה את רוב הרקטות, אך אחת פגעה ישירות בבית בשדרות וגרמה לנזק אך ללא נפגעים. במטח לעבר נתיבות ישנם שני נפגעי חרדה.