האם הפיגוע ביריחו גרם לפרס להפסיד את ראשות הממשלה?

יומיים לפני בחירות 1988, הצתה מכוונת של אוטובוס גבתה את חייהם של חמישה אנשים. מערכת הבחירות הצמודה הסתיימה לבסוף בניצחון הליכוד: "היו פוליטיקאים שרקדו על הדם"

בשלהי אוקטובר 1988, יומיים בלבד לפני הבחירות המתוחות גם כך בין שמעון פרס ליצחק שמיר הושלכו שלושה בקבוקי תבערה לעבר אוטובוס ביריחו. כלי הרכב עלה בלהבות, וההצתה המכוונת גבתה את חייהם של רחל וייס ושלושת ילדיה. החייל דוד דלרוזה, שניסה להצילם, נפצע אנוש – וכעבור חודשיים, שבהם נלחם על חייו, מת מפצעיו.

יצחק רביחיא, כתב השטחים של ידיעות אחרונות באותה תקופה, ראה את הפוליטיקאים מגיעים אל בית משפחת וייס. "אני ניגשתי לבית המשפחה, היו שם פוליטיקאים שפשוט באו לרקוד על הדם. בין השאר הייתה שם גאולה כהן (הליכוד) שצעקה 'הארץ בוערת והממשלה לא עושה שום דבר' והזהירה שאם פרס יבחר תהיה שמחה בשטחים", נזכר רביחיא. "יובל נאמן (התחייה) הגיע יחד איתה ועם אותן סיסמאות – קרא להחריב את יריחו ולהקים התנחלות במקום הפיגוע".

האוטובוס השרוף בפיגוע ביריחו
 

האוטובוס השרוף בפיגוע ביריחו (החדשות 13 )

 

לבחירות בשנת 1988 הגיעו המערך והליכוד לאחר שבארבע השנים הקודמות נאלצו לחלק את השלטון שווה בשווה נוכח הסכם הרוטציה וממשלת האחדות שנכפתה עליהם, לאחר שתוצאות הבחירות לא היו חד משמעיות. שתי המפלגות קיוו להשיג הצלחה אלקטורלית משמעותית בקלפי כדי להבטיח את שלטונן באופן עצמאי.

הפיגוע הקשה אירע אמנם תחת ממשלתו של יצחק שמיר, אך שר הביטחון היה יצחק רבין ובקמפיין הבחירות של הליכוד הזהירו מפני המדיניות של המערך, שדגל במו״מ ישיר עם הפלסטינים לצד היפרדות מהם. מערכת הבחירות, שהייתה צמודה לכל אורכה, הסתיימה בסופו של דבר בניצחון הליכוד על חודו של מנדט אחד, ובעזרת גוש הימין שהעלה את כוחו בבחירות הללו, הצליח שמיר להרכיב את הממשלה.

"הפיגוע היה מאוד נוכח בבחירות", סיפר עוזי ברעם, שהיה מזכ"ל המערך באותה תקופה. "אני נוטה לחשוב שהוא השפיע, אבל אני לא אומר בפה מלא ששמיר ניצח בבחירות 1988 בגלל הפיגוע. זה הסבר ששירת את מערכת ההסברה של פרס, אני לא רוצה לומר שההערה שזה הכריע את הבחירות לא הייתה נכונה, אבל היא הייתה אופיינית מאוד להלך הרוח של הסבר תוצאות אחרי בחירות".