כץ על תקיפת צה"ל ברצועה: "הפעולה הנרחבת ביותר מאז צוק איתן"

מ"מ שר החוץ אמר בריאיון לחדשות 13: "בנט מציע להפציץ מהאוויר ולא להיכנס – אין דבר כזה" • שקד: "אנחנו לא מנסים לכבוש את הרצועה • גבאי: "צריך לפעול הומניטרית בעזה"

  • פורסם ב:
  • 25/03/2019 21:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2019 00:50
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שר התחבורה וממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ, אמר אמש (שני) כי ישראל ניצבת לקראת מערכה משמעותית ברצועת עזה. "השר בנט מציע להפציץ מהאוויר ולא להיכנס רגלית – אין דבר כזה". את הדברים אמר בריאיון לחדשות 13. "הפעולה הזאת היא הכי משמעותית מאז צוק איתן, והיא רק התחילה. היא תפגע במטרות משמעותיות של החמאס. במסגרת הפעולה, ככל שחמאס יגיב – כך המכה תהיה קשה יותר. אני מקווה שבאופוזיציה יתמכו בממשלה בפעילות הזאת – גם אם יהיו תגובות וגם אם נשלם מחירים".

לביקורת על מדיניות הממשלה המתמשכת שלא הצליחה לעצור בעשור האחרון את הירי מהרצועה לעבר ישראל, אמר כץ: "המדיניות של הליכוד לא כשלה. יש פעילות, יש הרתעה. עובדה שלא יורים על ישראל כל יום. ההרתעה עובדת, אבל היא צריכה להיות מוחלטת".

 
 
 
השר ישראל כץ
 

השר ישראל כץ ( החדשות 13)

 

יו"ר האופוזיציה, אבי גבאי, הדגיש הערב את הנציחות הטיפול במשבר ההומניטרי החריף המתרחש בעזה.  "פירסמנו לפני כמה שבועות תוכנית בעוטף עזה, שעיקרה הוא איזון בו ביד אחת יש להכות בחמאס כשיש טרור, אבל ביד השנייה חייבים לשחרר את הלחצים ברצועת עזה", אמר בריאיון לחדשות 13. המציאות הנוכחית שבה שני מיליון אזרחים עזתים, שרובם בכלל לא רוצים את החמאס, נמצאים במצב שאין להם ביוב, מים, חשמל או תעסוקה, גורמת לסיטואציה נפיצה שגורמת בסופו של דבר לדברים האלו לקרות. חמאס לא רוצה אזרחים חזקים בצד שלו. אנחנו צריכים לדאוג שהאוכלוסייה שם תקבל סיוע הומניטרי טוב יותר".

"פעם חששנו שאם נעביר כסף לפרויקטים הומניטריים הוא יעבור לחמאס, עכשיו אנחנו פשוט מעבירים אותו במזוודות", ביקר גבאי את מדיניות הממשלה. "אז זה כבר לא הנושא. צריך לבנות תחנות כוח. לא אנחנו צריכים לממן את הדברים האלו, אלא מדינות העולם. הייתי במפרץ הפרסי והם מוכנים לעשות את זה. מדינות העולם הערבי ואירופה מוכנות ויכולות להוציא את עזה מהמצב בו היא נמצאת".

 אבי גבאי בריאיון אצל אמנון לוי

אבי גבאי בריאיון אצל אמנון לוי ( החדשות 13)

 

שרת המשפטים וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני, איילת שקד, דיברה אתמול על חשיבות ההרתעה. "כך לא נראית ישראל חזקה אלא ישראל שחמאס לא פוחד ממנה", אמרה בריאיון לחדשות 13. "חמאס לא מורתע, עושה מה שבא לו. לפחות המדינה מתעוררת כשזה נופל במרכז, אבל מה עובר על תושבי הדרום כל הזמן הזה?"

"צה"ל זה אחד הצבאות הכי חזקים בעולם, חמאס הוא בסך הכל ארגון טרור, אבל כבר הרבה מאוד שנים לא ניצחנו. אין סיבה שלא ננצח", הוסיפה. "אין צורך להכניס חיילים לעזה כי אנחנו לא מנסים לכבוש את הרצועה, אין לנו מה לעשות שם. אבל כן צריך לגרום לחמאס להיות הרבה יותר חלש ומורתע. צה"ל הוא צבא חזק ויצירתי, יש הרבה דרכים לפגוע בחמאס ולהכאיב לו מאוד, לא צריך להיכנס לרצועה בשביל זה".

 השרה איילת שקד
 

השרה איילת שקד בריאיון לשש עם אמנון לוי ( החדשות 13)

 

צה"ל החל לתקוף אמש מטרות טרור של ארגון חמאס לאורך רצועת עזה. בין המבנים: משרדו של יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, מטה סודי של הארגון ומשרדי ביטחון הפנים. הנייה לא שהה במשרדו בעת התקיפה. משרד הבריאות בעזה עדכן כי ישנם שני פצועים בתקיפות. במקביל, אזעקת צבע אדום הופעלה במועצה האזורית אשכול בעקבות רקטה אחת שנחתה בשטח פתוח - אין נפגעים ולא נגרם נזק. 

בתוך כך, פיקוד העורף החמיר את ההנחיות לתושבי עוטף עזה - בהם איסור התקהלות של מעל 300 איש. ראשי רשויות בעוטף החליטו לפתוח מקלטים, אך גם ראשי ערים אחרים במדינה, בהן תל אביב, ראשון לציון, נתניה ובאר שבע, קיבלו החלטה דומה.

משרדו של הנייה, ממוקם בשכונת רימאל שבצפון רצועת עזה. המבנה שהותקף, משמש כמשרד לפגישות צבאיות רבות ונתקף בעבר במבצע "עמוד ענן". מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשמש צרכים צבאיים של ארגון הטרור חמאס שנתקף במקביל לתקיפות שמבצע צה"ל כעת ברצועת עזה. 

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 


 

משרדי ביטחון הפנים של חמאס, נמצאים אף הם בשכונת רימאל. המבנה בן חמש קומות שימש את הארגון לצרכיו הצבאיים. מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשרת את הזרוע הצבאית של חמאס. כמו כן, מטוסי קרב תקפו מבנה בן שלוש קומות הממוקם בצברא. הבניין שימש כמטה סודי של חמאס, המשמש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון, שאחראי על איסוף ומחקר מודיעין נגד ישראל.

לאחר הירי הבוקר לעבר השרון, שפגע בבית במושב במשמרת, צה"ל הודיע על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הוסיף כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים, בהם גם ההגנה האווירית. כמו כן, תוגברה מערכת כיפת ברזל במספר מקומות בארץ. "הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה". את הדברים אמר מנליס בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר.