גנץ: "כיבוש הרצועה היא אופציה שחייבת להיות על השולחן"

יו"ר כחול לבן התייחס להסלמה בדרום בעקבות הירי לשרון ותקף את נתניהו: "שלוש שנים וחצי של שקט אחרי צוק איתן בוזבזו לחלוטין". לדבריו, "רה"מ הרס את כל ההרתעה"

  • פורסם ב:
  • 25/03/2019 21:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2019 00:42
  • |
  • כתבים:
  • טלי מורנו

בחירות 2019: יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס אמש (שני) בריאיון לחדשות 13 להסלמה ברצועת עזה לאחר ירי הרקטה לעבר השרון ואמר: "כיבוש הרצועה היא אופציה שעומדת בידי ישראל תמיד, והיא בתחום היכולת של צה"ל. האם להפעיל את זה – אני חושב שכרגע לא, אבל זו אופציה שחייבת להיות על השולחן".

על השאלה כיצד היה פועל בעזה אם היה ראש ממשלה, ענה גנץ: "הייתי אומר מה לא עשיתי בסדר בתקופה האחרונה שהביא אותי לזה. הייתי אומר ביושר ששלוש שנים וחצי של שקט אחרי צוק איתן בוזבזו לחלוטין, שהרעש שהקבינט שלי מוציא החוצה הוא לא רציני ולא נכון. מורה לצה"ל לפעול בעוצמה מול כל מטרה אפשרית ומחזיר את ההרתעה. בטח לא משלם פרוטקשן ולא עושה שום פעולה שתיקח אותנו בדיוק למקום שבו אנחנו נמצאים היום. אחרי שהשקט יחזור, צריך לראות איך ממצים אותו ברמת מדינה ועושים משהו אחר על מנת לדחות את המערכה".

 גנץ בריאיון לחדשות 13
 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ (החדשות 13)

 

גנץ התייחס להתקפות כלפיו על ניהול מבצע צוק איתן ואמר: "המבצע היה בהובלת ממשלת ישראל – נתניהו, יעלון ואני עמדנו בראש המערכה הזאת ביחד עם הקבינט, ועמדו אחד לאחד בכל היעדים המדיניים והצבאיים שישראל הציבה. חמאס לא קיבל בקשה אחת משלו בסופה של המערכה, וקיבלו שלוש שנים וחצי של שקט".

"אני קורא לזה עמידה במשימה, ניצחון במערכה, וחבל שראש הממשלה לא מיצה את ההישג שהבאנו לו", המשיך יו"ר כחול לבן, "במשך שלוש שנים וחצי הוא לא הצליח להשפיע על מה שקורה ברצועה. אז לא נאמר נואש, נתקוף חזק, נחזק את ההרתעה ונחזור למה שהמדינה אמורה לעשות, ולא רק צבא אמור לעשות".

יו"ר כחול לבן התייחס להקלטות שפורסמו אמש בחדשות 13, במהלך התבטא באופן חריג נגד רה"מ ואמר כי "אם הייתה לנתניהו דרך שיהרגו אותי – הוא היה עושה את זה". "השיחה הייתה בפורום סגור, חברי ולא מקצועי בהקשר להסתה המאוד חמורה שאנחנו חיים בה". "בנאום השקת הבחירות דיברתי על אתיקה שאיתה צריך להתנהג. לצערי, מערכת הבחירות ברחה למקום הרבה יותר נמוך והרבה יותר נכון. אבל יש רגעים, גם בתקופת מערכת בחירות, שצריך לעצור ולהתנתק. אנחנו לא נתקע מקלות בגלגלי ראש הממשלה או הקבינט או הצבא, אנחנו ניתן להם לפעול ולא ניקח את זה למקומות אחרים".

 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 

בהקלטה שפורסמה נשמע גנץ אומר כי נתניהו הפעיל את הרוסים כדי שיפרצו למכשירו הסלולרי. "אני לא פרנואיד", אמר הערב גנץ, "דיברתי על אופציות שקיימות על השולחן ועל אפשרות למהלכים נוספים. לו הייתי פרנואיד או חושש, הייתי נשאר בחוץ ולא הייתי מעמיד את עצמי לראשות מדינת ישראל".

לבסוף, יו"ר כחול לבן הגיב להחלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן, כשבועיים לפני הבחירות בישראל. "כפוליטיקאי, זה קצת מעצבן. אבל אנחנו מאמינים שישראל לפני הכול ורמת הגולן בשביל ישראל היא לפנינו, בירה בירושלים ושגרירות שם זה לפנינו. יש דברים בתחום המדיני שלא תמיד צריך לגרור אותם למקום הפוליטי הקטן, שמשרתים את כולנו וטוב שכך".

מהליכוד נמסר בתגובה: "בני גנץ איבד את זה. ההופעה שלו מדברת בפני עצמה. גנץ מבוהל וחלש. כנראה שגנץ עדיין מאמין שראש הממשלה נתניהו שולח מרצחים להתנקש בו וששלח את הרוסים לפרוץ לטלפון שלו. אדם כזה פרנואיד שאומר שהחודש האחרון היה הקשה בחייו, לא יחזיק אפילו דקה בלחצים בהם עומד ראש ממשלת ישראל בכל יום".