ישראל מגיבה באופן רחב אך מדוד, הכדור בידיים של חמאס • פרשנות

צה"ל תקף מוסדות ממשלתיים ומשרדים סמליים של ארגון הטרור מתוך הבנה שהירי לעבר השרון לא היה בטעות. המטרה היא להעביר מסר הרתעתי לצד השני ולשנות את פניה של העיר עזה

  • פורסם ב:
  • 25/03/2019 20:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2019 00:44
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

תקיפת צה"ל אמש (שני) ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטה בשעות הבוקר המוקדמות לעבר השרון, שפגעה בבית במשמרת, נראית שונה מהסבבים הקודמים, לפחות מבחינת היקף הפעולה.

צה"ל תקף מוסדות ממשלתיים, משרדים סמליים של ביטחון הפנים והביטחון המסכל וביתו של אחד הפעילים של אחד מבכירי חמאס. זאת, מתוך הבנה שהירי לעבר השרון לא הייתה טעות כפי שטענו בארגון בפעמים הקודמות – הירי לעבר באר שבע שבוצע בעקבות ברק שפגע במשגר, הירי לעבר תל אביב שנטען שנעשה בטעות והירי הבוקר. הרקטה לכיוון השרון מהווה סימן לישראל שחמאס גם לא מפחד לירות לעבר המרכז.

 
 
 
 הפצצת בניין ממשלתי בעזה
 

הפצצת בניין ממשלתי בעזה ( החדשות 13)

 

ישראל מגיבה באופן רחב – אך מדוד. אין ניסיון להביא לנפגעים פלסטינים, אך יש ניסיון להגיב בצורה כזאת שתשאיר רושם. עם זאת, כזו שחמאס יכול להכיל כדי שהצדדים לא יגיעו לסבב הסלמה חדש.

ישראל נמצאת בתקופת בחירות, וראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם הצמרת הביטחונית, לא מאמין שאפשר להגיע להישג משמעותי במבצע רחב ברצועה. לכן, הניסיון הוא לשקם את ההרתעה באמצעות תקיפות רחבות, לשנות את פניה של עזה – כדי שמחר תושבי הרצועה יקומו ויראו עיר אחרת, שחסרים בה לא מעט מוסדות. כעת, הכדור בידי חמאס, ויש לראות האם הם יגיבו לתקיפות צה"ל.

 תקיפת מטה של ארגון הטרור בצברא
 

תקיפת מטה של ארגון הטרור בצברא (דובר צה"ל )

 

הרקטה שפגעה בבית במושב משמרת ועד תקיפת צה"ל ברצועה

כאמור, צה"ל החל לתקוף אתמול בערב מטרות טרור של חמאס לאורך הרצועה, בהם מבנה בן שלוש קומות המשמש כמטה סודי של הארגון ומשרד ביטחון הפנים. במקביל, אזעקת צבע אדום הופעלה במועצה האזורית אשכול בעקבות ירי פצמ"רים שנחתו בשטח פתוח - אין נפגעים ולא נגרם נזק. פיקוד העורף החמיר את ההנחיות לתושבי עוטף עזה - בהם איסור התקהלות של מעל 300 איש. ראשי רשויות בעוטף החליטו לפתוח מקלטים, אך גם ראשי ערים אחרים, בהן תל אביב, ראשון לציון ובאר שבע, קיבלו החלטה דומה.

מדובר צה"ל נמסר כי משרדי ביטחון הפנים של חמאס, שהופצצו, נמצאים בשכונת רימאל. המבנה בן חמש הקומות שימש את הארגון לצרכיו צבאיים. מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשרת את הזרוע הצבאית של חמאס. כמו כן, מטוסי קרב תקפו מבנה בן שלוש קומות הממוקם בצברא. הבניין שימש כמטה סודי של חמאס, המשמש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון, שאחראי על איסוף ומחקר מודיעין נגד ישראל. הבניין, לפי דובר צה"ל, הוא נכס שלטוני מרכזי של חמאס.

על פי דיווחים פלסטיניים, חיל האוויר הרס כליל מבנים ממשלתיים במערב עזה. עוד דווח על הפצצת בית של בכיר במשרד הפנים בשכונת סג'עיה במזרח הרצועה. כמו כן, נשמעו הדי פיצוצים חזקים ברחבי עזה. עוד דווח כי בוצעו מספר תקיפות במוצבים של פלגי ההתנגדות בצפון הרצועה, באזור סודאניה ובית חנון, באזור חאן יונס שבדרום עזה ובמוצב הכוח הימי של חמאס. בתוך כך, משרד הבריאות בעזה הודיע כי נכון לעכשיו, אין פצועים בסדרת התקיפות.

הפצצות בעזה
 

הפצצות בעזה (החדשות 13)

 

ההנחיות של פיקוד העורף תקפות לתושבי נתיבות, אופקים, אשקלון והמועצות האזוריות מרחבים, אשקלון ובני שמעון. על פי ההנחיות, יש לקיים לימודים במרחב מוגן בלבד, השירותים לקהל הרחב יינתנו במתכונת מצומצמת ואישור עבודה חקלאית יינתן בתיאום החטיבה המרחבית. כמו כן, טיולים ופעילות חוץ באזורים אסורה בהחלט. יציאה לפעילות חוץ בית ספרית מחוץ לאסור העוטף מחייבת לקבל אישור ספציפי של פיקוד הדרום. לגבי שאר האזורים בארץ, לא ניתנו הנחיות מיוחדות. עם זאת, עיריות ראשון לציון, תל אביב, הרצליה, כפר סבא, רעננה, נתניה והוד השרון הודיעו על פתיחת מקלטים ציבוריים.

בתוך כך, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר כי "הסוגיה הפלסטינית עומדת כעת בפני התקפה כוללת בכלל המישורים והחזיתות בירושלים, בגדה המערבית, בעזה ובבתי הכלא הישראליים. על הפלסטינים לעמוד בפני ההתקפה הכוללת הזאת בשורה אחת מאוחדת ובתיאום מלא עם העמים הערביים. באשר לישראל, אנו מזהירים אותה כי ההתנגדות מסוגלת להגיב כלפי כל חצייה של הקווים האדומים, והעם הפלסטיני לעולם לא ייכנע בפניה".

כאמור, לאחר הירי אתמול בבוקר לעבר השרון, שפגע בבית במושב במשמרת, צה"ל הודיע על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הוסיף כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים, בהם גם ההגנה האווירית. כמו כן, תוגברה מערכת כיפת ברזל במספר מקומות בארץ. "הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה". את הדברים אמר מנליס בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנמצא בוושינגטון, קיים הערכת מצב טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. ברכבת ישראל החליטו בעקבות התקיפה הצפויה להפסיק את תנועת הרכבת בין אשקלון לשדרות. מהרכבת נמסר כי בשלב זה כל הרכבות בקו רעננה-באר שבע תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. התחנות באופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה - עד להודעה חדשה. 

 בור של הבית במשמרת שבשרון
 

בור של הבית במשמרת שבשרון (רויטרס )

 

מוקדם יותר אמר גורם מקורב לחמאס כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים. במקביל, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל. 
 

בתוך כך, שוחררו מבית החולים שלושה מבני משפחת וולף, שנפגעו מהרקטה שפגעה בביתם במושב משמרת. בעוד שהסבתא, שנפצעה באורח בינוני, נשארה לאשפוז בבית החולים בילינסון, הסבא, בת השלוש ואביה שחררו. האם ובת החצי השנה נשארו להשגחה ואילו שכנתם, בת ה-12, עברה למחלקה אורתופדית והיא צפויה לעבור ניתוח.