דיווח: בעקבות בקשת ישראל – גרמניה פתחה בחקירת פרשת הצוללות

בעיתון ההנדלסבלאט דווח כי התובע בעיר בוכום שבמערב המדינה יבחן אם היה מעורב שוחד בעסקת מכירת כלי השיט. משרד התובע וחברת טיסנקרופ סירבו להגיב לידיעה

התביעה בגרמניה פתחה בחקירת פרשת הצוללות, בעקבות בקשת ישראל לסיוע בחקירת העסקה – כך דיווח אמש (שני) עיתון העסקים "הנדלסבלאט". על פי הדיווח, החקירה מתקיימת בתביעה בעיר בוכום שבמערב המדינה – המתמחה בפשעים כלכליים ושחיתות. גורם ישראלי בכיר אישר כי הוגשה בקשה לסיוע משפטי - אך היה זה לפני זמן רב, והתביעה הישראלית לא זכתה לתשובה מגרמניה. משרד התובע וחברת טיסנקרופ סירבו להגיב לידיעה. 

בית משפט השלום בראשון לציון האריך אתמול בחמישה ימים את מעצרו של מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות. צוות ההגנה של גנור הגיש לבית המשפט מסמך המעיד על מצבו הרפואי, ופרקליטו בועז בן צור אמר בדיון: "במשך שבעה ימים לא הוצגה לחשוד שום ראייה לשיבוש הליכי משפט". לכך השיבה נציגת המשטרה: "בפני החשוד הוטחו שורה של ראיות המצביעות על שיבוש, מטבע הדברים חלקן טרם הוטחו משיקולי חקירה". החל ממוצאי שבת גנור שומר על זכות השתיקה.

 
 
 
 מיקי גנור בדיון הארכת מעצרו
 

מיקי גנור בדיון הארכת מעצרו (חדשות 13 )

 

השופטת בדיון, עינת רון חיזקה את עמדת המשטרה ואמרה כי "הצגת חומר בפני החשוד והטחתו בפניו נעשית על פי התפתחות חקירה ושיקול דעת של גורמי חקירה בהמשך להתפתחות זו. אני מניחה כי כך ייעשה גם בנקודה זו". עוד הוסיפה השופטת כי "החשש לשיבוש הליכי חקירה קיבל תימוכין. לא רק שלא הופג החשש, אלא בוסס והורחב לתחומים נוספים לאחרונה".

ביום שישי, כזכור, בית המשפט העליון קיבל את ערעור הפרקליטות, וקבע כי מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות, יישאר במעצר עד יום ראשון וכי לא יוכל לצאת למעצר בית. ככל הנראה גנור ישתוק במהלך החקירה כמחאה על כך שהוא הגיע מיוזמתו למשטרה. יממה לפני כן, קיבלה השופטת נאוה בכור את ערעורו של גנור על הארכת מעצרו, והורתה לשחררו לחלופת מעצר, אולם הפרקליטות ערערה על ההחלטה והעליון, כאמור, הפך אותה.

בתוך כך, המשטרה בודקת האם גורם בעל עניין ניסה להשפיע על מיקי גנור באופן לא חוקי כדי שיחזור בו מעדותו במסגרת פרשת הצוללות. למשטרה יש אינדיקציה אמיתית לכך, וזה כיוון חקירה שעשוי להתפתח. זאת, במקביל לחקירה המרכזית שעוסקת בעניין שיבוש החקירה לכאורה של גנור.

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי (רויטרס)

 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, תקף ביום שבת את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי החלטו בעניין אישור מכירת הצוללות למצרים "מחייבת בדיקה". זאת בתגובה לריאיון של נתניהו בחדשות 12, בו טען כי לא עדכן את שר הביטחון ואת הרמטכ"ל בנושא בשל "סוד מדינה". אישור ראש הממשלה למכור צוללות למצרים פורסם לראשונה בחדשות 13. "ביבי. ביבי, מה קורה? את מקשיב לעצמך? אתה מקשיב למה שאתה אומר? לדבר על מכירת צוללות בהחלטה אישית של ראש ממשלה מבלי להיוועץ בשר הביטחון? מבלי להיוועץ ברמטכ"ל?", שאל גנץ את נתניהו בסרטון שפרסם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי לא עדכן את הרמטכ"ל ושר הביטחון בדבר החלטתו לאשר לגרמנים למכור צוללות למצרים, בשל "סוד מדינה" שקשור בעניין. נתניהו סירב לציין מהו אותו סוד: "גנץ ולפיד, ובמיוחד יעלון ואשכנזי, מנסים להכריח אותי לחשוף את סוד המדינה, הם מסכנים את ביטחון ישראל. אני לא יכול לחשוף את זה" – אמר נתניהו בריאיון לחדשות 12. לדברי ראש הממשלה, מצרים הייתה רוכשת בכל מקרה צוללות, מדרום קוריאה או ממדינות אחרות.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מכר את מניותיו בחברה שסיפקה שירותים לטיסנקרופ ב-29 בנובמבר 2010, בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים. מהליכוד נמסר בתגובה: "מבלי להיכנס לפרטים, הכול דווח כנדרש ואושר על ידי הרשויות המוסמכות. עוד ניסיון להסיח את הדעת מהבחירה בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ ובין ממשלת הליכוד בראשות נתניהו".