טראמפ חתם על הכרה בריבונות ישראל בגולן: "החלטה היסטורית"

בהצהרה המשותפת בבית הלבן אמר הנשיא האמריקני כי "ההכרה בגולן הייתה צריכה לקרות מזמן, תמיד נעמוד לצד ישראל". "נתניהו: הכרתך היא צדק כפול"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם הערב (שני) על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר הצהרה משותפת שמסרו. נתניהו: "ההחלטה להכיר בריבונותנו בגולן הינה היסטורית". 

מוקדם לחתימה, הנשיא טראמפ אמר בהצהרה כי "ארצות הברית מכירה בזכות המוחלטת של ישראל להגן על עצמה, והיום אני מקדם את זה. התקיפה הבוקר ממחישה את הצורך הזה". "כל הסכם שלום עתידי חייב לקחת בחשבון את צורכי הביטחון של ישראל. אנחנו לא רוצים לראות עוד התקפה כמו שקרתה הבוקר – צפונית לתל אביב". כמו כן, טראמפ התייחס לאיראן ואמר: "איראן אינה אותה מדינה שהייתי כשנכנסתי לתפקיד בגלל הסנקציות הקשות שהטלנו עליה".

לבסוף הוסיף כי "היחסים עם ישראלים מעולם לא היו קרובים יותר. ארצות הברית תמיד תעמוד לצד ישראל. אני וביבי הכרנו אחד את השני הרבה זמן, הוא אוהב את ישראל ואת ארה"ב".

 נתניהו וטראמפ בהצהרה בבית הלבן
 

נתניהו וטראמפ בהצהרה בבית הלבן ( החדשות 13)

 

ראש הממשלה נתניהו הודה לנשיא טראמפ ואמר: "הראית תמיכה באופן עקבי בישראל, בזכותנו להגנה עצמית. לאורך השנים ישראל התברכה בחברים רבים שישבו בחדר הסגלגל, אבל לא היה חבר טוב כמוך. הראית את זה פעם אחר פעם. הראית את זה פעם נוספת היום, עם ההכרה בשליטה ברמת הגולן. זה יום היסטורי. במשך שני עשורים סוריה ירתה על אזרחי ישראל ברמת הגולן. דור של ילדים ישראלים חי בפחד. ואז, ביומיים של גבורה, חיילי צה"ל האמיצים שחררו את הגולן". "נאלצנו לחכות חמישים שנה עד הרגע הזה – לתרגם את הניצחון הצבאי שלנו לניצחון דיפלומטי. הכרתך היא צדק כפול לישראל".

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, גינה בשם תנועתו את ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן: "ההכרזה של טראמפ פוגעת בזכויותיה של האומה האסלאמית ומוכיחה כי הממשל האמריקני הפך לאיום על השלום והביטחון הבינלאומי". כמו כן,ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי ההכרה של טראמפ היא "הפרה של החוק הבינלאומי" וטענו כי היא יכולה להוביל למתח במזרח התיכון". 

משרד החוץ הסורי הגיב גם הוא: "במעשה תוקפנות בולט על ריבונות אדמותיה של סוריה, הכיר הנשיא האמריקני בצירוף הגולן הסורי הכבוש לישות הכיבוש הציונית. ההחלטה מגלמת את הברית האורגנית בין ארה"ב לישראל בביצוע התוקפנות החמורה כלפי האומה הערבית והופכת את ארה"ב לאויב הראשי של הערבים. סוריה מודיעה כי היא מסרבת באופן נחרץ להחלטתו של הנשיא טראמפ ומבהירה בכל תוקף כי גם העולם כולו לא יוכל לשנות את האמת ההיסטורית הנצחית שהגולן היה וישאר אדמה ערבית סורית.

"שחרור הגולן בכל האמצעים האפשריים וחזרתו למולדת האם סוריה הוא זכות שלא ניתנת לערעור", נמסר ממשרד החוץ הסורי, "רצונם העז של הסורים ונחישותם להשיג את המטרה הזו הם האיתנים ביותר שהיו מעולם. לנשיא האמריקני אין זכות או כשירות משפטית לתת לגיטימיות לכיבוש ולגזול אדמות של אחרים בכוח. יום המפגש הלאומי על אדמת הגולן המשוחרר מטומאתו של הכיבוש קרוב יותר ממה שסוברת היישות הגוזלת ואלו התומכים בה".

 טראמפ חותם הכרה בריבונות ישראל בגולן"
 

טראמפ חותם הכרה בריבונות ישראל בגולן" ( החדשות 13)

 

כאמור, ראש הממשלה המריא הלילה לוושינגטון. טרם המראתו אמר כי "אני יוצא הלילה לוושינגטון כדי להיפגש עם הנשיא טראמפ. אני אודה לו על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן. אני אשוחח איתו על המשך המאבק המשותף שלנו בתוקפנות של איראן. הצעדים שלנו רק יתגברו".

ביום חמישי הכריז טראמפ בטוויטר כי הוא תומך בהכרה אמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "אחרי 52 שנה, הגיע הזמן להכיר האופן מלא בריבונותה של ישראל על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית לישראל וליציבות באזור". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, תמך בהכרזתו של הנשיא טראמפ וכתב: "אמריקה ניצבת לצד ישראל". 

טראמפ הבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו, להחלטה שהתקבלה אין קשר למערכת הבחירות המתנהלת כעת בישראל, או לראש הממשלה נתניהו. את הדברים אמר טראמפ בריאיון ל"פוקס ביזנס". לדבריו, "אני מניח שגם יריביו של נתניהו תומכים במהלך זה". "חשבתי על הצעד הזה זה זמן רב", סיפר טראמפ בריאיון, "זו הכרעה קשה עבור כל נשיא - אף אחד לא עשה זאת לפני. בדומה להעברת השגרירות לירושלים - כאשר נבחרתי, קיבלתי הרבה פניות ממנהיגים בעולם שהפצירו בי שלא להעביר את השגרירות לירושלים, אך עשיתי זאת, וזה בסדר גמור. כך גם לגבי המצב בגולן. נשיאים רבים דיברו על כך לפני - אני היחיד שעושה זאת".

בעקבות ההצהרה של טראמפ, גורמים רבים הביעו התנגדות. ביום שבת הפגינו מאות בני העדה הדרוזית במועצה המקומית מג'דל שמס, במחאה על תמיכתו של טראמפ. המפגינים, שהגיעו מהכפרים מסעדה ובוקעתא, קראו "הגולן שייך לסוריה - ופלשתין של הערבים". גם בצד הסורי לא נשארו אדישים להודעתו של טראמפ, והפגנות נערכו במעבר קוניטרה ובגבעת הצעקות.
 

עלי אכבר וילאתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הגיב ביום ראשון להצהרתו של הנשיא טראמפ ואמר כי "ההצהרה, שחורגת מההסכמים הדיפלומטיים, הולכת לסבך את המצב במזרח התיכון אפילו יותר מכפי שהוא מסובך כיום. מדובר במהלך שמטרתו לתמוך באופן ישיר בנתניהו לקראת הבחירות הקרובות בישראל".

כמו כן, האיחוד האירופי דחה את הצהרת טראמפ והבהיר כי הוא אינו מכיר בכך. דובר האיחוד מסר כי "האיחוד האירופי, בהתאם לחוק הבין-לאומי, אינו מכיר בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו ב-1967, לרבות רמת הגולן, ואינו רואה בהם שטח ישראל". דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, חיזק את דבריו ואמר כי "הדעה של האיחוד האירופי בנוגע לריבונות על רמת הגולן לא השתנתה, למרות ההצהרה של הנשיא טראמפ".