משרדו של הנייה הושמד: צה"ל תוקף מטרות חמאס בעזה

חיל האוויר תוקף ברצועה, ובין היתר פגע במתחם סודי. במקביל, אזעקה הופעלה בעוטף בעקבות שיגור מהרצועה - אין נפגעים. ראשי רשויות החליטו לפתוח מקלטים, בהן ת"א וב"ש

הירי לעבר השרון: צה"ל החל לתקוף אמש (שני) מטרות טרור של ארגון חמאס לאורך רצועת עזה. בין המבנים: משרדו של יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, מטה סודי של הארגון ומשרדי ביטחון הפנים. הנייה לא שהה במשרדו בעת התקיפה. משרד הבריאות בעזה עדכן כי ישנם שבעה פצועים בתקיפות. במקביל, אזעקת צבע אדום הופעלה במועצה האזורית אשכול בעקבות רקטה אחת שנחתה בשטח פתוח - אין נפגעים ולא נגרם נזק. 

בתוך כך, פיקוד העורף החמיר את ההנחיות לתושבי עוטף עזה - בהם איסור התקהלות של מעל 300 איש. ראשי רשויות בעוטף החליטו לפתוח מקלטים, אך גם ראשי ערים אחרים במדינה, בהן תל אביב, ראשון לציון, נתניה ובאר שבע, קיבלו החלטה דומה.

דובר צה"ל מסר כי מטוסי ומסוקי קרב תקפו בשעות האחרונות מספר מתחמים של חמאס בשאטי, בית חנון, סג'עייה ובמקומות נוספים ברחבי הרצועה. חיל האוויר תקף מתחמים צבאיים, פירי מנהרות המשמשות להעברת אמצעי לחימה, עמדות צבאיות ועמדות שיגור רקטות. כמו כן, צה"ל תקף עשרות יעדי טרור, בהם בניין מטה של חמאס, המשרד לביטחון פנים של הארגון ולשכתו של איסמעיל הנייה. 

המשרד של הנייה, משרד ביטחון הפנים והמתחם הסודי: יעדי חמאס שהותקפו ע"י צה"ל

משרדו של הנייה, ממוקם בשכונת רימאל שבצפון רצועת עזה. המבנה שהותקף, משמש כמשרד לפגישות צבאיות רבות ונתקף בעבר במבצע "עמוד ענן". מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשמש צרכים צבאיים של ארגון הטרור חמאס שנתקף במקביל לתקיפות שמבצע צה"ל כעת ברצועת עזה. 
 

משרדי ביטחון הפנים של חמאס, נמצאים אף הם בשכונת רימאל. המבנה בן חמש קומות שימש את הארגון לצרכיו הצבאיים. מדובר בנכס שלטוני מרכזי שמשרת את הזרוע הצבאית של חמאס. כמו כן, מטוסי קרב תקפו מבנה בן שלוש קומות הממוקם בצברא. הבניין שימש כמטה סודי של חמאס, המשמש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון, שאחראי על איסוף ומחקר מודיעין נגד ישראל.

בווידאו: תקיפת משרדו של הנייה

בווידאו: תקיפת מטה חמאס בצברא (צילום: דובר צה"ל)

על פי דיווחים פלסטיניים, חיל האוויר הרס כליל מבנים ממשלתיים במערב עזה. עוד דווח על הפצצת בית של בכיר במשרד הפנים בשכונת סג'עיה במזרח הרצועה. כמו כן, נשמעו הדי פיצוצים חזקים ברחבי עזה. בתחילה דווח גם כי בוצעו מספר תקיפות במוצבים של פלגי ההתנגדות בצפון הרצועה, באזור סודאניה ובית חנון, באזור חאן יונס שבדרום עזה ובמוצב הכוח הימי של חמאס.

בווידאו: מטוסי קרב של צה"ל הפציצו מטה סודי של חמאס בן שלוש קומות

הרחבת ההנחיות של פיקוד העורף מתייחסות לתושבי נתיבות, אופקים, אשקלון והמועצות האזוריות מרחבים, אשקלון ובני שמעון. על פי ההנחיות, יש לקיים לימודים במרחב מוגן בלבד, השירותים לקהל הרחב יינתנו במתכונת מצומצמת ואישור עבודה חקלאית יינתן בתיאום החטיבה המרחבית. כמו כן, טיולים ופעילות חוץ באזורים אסורה בהחלט. יציאה לפעילות חוץ בית ספרית מחוץ לאסור העוטף מחייבת לקבל אישור ספציפי של פיקוד הדרום. לגבי שאר האזורים בארץ, לא ניתנו הנחיות מיוחדות. עם זאת, עיריות ראשון לציון, תל אביב, הרצליה, כפר סבא, רעננה, נתניה והוד השרון הודיעו על פתיחת מקלטים ציבוריים.

 הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום
 

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום (דובר צה"ל)

 

בתוך כך, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר כי "הסוגיה הפלסטינית עומדת כעת בפני התקפה כוללת בכלל המישורים והחזיתות בירושלים, בגדה המערבית, בעזה ובבתי הכלא הישראליים. על הפלסטינים לעמוד בפני ההתקפה הכוללת הזאת בשורה אחת מאוחדת ובתיאום מלא עם העמים הערביים. באשר לישראל, אנו מזהירים אותה כי ההתנגדות מסוגלת להגיב כלפי כל חצייה של הקווים האדומים, והעם הפלסטיני לעולם לא ייכנע בפניה".

 הפצצת הבניין בעזה
 

הפצצת הבניין בעזה ( החדשות 13)

 

כאמור, לאחר הירי אתמול בבוקר לעבר השרון, שפגע בבית במושב במשמרת, צה"ל הודיע על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הוסיף כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים, בהם גם ההגנה האווירית. כמו כן, תוגברה מערכת כיפת ברזל במספר מקומות בארץ. "הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה". את הדברים אמר מנליס בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר.

הפצצות בעזה
 

הפצצות בעזה ( החדשות 13)

 

במועצה האזורית שדות נגב הוזהרו התושבים כי "בזמן הקרוב ישמעו פיצוצים כחלר מפעילות התקפית של צה"ל". ביישובים שונים בעוטף החלו מוקדם יותר היום להיערך לתקיפה אפשרית, והודיעו על סיום יום הלימודים מוקדם מהרגיל. בתיכון שער הנגב, הממוקם בפאתי שדרות, התלמידים נשלחו לבתיהם. גם בעיר אשקלון הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים ולדחות את האירועים שתוכננו להתקיים, בהם משחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון. נוסף על כך, ראש העירייה ,תומר גלאם, הנחה לפתוח את כל המקלטים הציבוריים ברחבי העיר, ובעקבותיו פעלו ראשי רשויות נוספים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמצא בוושינגטון, קיים הערכת מצב טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. ברכבת ישראל החליטו בעקבות התקיפה הצפויה להפסיק את תנועת הרכבת בין אשקלון לשדרות. מהרכבת נמסר כי בשלב זה כל הרכבות בקו רעננה-באר שבע תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. התחנות באופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה - עד להודעה חדשה. 

 פיצוץ בניין בעזה
 

פיצוץ בניין בעזה ( החדשות 13)

 

על פי דיווח פלסטיני, הארגונים בעזה איימו כי כל תקיפה ישראלית תיענה מיד בהפצצה, והם יגיבו בעוצמה על כל פגיעה בבניינים או באזרחים ורכושם: "כל המטרות הישראליות יהיו בטווח הירי של ההתנגדות". דובר חמאס, פוזי ברהום, החריף את הטון, ואמר: "כל צעד טיפשי מצד ישראל נגד עזה יגרור תגובה בלתי צפויה שתראה לישראל כי היא עומדת בפני התנגדות איתנה". מנגד, דיווחו הפלסטינים כי בניגוד ללילות האחרונים, הלילה לא יתקיימו עימותים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, הגיב לדברים כי "לצערי, תושבי עזה משלמים את המחיר של הטרור עליו אחראי חמאס. חמאס אחראי להסלמה שהוא גרם לה". 

הפלגים הפלסטינים מסרו למצרים כי "לא יוכלו להבליג ולא להגיב בכלל על תקיפה צבאית ישראלית מקיפה ורחבה ברצועה". עוד דיווחו הפלסטינים כי המשלחת הביטחונית המצרית יצאה בדרכה לעזה לאחר שסיימה את הדיונים עם ישראל. על פי רשת סקיי ניוז בערבית, המשלחת המצרית מקיימת שיחות טלפון עם הפלגים הפלסטינים בניסיון להבין מי ירה את הרקטה לשרון ומדוע שוגרה בעיתוי הנוכחי. במקביל, צה"ל הכריז על אזורים רבים בעוטף כשטח צבאי סגור. בין השאר נסגרו חוף זיקים והאזורים הסמוכים לגדר בנחל עוז ונתיב העשרה. 

 בור של הבית במשמרת שבשרון
 

בור של הבית במשמרת שבשרון (רויטרס )

 

גורם מקורב לחמאס אמר מוקדם יותר כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים. במקביל, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל. 
 

בתוך כך, שוחררו מבית החולים שלושה מבני משפחת וולף, שנפגעו מהרקטה שפגעה בביתם במושב משמרת. בעוד שהסבתא, שנפצעה באורח בינוני, נשארה לאשפוז בבית החולים בילינסון, הסבא, בת השלוש ואביה שחררו. האם ובת החצי השנה נשארו להשגחה ואילו שכנתם, בת ה-12, עברה למחלקה אורתופדית והיא צפויה לעבור ניתוח. 

 דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת
 

דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת ( החדשות 13)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה כעת בוושינגטון לרגל כנס איפא"ק, החליט לבטל את נאומו המתוכנן ולשוב לישראל לאחר פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ. הוא אמר כי "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". בהיעדרו של ראש הממשלה, ימלאו את מקומו בישיבת הממשלה השר יריב לוין ובכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני השר יואב גלנט.