חידת גנץ: מה אנחנו יודעים על עברו של המועמד לראשות הממשלה?

הביקורת על תפקודו בנסיגה מלבנון, ההזזה מתפקיד מפקד אוגדת איו"ש, והקרבות בצמרת הבטחונית אחרי צוק איתן - תחקיר "המקור" על גנץ, וריאיון שבו הוא עונה על כל השאלות

בעוד כשבוע, אם הסקרים יתממשו, המפלגה בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ עשויה לצבור את מספר המנדטים הגבוה ביותר. מלבד מידע יבש על עברו הצבאי, לציבור הרחב לא ידוע הרבה על אודותיו של יו"ר כחול לבן. כעת, תחקיר המקור חושף פרטים חדשים על עברו של מי שעשוי להיות ראש הממשלה הבא של ישראל.

בתחילת האינתיפאדה השנייה שימש גנץ מפקד אוגדת יהודה ושומרון - החזית הרותחת ביותר באותה התקופה. באופן מפתיע ובתזמון מעניין קודם גנץ על ידי הרמטכ"ל דאז שאול מופז לאלוף ולמפקד גיס. סביב המינוי המפתיע יש ויכוח גדול - האם הייתה זו הוראה ישירה מצדו של ראש הממשלה באותה תקופה, אריאל שרון, או האם מופז יזם זאת בעצמו. 

אריאל שרון נכנס לתפקיד ראש הממשלה באמצע תקופת האינתיפאדה ובין השניים היו יחסים לא שגרתיים. אחד מהאירועים יוצאי הדופן היה כשגנץ, באותם ימים מפקד אוגדת יו"ש כאמור, החליט שלא לבצע את הוראתו של שרון. "שרון פנה לאלוף הפיקוד ולמפקד האוגדה ולמח"ט, שהייתי אני, ואמר – קחו את כל ה-D9 של הצבא ותיישרו את כל המבתרים ביהודה ושומרון", שיחזר תא"ל במילואים, אילן פז, לשעבר מח"ט בנימין. "היה ברור לכולנו שזה לא בר ביצוע. אך במקום להתלהם, גנץ שהיה מפקד האוגדה אמר לחבר'ה, תרגיעו, הכול בסדר ובזה נגמר העניין".

"יש דברים שאפשר להגיד אותם למצלמה ויש דברים שאפשר לעשות אותם", אמר גנץ בריאיון ל"המקור". "מה לעשות שבאמת אי אפשר ליישר מבתרים ומה לעשות שצריך לעשות את זה בצורה נבונה. הנהון של נימוס משאירים לכתבים בטלוויזיה כי אי אפשר ביהודה ושומרון לפתוח כל פרדס, כל דבר – זה פשוט לא ריאלי. זה אחלה לטלוויזיה אבל זה פשוט לא אמיתי". בנוגע לקידומו בתפקיד לכאורה על ידי שרון אמר: "אני לא מכיר את הסיפור הזה ואני חושב שתבדוק אותו במקומות אחרים".

 בני גנץ בריאיון לתוכנית המקור
 

בני גנץ בריאיון לתוכנית המקור (החדשות 13)

 

עוד עלה מתחקיר המקור כי בשיחות סגורות, גנץ טען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הדליף מצגת סודית במהלך מבצע צוק איתן. המצגת, שתיארה מה יקרה לאחר כיבוש רצועת עזה, הוצגה לחברי הקבינט המדיני-ביטחוני בקיץ 2014, והודלפה לתקשורת. בשיחות הסגורות גנץ העלה את האפשרות שבגלל שנתניהו עומד מאחורי ההדלפה, הוא מעולם לא ביקש מהשב"כ לחקור מי עשה זאת.

בכתבה אמר גנץ: "אני לא יודע מי זה המדליף. יש לקבינט אחראי, קוראים לו ראש הממשלה והוא יכול לבצע איזו חקירה שהוא רוצה. אני מוכן על כל נושא כזה לבוא לפוליגרף, לאיזו חקירה שרוצים. יש לי הבטחה לומר לך – לא אני הדלפתי את המצגת".

תגובות

תגובת הליכוד על הטענה כי נתניהו הוא זה שהדליף מצגת סודית מהקבינט: "זו לא הפעם הראשונה שבני גנץ משקר. הרי אודי סגל עצמו אמר: 'זה לא התקבל לא מראש הממשלה ולא מלשכתו'"


תגובת אבי דיכטר על אחריות השב"כ לאירועים בשער פאטמה בזמן הנסיגה מלבנון: "זיכרונו של גנץ בוגד בו. גנץ העריך שיתפנו מלבנון לכל היותר 600 חיילים מצד"ל. בפועל נסו משם 6,000. השב"כ נדרש לוודא שלא יסתננו גורמים עוינים בין אלפי האנשים שהגיעו".