נערכים לתקיפה: הרכבת לשדרות בוטלה, כיפת ברזל נפרסה

תושבי הדרום תודרכו כי "בקרוב ישמעו פיצוצים כחלק מתקיפת צה"ל". שתי חטיבות הוקפצו לדרום וראשי רשויות החליטו לפתוח מקלטים, זאת למרות שפיקוד העורף לא החמיר הנחיותיו

הירי לעבר השרון: בצמרת הביטחונית מתכוננים לקראת תקיפה אפשרית בעזה, לאחר ירי רקטה שפגעה ישירות בבית במושב משמרת לפנות בוקר (שני). במסגרת ההיערכות, צה"ל תגבר את מערכת כיפת ברזל במספר מקומות בארץ. במועצה האזורית שדות נגב הוזהרו התושבים כי "בזמן הקרוב ישמעו פיצוצים כחלק בפעילות התקפית של צה"ל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנמצא בוושינגטון, קיים הערכת מצב טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. ברכבת ישראל החליטו בעקבות התקיפה הצפויה להפסיק את תנועת הרכבת בין אשקלון לשדרות. מהרכבת נמסר כי בשלב זה כל הרכבות בקו רעננה-באר שבע תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת אשקלון. התחנות באופקים, נתיבות ושדרות תיסגרנה - עד להודעה חדשה. 

 חיילים בעוטף עזה
 

חיילים בעוטף עזה (חדשות 13 )

 

בתוך כך, על פי דיווח פלסטיני, הארגונים בעזה מאיימים כי כל תקיפה ישראלית תיענה מיד בהפצצה, והם יגיבו בעוצמה על כל פגיעה בבניינים או באזרחים ורכושם: "כל המטרות הישראליות יהיו בטווח הירי של ההתנגדות". דובר חמאס, פוזי ברהום, החריף את הטון, ואמר: "כל צעד טיפשי מצד ישראל נגד עזה יגרור תגובה בלתי צפויה שתראה לישראל כי היא עומדת בפני התנגדות איתנה". מנגד, דיווחו הפלסטינים כי בניגוד ללילות האחרונים, הלילה לא יתקיימו עימותים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, הגיב לדברים כי "לצערי, תושבי עזה משלמים את המחיר של הטרור עליו אחראי חמאס. חמאס אחראי להסלמה שהוא גרם לה". 

כאמור, בתיכון שער הנגב הממוקם בפאתי שדרות הוחלט לסיים את יום הלימודים מוקדם - והתלמידים נשלחו לבתיהם. זוהר סוכמן מנתיב העשרה, הלומדת בבית הספר סיפרה: "המורים נכנסו לכיתות והודיעו שצריך להתפנות כי מתחילים לסגור כבישים וצריך להתפנות לפני ההסלמה". גם בעיר אשקלון הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים ולדחות את האירועים שתוכננו להתקיים, בהם משחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון. נוסף על כך, ראש העירייה ,תומר גלאם, הנחה לפתוח את כל המקלטים הציבוריים ברחבי העיר, ובעקבותיו פעלו ראשי רשויות נוספים.

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הודיע מוקדם יותר על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. בנוסף עדכן מנליס כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים - בהם גם ההגנה האווירית. "הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה". את הדברים אמר בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר.

הפלגים הפלסטינים מסרו למצרים כי "לא יוכלו להבליג ולא להגיב בכלל על תקיפה צבאית ישראלית מקיפה ורחבה ברצועה". עוד דיווחו הפלסטינים כי המשלחת הביטחונית המצרית יצאה בדרכה לעזה לאחר שסיימה את הדיונים עם ישראל. על פי רשת סקיי ניוז בערבית, המשלחת המצרית מקיימת שיחות טלפון עם הפלגים הפלסטינים בניסיון להבין מי ירה את הרקטה לשרון ומדוע שוגרה בעיתוי הנוכחי. במקביל, צה"ל הכריז על אזורים רבים בעוטף כשטח צבאי סגור. בין השאר נסגרו חוף זיקים והאזורים הסמוכים לגדר בנחל עוז ונתיב העשרה. 

 בור של הבית במשמרת שבשרון
 

בור של הבית במשמרת שבשרון (רויטרס )

 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב הגיב לירי הרקטה על השרון. "הירי מעזה לעבר ישראל, שפגע בבית צפונית לתל אביב, ופצע שבעה בני אדם, אינו מקובל", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "מדובר בתקרית חמורה. האו"ם עובד לצד מצרים למנוע הסלמה, אך המצב בשני הצדדים עדיין מתוח מאוד".

בתוך כך, שוחררו מבית החולים שלושה מבני משפחת וולף, שנפגעו מהרקטה שפגעה בביתם במושב משמרת. בעוד שהסבתא, שנפצעה באורח בינוני, נשארה לאשפוז בבית החולים בילינסון, הסבא, בת השלוש ואביה שחררו. האם ובת החצי השנה נשארו להשגחה ואילו שכנתם, בת ה-12, עברה למחלקה אורתופדית והיא צפויה לעבור ניתוח. 

מוקדם יותר אמר גורם מקורב לחמאס כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים. 

המזכיר הכללי של ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נאחלה, אמר כי: "אנו מזהירים את ישראל מפני ביצוע תקיפה כלשהי כנגד רצועת עזה. על הנהגת ישראל לדעת כי נגיב בעוצמה על תוקפנות". זאת לאחר שמוקדם יותר, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה כעת בוושינגטון לרגל כנס איפא"ק, החליט לבטל את נאומו המתוכנןולשוב לישראל לאחר פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ. הוא אמר כי "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". בהיעדרו של ראש הממשלה, ימלאו את מקומו בישיבת הממשלה השר יריב לוין ובכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני השר יואב גלנט.

 דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת
 

דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת ( החדשות 13)

 

בתוך כך, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל. 
 

הרקטה ששוגרה הבוקר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם אחת באורח בינוני ושישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה.