רוסיה על פרסום דוח מולר: "מעולם לא התערבנו בבחירות חיצוניות"

מהקרמלין נמסר כי לא הגיעו לידיהם תוצאות חקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב, ולכן אינם יכולים להתייחס למסקנותיו. "מוכנים לחזק את היחסים בין המדינות"

בתום חקירת משרד המשפטים האמריקני לגבי מעורבות הרוסים בבחירות בארצות הברית, ביקשה היום (שני) רוסיה להבהיר כי "מעולם לא התערבה בענייני פנים של מדינות אחרות או בבחירות של אף מדינה", עם זאת, טוענים ברוסיה, הם לא קראו הדוח האמריקני בנוגע לחקירה ולכן אינם יכולים להגיב למסקנותיו. כמו כן, מסר הקרמלין כי רוסיה מוכנה לחזק את היחסים עם ארצות הברית וכרגע הכדור נמצא בידי האמריקנים.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר: "אנו מקווים שארה"ב תכיר רשמית שלא הייתה שום קנוניה בין קמפיין טראמפ לרוסיה. הצענו שוב ושוב לארה"ב למסד קבוצת עבודה משותפת בנוגע לביטחון סייבר".

במהלך החקירה שנמשכה קרוב לשנתיים, הגיש מולר כתבי אישום נגד 37 בני אדם, הגיע לשבע עסקות טיעון ולהרשעה אחת. בין הנאשמים היו מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, היועץ לשעבר לביטחון לאומי ויועצים נוספים. כתבי אישום הוגשו גם נגד מספר אזרחים רוסים בגין מעורבות בפרשה, אך מולר לא הצליח להביא הוכחות חד משמעיות לכך שהנשיא טראמפ ידע על המעשים.

טראמפ, מולר
 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ והחוקר המיוחד רוברט מולר (החדשות 13)

 

אמש הועבר תקציר דוח חקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016 ממשרד המשפטים לקונגרס האמריקני. מהתקציר עולה כי לא נמצאו הוכחות חד משמעיות לכך שהנשיא טראמפ ידע על המעורבות הרוסית בבחירות 2016, וכן כי לא שיבש הליכי חקירה כאשר פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי.

יש לציין כי הדוח אינו חד משמעי, וגם לא מזכה את טראמפ, וכן כי תקציר הדוח נכתב על ידי שר המשפטים וויליאם באר - שמונה לפני מספר חודשים, לאחר שקודמו בתפקיד, ג'ף סשנס, סירב להתערב ולסגור את החקירה. למרות זאת מהבית הלבן נמסר: "ממצאי הדוח מזכים באופן מוחלט את הנשיא". גם טראמפ עצמו העביר מסר דומה בעמוד הטוויטר שלו, וכתב: "לא הייתה מעורבות רוסית בקמפיין בחירות 2016 ולא שיבשתי הליכי חקירה, הדוח מוכיח זאת לחלוטין".

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר כי "האמריקנים צריכים לקבל בברכה את זיכויו של טראמפ בדוח של התובע המיוחד רוברט מולר". בהצהרתו הוסיף פנס כי מולר "אישר את מה שהנשיא אמר לכל אורך הדרך - לא הייתה קנוניה בין רוסיה לקמפיין הבחירות". פנס חתם את דבריו במילים "זהו יום נהדר לאמריקה".

חבר הקונגרס וראש ועדת המשפט, ג'רי נדלר, אמר אמש עם פרסום הדוח: "העובדה כי דוח החוקר המיוחד, רוברט מולר, לא מזכה את הנשיא מעוררת דאגה רבה. נזמן את שר המשפטים באר להעיד מול הוועדה בעתיד בקרוב".