"הפלסטינים למצרים: לא נוכל להבליג על תקיפה ישראלית בעזה"

לפי גורמים ברצועה, הפלגים הפלסטינים הודיעו למשלחת המצרית ש"לא יוכלו להתעלם מתקיפה עזה ורחבה של צה"ל". אזורים רבים בעוטף, בהם חוף זיקים, הוכרזו שטח צבאי סגור

הירי לעבר השרון: מקורות ברצועת עזה אמרו הבוקר (שני) כי הפלגים הפלסטינים מסרו למצרים כי "לא יוכלו להבליג ולא להגיב בכלל על תקיפה צבאית ישראלית מקיפה ורחבה ברצועה". עוד דיווחו הפלסטינים כי המשלחת הביטחונית המצרית יצאה בדרכה לעזה לאחר שסיימה את הדיונים עם ישראל. עם זאת, בדיווח אחר נמסר כי היא לא תגיע.

בד בבד, הכריז צה"ל על אזורים רבים בעוטף עזה כשטח צבאי סגור. בין השאר נסגרו חוף זיקים והאזורים הסמוכים לגדר בנחל עוז ונתיב העשרה. במועצה האזורית אשכול החליטו לבטל את פעילויות אחר הצהריים ביישובי המועצה, והחוגים יסתיימו עד השעה 15:45.

רשת סקיי ניוז בערבית דיווחה כי המשלחת המצרית מקיימת שיחות טלפון עם הפלגים הפלסטינים בניסיון להבין מי ירה את הרקטה לשרון ומדוע שוגרה בעיתוי הנוכחי.

השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון ד. גרינבלט, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ארצות הברית מגנה את האלימות מכיוון עזה: " שוב מתקפה על ישראל מעזה. שוב נורתה רקטה באזור צפוף אוכלוסין בישראל, שפגעה בבית והביאה לקריסתו ולפציעתם של שבעה. אנו מגנים את האלימות של עזה ומחזקים את זכותה של ישראל להגן על עצמה". 

 
 
 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב הגיב לירי הרקטה על השרון. "הירי מעזה לעבר ישראל, שפגע בבית צפונית לתל אביב, ופצע שבעה בני אדם, אינו מקובל", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "מדובר בתקרית חמורה. האו"ם עובד לצד מצרים למנוע הסלמה, אך המצב בשני הצדדים עדיין מתוח מאוד".

בתוך כך, שוחררו מבית החולים שלושה מבני משפחת וולף, שנפגעו מהרקטה שפגעה בביתם במושב משמרת. בעוד שהסבתא, שנפצעה באורח בינוני, נשארה לאשפוז בבית החולים בילינסון, הסבא, בת השלוש ואביה שחררו. האם ובת החצי השנה נשארו להשגחה ואילו שכנתם, בת ה-12, עברה למחלקה אורתופדית והיא צפויה לעבור ניתוח. 

מוקדם יותר הבוקר הודיע דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. בנוסף עדכן מנליס כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים - בהם גם ההגנה האווירית. "הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס", אמר מנליס.

"אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה", הוסיף. את הדברים אמר מנליס בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר. בתוך כך, בצה"ל הכינו את הרשויות בעוטף לפעולה ברצועה שתוביל לשינוי הנחיות.

זירת האירוע בשרון וחייל בגבול עזה
 

זירת האירוע בשרון וחייל בגבול עזה (רויטרס)

 

על פי דיווח של מקורות פלסטיניים, מצרים הודיעה לחמאס כי "ישראל נחושה להגיב בכוח ואינה מקבלת הסברים של טעויות או התנערות מאחריות". עוד מסרו המקורות כי "על חמאס להכיל את התגובה הישראלית כדי למנוע מלחמה". 
 

מוקדם יותר אמר גורם מקורב לחמאס כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים. 

המזכיר הכללי של ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נאחלה, אמר כי: "אנו מזהירים את ישראל מפני ביצוע תקיפה כלשהי כנגד רצועת עזה. על הנהגת ישראל לדעת כי נגיב בעוצמה על תוקפנות". זאת לאחר שמוקדם יותר, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה. 

חלקים מהטיל שנורה לשרון מרצועת תעזה
 

חלקים מהטיל שנורה לשרון מרצועת תעזה ( מרחב שרון)

 

האירוע מתרחש ברקע המתיחות ההולכת וגוברת בבתי הסוהר, בשל המיסוך הסלולרי שהותקן בין כותלי הכלא והמאבק של שב"ס בהברחת הטלפונים לאסירים הביטחוניים. רק אמש נדקרו שני סוהרים בכלא קציעות על ידי אסירי חמאס – אחד מהם נפצע בינוני והשני קל.


חבר הלשכה המדינית של חמאס והאחראי מטעמה על סוגיית האסירים הפלסטינים, מוסא דורין, מסר כי "בבתי הכלא הישראליים מתבצעות כרגע התקפות פראיות חסרות תקדים נגד אסירים בלתי חמושים, וכי התנועה מטילה על ממשלת ישראל ועל שב"ס את האחריות לחייו של כל אסיר פלסטיני". הג'יהאד האסלאמי הוסיף כי הוא מטיל את האחריות לשלום האסירים הפלסטינים על ישראל. לפי ההודעה, "מדובר בהסלמה מסוכנת שהאחראי הישיר לה הוא גלעד ארדן הטרוריסט וממשלת הכיבוש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה כעת בוושינגטון לרגל כנס איפא"ק, החליט לבטל את נאומו המתוכנן ולשוב לישראל לאחר פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ. הוא אמר כי "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". בהיעדרו של ראש הממשלה, ימלאו את מקומו בישיבת הממשלה השר יריב לוין ובכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני השר יואב גלנט.

 דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת
 

דניאל וולף, שביתו נפגע מרקטה במושב משמרת (החדשות 13)

 

בתוך כך, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל. 
 

הרקטה ששוגרה הבוקר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם אחת באורח בינוני ושישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה.