צה"ל: מתגברים כוחות בדרום, רואים בחמאס אחראי לירי

שתי חטיבות ומפקדת אוגדה הוקפצו לעוטף, וגויסו כוחות מילואים בכמה מערכים. לפי דיווח פלס', מצרים הודיעה לחמאס שישראל נחושה להגיב בכוח - והארגון השיב: "לא נבליג"

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הודיע הבוקר (שני) על הקפצת שתי חטיבות חי"ר ושיריון ומפקדת אוגדה לעוטף עזה. בנוסף עדכן מנליס כי צה"ל משלים גיוס מילואים במספר מערכים - בהם גם ההגנה האווירית.

"הרקטה שנורתה הבוקר מאזור רפיח למושב משמרת היא מייצור עצמי ושוגרה מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בארגון אחראי לירי. זה ארוע חמור וכך מתייחסים אליו, אך ההנחיות לעורף הן להישאר בשגרה לעת עתה". את הדברים אמר בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל אביב כוכבי עם ראש השב"כ, ראש אמ"ן, אלוף פיקוד דרום ומפקד חיל האוויר. בתוך כך, בצה"ל מכינים את הרשויות בעוטף לפעולה ברצועה שתוביל לשינוי הנחיות

על פי דיווח של מקורות פלסטיניים, מצרים הודיעה לחמאס כי "ישראל נחושה להגיב בכוח ואינה מקבלת הסברים של טעויות או התנערות מאחריות". עוד מסרו המקורות כי "על חמאס להכיל את התגובה הישראלית כדי למנוע מלחמה". עוד דווח כי משלחת המודיעין המצרי צפויה להגיע לעזה במהלך היום, במטרה למנוע הסלמה. בתגובה, על פי דיווח פלסטיני, מסרו הפלגים הפלסטינים בעזה למצרים: ״לא נוכל להבליג ולא להגיב בכלל על תקיפה צבאית ישראלית מקיפה ורחבה בעזה״.

בווידיאו:רגע שיגור הרקטה מרצועת עזה • תיעוד (צילום: דדי פולד)

מוקדם יותר אמר גורם מקורב לחמאס כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים. 

המזכיר הכללי של ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נאחלה, אמר כי: "אנו מזהירים את ישראל מפני ביצוע תקיפה כלשהי כנגד רצועת עזה. על הנהגת ישראל לדעת כי נגיב בעוצמה על תוקפנות". זאת לאחר שמוקדם יותר, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה. 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שוחח הבוקר עם ראש המועצה האזורית לב השרון עמיר ריטוב בעקבות ירי הרקטה למועצה, ואמר: "הבוקר אנחנו איתכם בלבנו גם בירושלים. יש לי שתי נכדות ונכד בישוב אצלך במועצה והבוקר אמרתי להם ללכת לבית הספר ולגן ושהכל יהיה בסדר". הוא ביקש מריטוב: "למסור לכל תושבי המועצה להרים ראשם, אנחנו איתכם ולא נאפשר לטרור הנפשע הזה להרפות את ידינו. יש לכם יופי של מנהיגות, אנא, המשיכו כך".

האירוע מתרחש ברקע המתיחות ההולכת וגוברת בבתי הסוהר, בשל המיסוך הסלולרי שהותקן בין כותלי הכלא והמאבק של שב"ס בהברחת הטלפונים לאסירים הביטחוניים. רק אמש נדקרו שני סוהרים בכלא קציעות על ידי אסירי חמאס – אחד מהם נפצע בינוני והשני קל.


חבר הלשכה המדינית של חמאס והאחראי מטעמה על סוגיית האסירים הפלסטינים, מוסא דורין, מסר כי "בבתי הכלא הישראליים מתבצעות כרגע התקפות פראיות חסרות תקדים נגד אסירים בלתי חמושים, וכי התנועה מטילה על ממשלת ישראל ועל שב"ס את האחריות לחייו של כל אסיר פלסטיני". הג'יהאד האסלאמי הוסיף כי הוא מטיל את האחריות לשלום האסירים הפלסטינים על ישראל. לפי ההודעה, "מדובר בהסלמה מסוכנת שהאחראי הישיר לה הוא גלעד ארדן הטרוריסט וממשלת הכיבוש".

זירת האירוע במושב משמרת שבשרון
 

זירת האירוע במושב משמרת שבשרון (רויטרס)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה כעת בוושינגטון לרגל כנס איפא"ק, החליט לבטל את נאומו המתוכנן ולשוב לישראל לאחר פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ. הוא אמר כי "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב". בהיעדרו של ראש הממשלה, ימלאו את מקומו בישיבת הממשלה השר יריב לוין ובכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני השר יואב גלנט.


בתוך כך, חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירים הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל. 

 נעליים שהיו ברכב שספג הדף
 

נעליים שהיו ברכב שספג הדף (חדשות 13)

 

הרקטה ששוגרה הבוקר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם אחת באורח בינוני ושישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה.

כאמור, אסירי חמאס דקרו אמש שני סוהרים בכלא קציעות שבנגב במהלך התפרעות, אחד מהם, כלאי שגיא שילואן, נפצע בינוני מדקירה בצווארו ופונה במסוק לבית החולים סורוקה. סוהר נוסף נפצע קל. 12 אסירי חמאס נפצעו באירוע ופונו לבית החולים באמצעות מסוק. כוח מצדה, הכוח המיוחד של שירות בתי הסוהר, הגיע למקום והשתלט על האירוע.