עקב הירי לשרון - רה"מ קיצר את ביקורו בארה"ב: "נגיב בעוצמה"

לאחר שיחת עדכון עם בכירי הביטחון בארץ החליט נתניהו לשוב לישראל מיד לאחר פגישתו עם הנשיא טראמפ, ולבטל את נאומו בוועידת איפא"ק: "הייתה כאן התקפה נפשעת"

בעקבות ירי הרקטה לשרון הבוקר (שני) החליט ראש הממשלה לקצר את ביקורו בוושינגטון ולשוב לישראל מיד לאחר פגישתו עם הנשיא טראמפ. בגלל קיצור השהות בארה"ב, נאומו של נתניהו בוועידת איפא"ק בוטל. "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל", אמר ראש הממשלה. "הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו".

בתוך כך, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה. חמאס והג'יהאד האסלאמי החלו בפינוי מפקדות צבאיות ברצועת עזה כהכנה לתקיפת צה"ל נגד מטרות של ארגוני הטרור וכל בכירי הארגונים ירדו למחתרת. שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים היום ברצועת עזה, הגעת המשלחת הביטחונית המצרית לסיכום ההבנות עם ישראל ואירוע של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, צפויים להתבטל.

 
 
 
הבית שקרס בשרון בעקבות פגיעת הטיל
 

הבית שקרס בשרון בעקבות פגיעת הטיל (דוברות מד"א )

 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שנמצא גם הוא בוושינגטון, תקף הבוקר בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות האירועים הביטחוניים. "נתניהו איבד את הביטחון ואזרחי ישראל חווים שוב אזעקה ופגיעה ישירה בבית, הפעם בשרון", כתב בטוויטר גנץ, השוהה בוושינגטון – שם נמצא גם ראש הממשלה, לקראת כינוס איפא"ק. "המציאות שבה חמאס הופך את ישראל לבת ערובה היא חסרת תקדים ובלתי נתפסת. מדובר בפשיטת רגל ביטחונית ונתניהו חייב לארוז מיד ולשוב לישראל כדי לטפל בהסלמה החמורה".

גנץ הוסיף כי "מי שאינו מגיב בתוקפנות וכוח ומשלם פרוטקשן לחמאס, מתייחס בביטול להתקפות על תושבי הדרום, וזלזל בהתקפה על תל אביב מקבל כעת טילים על השרון. האם גם עכשיו תנוח דעתו עם הודעת חמאס על טעות, או שיואיל סוף סוף להתרכז בביטחון אזרחי המדינה ולא בעיסוק בענייניו המשפטיים. שולח החלמה מהירה לפצועים".

המכונית שנפגעה מהרסיסים
 

המכונית שנפגעה מהרסיסים (דוברות מד"א )

 

בהתייחס להקדמת מועד חזרתו של ראש הממשלה מארה"ב, אמר יריב לוין, שר התיירות: "הדבר היחיד שמעניין את גנץ זה לסכל את הביקור של נתניהו בארה"ב, מחשש שהנשיא טראמפ יקבל החלטות חשובות למדינת ישראל. ברור שבמצב כזה ראש הממשלה עושה מאמץ לחזור כמה שיותר מוקדם, לאחר שיקיים את הפגישה החשובה עם הנשיא האמריקני. אסור לתת לארגוני הטרור את הפרס שהם ימנעו מראש הממשלה להיפגש עם נשיא ארה"ב".

יו"ר העבודה אבי גבאי הגיע לזירת פגיעת הרקטה יחד עם חברי מפלגתו אלוף (במיל') טל רוסו ועמר בר לב, ואמר: "זאת תמונה קשה לראות בניין פה במושב בשרון הרוס מפגיעת טיל. נתניהו החזיר אותנו לשנות ה-50 כשלא היה ביטחון. כשאין מדיניות יש כל פעם אירוע חדש. כשאנחנו רואים את נתניהו אתמול בערב מסביר על הטילים של לפני שבוע, שהם היו טעות וזה בסדר, זה מה שחמאס מבין – הוא מבין שזה בסדר, וזה מה שהוא עשה. הטרור כאן הרים את ראשו. לא צריך מבצע קרקעי, חמאס רוצה למשוך אותנו לדברים האלה. נתניהו צריך לתת ביטחון ולא לעסוק במזוודות של כסף".

טל רוסו הוסיף במהלך הביקור: "אין מדיניות ואין ביטחון. תושבי המרכז ימשיכו להתעורר כל פעם ומה שחווים תושבי העוטף מתחיל להיות במרכז. בלי מדיניות הטפטופים יתקרבו למרכז ויהיה מבצע".

כאמור, רקטה אחת ששוגרה הבוקר מרצועת עזה לעבר שטח ישראל פגעה בבית פרטי במושב משמרת שבשרון - וגרמה לקריסתו ולפציעתם של שבעה בני אדם, בהם שתיים שנפצעו באורח בינוני וחמישה, בהם ילדים, במצב קל. שני כלבים של המשפחה נהרגו מהפגיעה. טרם הפגיעה נשמעו אזעקות ברחבי השרון, מועצה אזורית עמק חפר והשכונות המזרחיות של נתניה. 

הפצועים פונו לבית החולים מאיר בכפר סבא לקבלת טיפול רפואי. האישה, כבת 60, פונתה כשהיא סובלת מפגיעות הדף, כוויות קלות ופציעות מרסיסים. פצועה שנייה, כבת 30 פונתה כשהיא סובלת מפציעות מרסיסים ברגל. בין חמשת הפצועים קל גבר בן 30, נערה כבת 12, ילד כבן 3 ותינוקת כבת חצי שנה. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים וממשרד החינוך נמסר כי הלימודים ברחבי הארץ יתקיימו כרגיל. פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה.